Pieśni dalekiej Ziemi

Wydawnictwo: Alkazar
The songs of distant Earth
83-85784-31-4
fantastyka, clarke, sf, s-f

Thalassa była prawdziwym rajem - domem niewielkiej społeczności kolonistów z Ziemi, żyjących w harmonii, nie znających konfliktów i tragedii.
gdy wiele wieków później Słońce eksplodowało jak nova, na Thalassę przybyli uciekinierzy z Ziemi; a wraz z nimi niepokój i wielkie zmiany ...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.acclarke.pl/ksiazki/1986thesongsofdistantearth.htm

Siemomysła | 2016-07-03
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Spadła na mnie przypadkiem. Wepchnięto mi ją do walizki, gdy wyjeżdżałam na wakacje i podróż, kempingi i namiot nijak nie przeszkodziły mi jej przeczytać. Pochłonąć. Doskonale się czyta. Niesamowicie uderza w emocje na znacznie - jak mi się wydaje - głębszym poziomie niż jedynie przywiązanie czytelnika do bohaterów. Autor potrafi wspaniale pisać bohaterów zbiorowych, rewelacyjnie przedstawia społeczeństwa przyszłości, świetnie opisuje mechanizmy. Zestawienie dwóch grup - pamiętających Ziemię i wychowanych w szacunku dla zafałszowanej Ziemi - jest niesamowite. Uczucia i rozumowanie bohaterów - tak bardzo mi się podobały, tak bardzo chciałabym spróbować życia w takich realiach. I choć inni niż my, niż społeczeństwa jakie znam, jednocześnie pozostają wiarygodni.

Ogromnie warta przeczytania książka.

Miyako | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Książki po które sięgam to zazwyczaj pozycje, w których zainteresowała mnie tematyka, zostały mi polecone, są podobne do tych już przeze mnie przeczytanych, stały się hitami lub w sumie natknęłam się na nie przypadkiem w księgarni i wiedziona impulsem postanowiłam je kupić.
Jednak po tę jedną sięgnęłam pod wpływem... Muzyki. Tak, muzyki. Byłam wtedy w gimnazjum i odkrywałam kolejne płyty Mike'a Oldfielda, który do dziś jest moim ulubionym muzykiem i kompozytorem. Jedna z nich to wydany w 1994 roku album 'The Songs Of Distant Earth' - kto zna angielski już wie, że tytuł jest identyczny z tytułem książki A.C. Clarke'a. A wszystko dlatego, że Oldfield zauroczony tą książką postanowił stworzyć album nią zainspirowany. Ja zakochana w płycie, gdy tylko dowiedziałam się jaka jest jej historia, zjechałam kilka bibliotek w moim mieście, aż wreszcie udało mi się wypożyczyć 'Pieśni Dalekiej Ziemi'.
Nie do końca pamiętam wrażenia z czasu, gdy po raz pierwszy czytałam powieść - wiem, że...

Bosy_Antek | 2015-05-06

Odtrutką na zalewający nas zewsząd potok nowości wydawniczych wydaje się być tylko i wyłącznie spotkanie z solidnym, klasycznym tekstem, który nie musi się ścigać w zawodach o przelotną miłość czytelników. Zgodnie z przyjętą przeze mnie strategią, regularnie sięgam po starą dobrą fantastykę naukową, by dać odpór natręctwu, które zmusza mnie do tego, by wciąż trzymać rękę na pulsie, by się orientować, by wiedzieć, by łowić świeżynki.

A więc czym ostatnio nasyciłem swój głód klasyki? O większego trudno zucha niż był Arthur C. Clarke – jeden z filarów, doktorów kościoła science fiction, którego teksty stanowią żelazny kapitał gatunku. Powieści, opowiadania, pomysły, wizje – Clarke pozostaje wciąż archetypem solidnego, godnego zaufania mistrza. „Pieśni dalekiej Ziemi” potwierdzają znakomitą markę autora, chociaż być może trudno w tej wydanej w 1986 roku powieści znaleźć coś, co zaspokoiłoby żarłoczne oczy współczesnych konsumentów literatury.

Planeta Thalassa jest światem...

nixi | 2014-10-22
Przeczytana: 21 października 2014

Zaczęło się od muzyki. Zakochałam się w albumie Mike'a Oldfielda, do którego stworzenia zainspirowała go ta powieść, w efekcie kupiłam książkę i się nie zawiodłam.

Wciągająca, czyta się ją raz dwa oraz prowokuje do rozmyśleń nad kondycją ludzkości.

Andi | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Świetna. Niedosyt - chciało by się dalej czytać. Dobre studium ludzkości w przyszłości [ewentualnej :)].
Nie wiem co jeszcze napisać, po prostu Clarke.

Morgana_Le_Fay | 2016-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2016