Żona Hioba

978-837380-823-2
Biblia, Księga Hioba, religia
religia
takisobiejac

Księga Hioba wspomina o jego żonie jeden raz w Pieśni II: - Co! Trwasz jeszcze w swej prawości?... Złorzecz Bogu i umieraj – rzekła do niego. - Mówisz jak kobieta szalona – odpowiada Hiob. Czyż można wyjaśnić tę postać, która pojawia się i nagle na pierwszym planie, potem znika? Czy można dać głos i ucieleśnić tę małżonkę, jednocześnie czułą i porywczą, pogodzoną lub zbuntowaną? Czy można ją...

Księga Hioba wspomina o jego żonie jeden raz w Pieśni II:
- Co! Trwasz jeszcze w swej prawości?...
Złorzecz Bogu i umieraj – rzekła do niego.
- Mówisz jak kobieta szalona – odpowiada Hiob.

Czyż można wyjaśnić tę postać, która pojawia się i nagle na pierwszym planie, potem znika? Czy można dać głos i ucieleśnić tę małżonkę, jednocześnie czułą i porywczą, pogodzoną lub zbuntowaną? Czy można ją natchnąć życiem w tej wzruszającej przygodzie, tej długiej wspólnej egzystencji?

Między archaizmem a nowoczesnością usiłuje sprawić, poprzez to stare małżeństwo, by dał się słyszeć trwały język serca i ciała, nieustanne zapytania umysłu.

Andrée Chedid jest autorką ważnych dzieł teatralnych, poetyckich, literackich. Jej opowiadania, powieści, zawsze bardzo naznaczone wpływem środkowego Wschodu, zdobyły przez lata szeroką publiczność.

,,Próbuję traktować powieść jak obraz z życia i jaki mit”

Dwie z jej powieści – szósty dzień i L'Autre (Inny) (wyd. Flammarion, 1960 i 1969) zostały zaadaptowane dla kina.

źródło opisu: www.empik.com

Grzegorz Dworak | 2015-11-04