Prawda i piękno. Estetyka i motywacja w nauce

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Truth and Beauty: Aesthetics and Motivation in Science
estetyka, nauka,
popularnonaukowa
hunter

Zbiór esejów "Prawda i piękno" ukazuje wielkiego uczonego nie jako sprawnego konstruktora skomplikowanych matematycznie modeli fizycznych, lecz jako poszukiwacza istoty nauki. Próbując odpowiedzieć na pytania: Czy estetyka odgrywa ważną rolę w nauce? Czy motywem do uprawiania nauki może być poszukiwanie? Jaki jest związek między pięknem teorii naukowej a jej możliwościami opisywania świata rzeczywistego? Chandrasekhar nie tylko odwołuje się do wielkich odkryć Keplera, Newtona, Einsteina, Heisenberga czy Eddingtona, ale także do dzieł Michała Anioła, Szekspira i Beethovena.

źródło opisu: http://www.antykwariat.nepo.pl

źródło okładki: http://www.antykwariat.nepo.pl

Carmel | 2014-12-02
Przeczytana: 2001 rok

W książce wybitny astrofizyk opisuje, poparty długoletnia pracą w zawodzie, sens uprawiania nauk fundamentalnych. Po pracę tę powinni siegnąć ludzie, ktorym nauki ścisłe kojarzą się z nudą, brakiem polotu, żmudnymi niekończącymi się i nikomu niepotrzebnymi obliczeniami matematycznymi.
Goraco polecam zgłębiać umysł szczerego i ciepłego człowieka.

Puella | 2012-05-09
Na półkach: Przeczytane, Studia I°