Bóg i terror historii

978-83-7507-140-5
chrześcijastwo,
religia
Robert

Dwie wielkie wojny światowe i straszliwe zbrodnie popełniane w imię zbawienia ludzkości odsłoniły ludziom chaos i bezsens dziejów. Nauka, kultura i religia straciły swoją moc, historia wyrzuciła je na wysypisko głupich marzeń i bezwartościowych ideologii. Bóg umarł... Książka stanowi propozycję intelektualnej rehabilitacji chrześcijaństwa. Czytelnik otrzymuje książkę niezwykłą. Terror...

Czytelnik otrzymuje książkę niezwykłą. Terror historii, cywilizacja śmierci, przekleństwo autokreacji, „nowa etyka”, wyobcowanie z własnego dziedzictwa... Autor nie ogranicza się wszak do tej przygnębiającej diagnozy. Zebrane w książce eseje wyznaczają drogę od bezsensu zabijania do sensu modlitwy, od terroru historii do Boga.
Krzysztof Dorosz, członek polskiego PEN Clubu, jest pisarzem i eseistą. Wydał dwie książki: Maski Prometeusza oraz Sztuka wolności. Blisko 20 lat pracował w Polskiej Sekcji BBC w Londynie, współpracował z emigracyjnym kwartalnikiem „Aneks”. Obecnie systematycznie publikuje m.in. na łamach czasopism „Znak”, „Więź”, „Tygodnik Powszechny”, „Jednota” i „Przegląd Polityczny”.

źródło opisu: http://semper.istore.pl/pl,product,780518,bog,i,terror,historii.html

źródło okładki: http://semper.istore.pl/pl,product,780518,bog,i,terror,historii.html

Demios | 2014-01-10
Przeczytana: 2014 rok

Jedna z nielicznych książek, którą poleciłbym bardzo wąskiej grupie osób. Nie chcę komentować wartości treści gdyż, jest to książka mocno światopoglądowa. Nie podobało mi się w niej to, że jest napisana w sposób czarno-biały. Autor dla pewnych założeń przyjmuje bardzo jednoznaczne i uproszczone schematy myślowe. Styl również mnie nie zachwycił. Jest to raczej odtwórczy monolog wysławiający kilku intelektualistów z którym się zetknął. Treści wskazujące na wysiłek intelektualny Autora sprowadzone zostały do stawianych pytań, na które nie udziela on odpowiedzi. Język nie jest najprostszy, trochę kołakowsko-baumanowski, ale brakuje mu pewnej świeżości. Miałem wrażenie, że Autor na siłę próbuję używać górnolotnych i wyszukanych słów, podczas gdy można było ująć pewne rzeczy prostszymi słowami. Cóż, taki styl. Mi osobiście nie przypadł do gustu.

Zenon | 2011-03-07
Przeczytana: styczeń 2011

Przeczytałem. Ciekawa książka, na czasie, erudycyjna, jasna i niebanalna. Chętnie wymienię poglądy.

Dariusz Krajewski | 2012-05-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane