Ochrana : carska policja polityczna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kulisy Wywiadu i Kontrwywiadu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
83-852-0913-1
ochrana, policja polityczna, carat, Rosja,
historia
hunter

Historia carskiej policji politycznej.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jakub | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Polecam miłośnikom historii, przede wszystkim tym, którzy pilnie studiują historię Rosji. "Ochrana" została napisana dość jasno i klarownie, przystępnym językiem. Jest to solidna praca historyczna, oparta na źródłach.
Książka opowiada o policji politycznej, zakresie i sposobie działania (czasem zadziwiającym). Przedstawia kwestie socjologiczne związane z działalnością ochrany (wszechogarniające donosicielstwo). Autorzy dodają własne refleksje i delikatnie konfrontują z późniejszą działalnością policji politycznej w Rosji. Ciekawa lektura, polecam.

| 2013-09-06

Nie zgadzam się z poprzednią opinią. Nie jest to książka skrupulatnie opisująca struktury Ochrany. Autorzy tak naprawdę "smyknęli się" po temacie. Jest to po prostu praca popularyzatorska. Autorzy nie zaznajomili się z archiwami, a całą wiedzę oparli na lekturze gazet, pamiętników i innych opracowań. Nie oznacza to jednak, że praca jest zła. jak komuś wystarczy ogólna wiedza o tajnej, rosyjskiej policji to autorzy to gwarantują. Jeśli jednak chcesz poznać , nazwijmy je, dane statystyczne to się rozczarujesz. jej wielkim plusem jest to, że nic lepszego od lat na ten temat w Polsce nie wydano.

Patruell | 2013-06-25

Książka skrupulatnie i rzetelnie obrazuje historię struktur tajnej policji carskiej - ochrany. Zapoznajemy się z metodami tej organizacji, przesłuchaniami oraz etapami rekrutacji na agenta. Polecam wszystkim amatorom historii, studentom historii, bezpieczeństwa i innych wydziałów humanistycznych.

17KaSiA08 | 2016-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2016