Refaktoryzacja do wzorców projektowych

Tłumaczenie: Paweł Koronkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "A Martin Fowler Signature Book". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Helion
Refactoring to Patterns
83-7361-930-5
Irmidjusz

Refaktoryzacja to zmiana konstrukcji kodu bez modyfikowania jego działania. Najczęstszym powodem refaktoryzowania kodu jest konieczność jego "uporządkowania" lub usunięcia z niego funkcji niewykorzystywanych w projekcie. Często również stosuje się refaktoryzację, aby zmodernizować kod pod kątem zastosowania w nim wzorców projektowych. Wprowadzenie wzorców projektowych do kodu znacznie ułatwia jego późniejsze modyfikacje i ewentualne rozbudowy. Stosowanie technik programowania ekstremalnego nierozerwalnie wiąże ze sobą wzorce projektowe i refaktoryzację kodu.

Książka "Refaktoryzacja do wzorców projektowych" opisuje teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z refaktoryzowaniem kodu pod kątem wzorców projektowych. Przedstawia opisy niskopoziomowych przekształceń, które umożliwiają programiście bezpieczną zmianę konstrukcji kodu prowadzącą do zaimplementowania bądź usunięcia określonych wzorców z programu. Zawiera również szczegółowy opis łączenia tych przekształceń w procesie refaktoryzacji oraz sposobów implementowania wzorców w kodzie. Każde z omówionych w książce przekształceń zostało zilustrowane praktycznymi przykładami.

źródło opisu: http://helion.pl/ksiazki/refaktoryzacja_do_wzorcow...(?)

źródło okładki: http://helion.pl/okladki/326x466/refawp.jpg

Irmidjusz | 2011-02-11
Przeczytana: luty 2011

Polecam książkę każdemu programiście dowolnego języka wysokiego poziomu, który chce dowiedzieć się więcej i poprawić swoje umiejętności stosowania zarówno refaktoryzacji, jak i wzorców projektowych w programach. Przykłady są w Javie, ale to nie stanowi zwykle przeszkody nawet, gdy się nie pisało wcześniej w tym języku. Co najwyżej czasami trzeba się nieco dłużej zastanowić nad tymi przykładami, bo są pisane dość oszczędnie. Ogólnie książka wartościowa. Jak z każdej książki tego typu, tak i z tej można się zawsze czegoś nowego nauczyć, bo autor przekazuje różnorodne rady i wskazówki.

smalaca | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Progamming itp
Przeczytana: 27 listopada 2016

Warta przeczytania. Im szybciej, tym lepiej. Świetne rozszerzenie Refaktoryzacji Fowlera. Książka pokazuje wzorce jako narzędzie, które poprawia jakość kodu, który już został napisany.

Kamil Markiewicz | 2016-02-19
Przeczytana: 16 lutego 2016