Lemon

Wydawnictwo: Mirsen
978-83-931866-1-7
LGBT
literatura faktu

Młody wychowawca na obozie młodzieżowym opisuje swoje przeżycia i uczucie pustki, jakie dosięga go po powrocie do kraju z tęsknoty za Lemonem − wrażliwym młodzieńcem, który na obozie był jego podopiecznym. Bohater, kreując się na autoironicznego, sarkastycznego mizogina, obnaża przy okazji całą prawdę o Lloret: o relacjach między podopiecznymi a ich wychowawcami, o współpracy kadry...

Bohater, kreując się na autoironicznego, sarkastycznego mizogina, obnaża przy okazji całą prawdę o Lloret: o relacjach między podopiecznymi a ich wychowawcami, o współpracy kadry pedagogicznej, o jej postawie, jej grzesznych występkach, niedoskonałościach i tęsknocie za młodością.

źródło opisu: Wydawnictwo Mirsen, 2010

ramzes | 2012-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2012

Wszedłem tu specjalnie żeby ocenić tą książkę i przy okazji zrobić sobie jakiś mały zbiór tego co przeczytałem bo zdarza mi się sięgać od czasu do czasu po coś co już czytałem, a nawet o tym nie wiem. Ale do rzeczy: odnośnie tej książki na pewno nigdy nie zapomnę, że jestem juz po jej lekturze bo jest nietuzinkowa i naprawdę znakomicie napisana. Tytułowy bohater jest ostatecznie postacią płytką pod kątem psychologicznym, ale to w jaki sposób obracają się wokół niego pozostali bohaterowie zasługuje na oklaski. Książka jest bardzo realistyczna. nie mam już nastu lat i już nie pamiętam jak to było, kiedy jeżdziłem na kolonie nad polskie morze, ale jeszcze żadna powieść, nie sprawiła żebym tak bardzo zasymilował się z narratorem i poczuł, że jestem w Hiszpanii na dodatek zauroczony jakimś chłystkiem (za przeproszeniem). Dodatkowo autorowi nie brakuje poczucia humoru i sporego dystansu do samego siebie zawżywszy na to, jak o tym wszystkim pisze. Muszę jeszcze dorzucić, że wiersz który...

| 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Warta przeczytania zw wzgledu na odwieczne prawo do milosci i bez wzgeldu w jakim wydaniu.

Pretender | 2012-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

Wahałem się z oceną między 5 a 6.
Książkę czyta się bardzo dobrze, ale infantylność bohatera trochę mnie drażniła.
Ale może tak ma być, bo miłość przecież jest infantylna.

krzych60 | 2011-06-23

Daje do myślenia! Czyta się to bardzo dobrze, klatka po klatce jak wyrywki z filmu!
Zastanawiam się czy taka milośc ma szanse we dzisiejszym świecie. Tak w ogóle to byłem też na takim obozie w tym samym miejscu i powiem że realia są oddane w 100%!pożyczyłem właśnie kumplowi książke i twierdzi to samo. Osobiście nie jestem z tych klimatów, no ale skłamałbym jakbym napisał, że mnie to nie wzięło. Koleś super buduje sceny i ma ciętą ripostę. warto!

weronikalady | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

Przeczytałam z wielką przyjemnością. Po opisie spodziewałam się co prawda czegoś strasznie ambitnego i miałam obawy czy przetrawię ją całą. Ocena jednak bardzo pozytywna. Lekka, wartka i niebanalna. Nie wiem, czy moggłabym ją porównać do innej powieści bo pisarz ma bardzo charakterystyczny i oryginalny styl. Lubię bardzo książki Marcina Szczygielskiego i umieściłabym ją na tej samej półeczce jeśli mowa o tym, jak obaj autorzy potrafią zainteresować czytelnika sposobem opowiadania. Haus ma dodatkowo coś takiego, co chwilami łapie mocno za serducho. Ogólnie podzielam opinie ze wczesniejszych wpisów chociaż nie powiedziałabym, że główny bohater jest postacią płytką pod kontem psychologicznym. Ale może skupiłam się bardziej na całości. Oceniam na 8 :)

gondzia | 2014-10-09

to książka która opisuje piękne zauroczenie modego mężczyzny siedemnastoletnim chłopakiem. kiedy bohater przyjeżdża na obóz młodzieżowy w hiszpanii jako kierownik okazuje się, że jest silnie zauroczony jednym z wychowanków. próbuje dociec czy temu również podobają się mężczyźni. młody, bardzo tajemniczy i uwodzicielski, trzyma go caly czas w niepewnosci aż pewnego dnia prawda wychodzi na jaw. ja ta ksiażke przeczytałam w dwa dni. to jedna z najlepszych powiesci jakie wpadly mi w ręce. nawet nie potrafie jej porównać z żadną inną książką. polceciła mi ją koleżanka która podobno zna kogoś kto byl na serio na tym obizie i że to wszystko się niby naprawdę wydarzyło. jeśli ktoś wie to niech da znać. chcialabym wiedzieć czy to prawda. pozdrowionka.

blis-aga | 2011-02-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Trzy razy na TAK :)

emanuela70 | 2012-10-16

boshe! więcej takich ksiażek poprosze!

szalonabicz | 2012-10-31

Szok! :)