Filozofia jako etyka : eseje filozoficzno-etyczne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Akademia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
83-240-0074-7
filozofia i etyka
Nietamarja

Na książkę składają się wybrane teksty Autora z ostatnich lat, zarówno wcześniej publikowane, jak i nowe, napisane specjalnie dla potrzeb prezentowanego tomu. Jacek Filek pojmuje etykę nie jako wąską i kostniejącą dziedzinę akademicką, lecz jako powiązany z konkretnym ludzkim losem namysł nad światem, ludzkim poszukiwaniem sensu i działaniem. Siła takiego rozumienia filozofii polega na odświeżeniu spojrzenia, zachęcającym do samodzielnego stanięcia wobec najistotniejszych pytań.

"Człowiek współczesny wydaje się całkowicie zagubiony. A na dramatyczne wołanie o etykę, wobec impotencji etyków-specjalistów, z namiastkami odpowiedzi śpieszą już ideologowie i rozmaitej maści łowcy dusz" - pisze Autor, pragnąc przywrócić etyce jej miejsce w samym centrum filozofii. "Etyki nie daje się oddzielić od filozofii, a każde autentyczne filozofowanie posiada zarazem sens etyczny".

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/0,2549,0,1,nowosci.html

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,129,tytul...»

MissFoucault | 2012-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Książka zaiste rewelacyjna! I to określenie nie jest w żadnym stopniu nadużyciem, bo trudno przechwalić tę lekturę.
Zbiór znakomitych esejów, które czyta się jednym tchem, za sprawą świetnego stylu, znamionującego eseistykę najwyższych lotów oraz samego tematu: etyka, wychowanie, dobro, zło, cierpienie, prawda, odpowiedzialność, wolność. Nade wszystko zaś: Filozofia (bo bezsprzecznie o nią tu chodzi - Filozofię, nie przypadkowo przez duże "f"). Autor z niezwykłą przenikliwością, analityczną starannością i niewymuszoną błyskotliwością pisze o tym, o czym nie myśleć wszak w życiu nie podobna, ale myśleć głęboko i rzetelnie jest naprawdę trudno.
Sądzę, że jest to książka nie tylko dla filozofów, może nawet nie dla filozofów przede wszystkim... Ci, (tak liczni) którzy sądzą, że Filozofia (znów nie przypadkiem dużą literą pisana, bo jest i ta "mała", na której Autor nie pozostawia suchej nitki) jest może nawet wyrafinowanym, ale oddalonym od codziennej praktyki, zbędnym pustosłowiem,...

JaKubol | 2018-02-06
AnnaSikorska | 2017-04-24