Słowik moskiewski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
5 (14 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-245-8599-1
Moskwa

Al Niczyj - Amerykanin polskiego pochodzenia - przyjeżdża do kraju przodków w dekadzie rozkwitu komunizmu i peerelowskiej propagandy. Niczyj, pod płaszczykiem roboty dziennikarskiej dla polonijnej gazety, ma wypełnić pewną sekretną misję. Tymczasem zostaje siłą wciągnięty w rozwiązywanie kryminalnej zagadki komunistycznych elit PRL-u i ZSRR - tajemnicze zniknięcie artystki radzieckiej. Spotyka go wiele dziwnych, a nawet niebezpiecznych zdarzeń w Warszawie, kiszącej się w oparach socjalizmu i przyjaźni polsko-radzieckiej, mieście Tyrmanda i Putramenta, nylonowych pończoch i pochodów pierwszomajowych, oficjalnych spotkań w ambasadzie i nieoficjalnych kolacji u najważniejszych aparatczyków. Przesiąknięta satyrą i prześmiewczym humorem powieść jest nie tylko podróżą do czasów socjalistycznej Warszawy, ale również dowodem kulturowych fascynacji autora Ameryką.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2008

źródło okładki: http://www.wd.wroc.pl/page/ksiazka_zoom_show.php?id_ks=513

wiejskifilozof | 2016-08-28

PRL,czasy zamierzchłe byłe,różnie ocenianie.
Książka przenosi nas w czasy,PRL lat 60.Mamy tu połączenie wątku kryminalnego ( według mnie nie wielkiego ),oraz naprawdę dobrej i śmiesznej farsy.Tamtych lat,przecież to istne komediowe show.
Działacze partii grający wielkim globusem.Już coś jest zabawnego.
Bohater książki,nie orientuje się w naszym kraju.Zdziwiony,że jest tylko jeden program w tv.
Zabawna była też postać kobiety,co modliła się do Lenina,gdy była obozie-łagrze.

Słownik Moskiewski to napisana z humorem,parafraza PRL.

PABLOPAN | 2012-02-08

Nie jest zła :) Pomysł na książkę dobry, sporo fajnego humoru. Dziwią mnie takie niskie noty.

Paweł | 2012-01-30
Przeczytana: 03 lutego 2012

Mam pewną słabość do rodzimej literatury, która nie jest klasycznym "kryminałem" lecz umiejętnie naśladuje pewne wzorce i czyni to "z premedytacją". Mam też zamiłowanie do polskich książek, które w dobrym stylu potrafią zaciekawić treścią zwaną historią alternatywną czy political fiction. Wreszcie, lubię krajowych pisarzy tworzących we wspomnianych konwencjach i fabułę rozpostartą w realiach niezbyt odległej przyszłości lub niemal wczorajszej dekady czy dwóch, a nawet jak w przypadku "Słowika moskiewskiego" o pięćdziesiąt lat wcześniej. Wiele z tych dość nieskomplikowanych historii jakie od jakiegoś czasu ukazują się na rynku wydawniczym ma pewną charakterystyczną cechę, wręcz detal niczym akroterion jakiś lub ozdobny zwornik nad drzwiami, które zawsze zwracają w jakiś sposób uwagę mimo pospolitości całej budowli. Takiego kolorytu z pewnym szczegółem doszukuję się w książce Gortata. Ta z pozoru bardzo prosta historia ma swój urok zawierający się w akcji mającej miejsce w Warszawie...

Marek | 2016-06-28
Ewa Geris | 2015-11-24