Listy wybrane

Tłumaczenie: Teresa Opalińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Charles Darwin's letters
Darwin, listy,
popularnonaukowa
hunter

Niniejszy wybór listów pokazuje naukową drogę Karola Darwina od czasów studenckich, kiedy kształtowały się jego zainteresowania, do opublikowania pracy "O powstawaniu gatunków" w 1859 roku...

źródło opisu: www.empik.com

| 2013-01-11

Kamień milowy

„Darwin zmienił nasz świat intelektualny w stopniu bodajże większym niż ktokolwiek inny w historii nauki” – pisze Stephen Jay Gould w przedmowie do tej książki. Pewnie znalazłoby się kilku uczonych, którzy chcieliby polemizować z tak stanowczym sądem, ale nie zmienia to faktu, że dzieło Darwina jest jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dziejach nauki. „Listy wybrane” znakomicie to ilustrują.

Książka jest wyborem z ogromnej spuścizny epistolograficznej Darwina, zapisem kształtowania się postawy uczonego, a także narodzin i dojrzewania „teorii powstawania gatunków drogą doboru naturalnego” aż do chwili jej opublikowania. Ten literacki dokument pokazuje poszukiwanie przez Darwina drogi życiowej od rozpoczęcia studiów medycznych w Uniwersytecie Edynburskim, poprzez próbę przygotowania się do stanu duchownego w Cambridge, po obudzenie się zainteresowań przyrodniczych, wyznaczających kierunek prac badawczych przyszłego twórcy ewolucjonizmu.

Obraz pięcioletniej...

6ded | 2014-12-14