Fizyka rzeczy niemożliwych. Fazery, pola siłowe, teleportacja i podróże w czasie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Physics of the Impossible. A Scientific Exploration into the World of Phasers, Force Fields, Teleportation and Time Travel
978-83-7648-539-3
popularnonaukowa
Wiedenka

Promienie śmierci, pola siłowe, ubrania zapewniające niewidzialność. Czy będą dostępne już w najbliższych dziesięcioleciach, czy dopiero za tysiące lat? Jeszcze sto lat temu uczeni stwierdziliby, że lasery, telewizja i bomba atomowa to pomysły całkowicie wykraczające poza obszar idei fizycznie możliwych. W "Fizyce rzeczy niemożliwych" uznany fizyk Michio Kaku sprawdza, w jakim stopniu...

Jeszcze sto lat temu uczeni stwierdziliby, że lasery, telewizja i bomba atomowa to pomysły całkowicie wykraczające poza obszar idei fizycznie możliwych. W "Fizyce rzeczy niemożliwych" uznany fizyk Michio Kaku sprawdza, w jakim stopniu rozwiązania techniczne i urządzenia spotykane w fantastyce naukowej, które obecnie uważa się za równie niemożliwe, staną się w przyszłości częścią naszej codzienności.

Od teleportacji po telekinezę, Kaku, wykorzystując świat fantastyki naukowej bada podstawy – i ograniczenia – praw fizyki w znanej nam dzisiaj postaci. W tej frapującej i dającej do myślenia książce autor wyjaśnia:
- w jaki sposób optyka i elektromagnetyzm mogą nam kiedyś pozwolić na zakrzywianie światła wokół przedmiotu, niczym nurtu strumienia wokół głazu, czyniąc go niewidzialnym dla wszystkich patrzących w jego kierunku „w dole rzeki”,
- jak rakiety z silnikiem strumieniowym, żagle laserowe, napęd na antymaterię i nanorakiety mogą kiedyś zawieść nas do najbliższych gwiazd,
- w jaki sposób telepatia i psychokineza, uważane kiedyś za pseudonaukę, mogą w przyszłości okazać się możliwe dzięki postępom w obrazowaniu rezonansu magnetycznego, informatyce, nadprzewodnictwie i nanotechnologii,
- dlaczego wehikuł czasu jest, jak się wydaje, zgodny ze znanymi prawami fizyki kwantowej, chociaż skonstruować go mogłaby jedynie niezwykle zaawansowana cywilizacja.

Kaku wykorzystuje każde z omawianych rozwiązań technicznych jako punkt wyjścia do wyjaśnienia leżących u jego podstaw praw nauki. "Fizyka rzeczy niemożliwych" to porywająca naukowa przygoda, w trakcie której czytelnicy, poznając zadziwiający świat nauki, jednocześnie uczą się i bawią.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Fizyka_rzeczy_niemozliwyc...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Fizyka_rzeczy_niemozliwyc...»

Koronczarka | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Dziesięć gwiazdek z dwóch powodów. Powód pierwszy: przeczytałam i prawie wszystko zrozumiałam, co nie jest takie hop siup, jeśli się zważy, ze jestem zdeklarowaną humanistką, która z fizyką miała coś wspólnego w szkole średniej, czyli ho ho jak dawno. Powód drugi: przeczytałam bez przykrości, a nawet powiem więcej, przeczytałam z przyjemnością, bo ładny język, wiele ciekawych anegdot, a poruszane problemy przerażające i fascynujące. I o jedno tylko mam pretensje - Michio Kaku rozwiał moje nadzieje na skonstruowanie wehikułu czasu i nadal do podróży w przeszłość muszę używać tylko książek i własnej wyobraźni.

baggio1 | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Fizyka miała dla mnie zawsze dwie strony.Szkolną, stresującą i trudną z której chyba nigdy nie miałem więcej niż 3. Po co były te wszystkie męki nad wzorami, ogromne przeliczenia sięgające całej tablicy opisy jednego równania? Skoro mało kto to zrozumiał i za pamiętał. Nie trafia do mnie argumentacja że matma i fizyka którą nam serwują w szkołach ma na celu kształtowania i rozwijanie logicznego myślenia. Pierwsze lepsza krzyżówka i gra komputerowa robi dokładnie to samo. Dawno bym był bohaterem w swoim domu gdybym połowę tego zmarnowanego czasu poświecił na naukę układanie kafelek, naprawę samochodu, czy hydrauliki w domku.
Drugą połowę tego czasu powinno się poświęcić na tę piękną fizykę którą opisał Michio Kaku, i choć zapewne bardzo się on starał opisać fizykę jak najprościej jak tylko w jednym zdaniu padały słowa czarna materia, protony kwarki itp to traciłem wiarę we własny rozum. Po lekkim otępieniu czytałem dalej i mogę tę książkę polecić wszystkim ludziom ciekawym świata...

Maciej Chojnacki | 2010-09-30
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: 23 września 2010

Niby z jednej strony to celne marketingowe zagranie: napisać książkę poświęconą takim zagadnieniom jak niewidzialność, pola siłowe, psychokineza, UFO czy teleportacja, z drugiej jednak dostajemy solidną dawkę współczesnej fizyki i choćby z tego powodu warto przeczytać tą pozycję. To jest dobrze napisany, popularny podręcznik fizyki, całkiem przypadkiem wyłożonej w oparciu o modne, chwytliwe pojęcia. Podręcznik napisany z pozycji sceptyka, choć nie pozbawionego marzeń.

Jedyna według mnie wada, to momentami zbytni optymizm autora, który chwilami podaje całkiem konkretne daty dokonania pewnych przełomów w swojej dziedzinie nauki, solidnie ekstrapolując.

Alan S | 2014-11-27
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2014

Każdy z nas zastanawiał się czy te fantastyczne wizje z filmów, seriali bądź książek science fiction mogą się kiedyś spełnić? Jak to fajnie byłoby być niewidzialnym, mieć miecz świetlny albo pistolet laserowy.

Dr Michio Kaku postara się odpowiedzieć na te pytania. Autor jest jednym z niewielu naukowców, który podąża za trendem social networking. Ma konta społecznościowe, gdzie udziela się dosyć często. Występuje w różnych programach popularno naukowych starając się propagować nauki ścisłe.

Od razu widać, że autor to umysł ścisły. Podział na rozdziały czy sama struktura rozdziału jest podobna w całej książce. Mamy rys historyczny z wieloma ciekawostkami z życia wielkich uczonych, trochę teorii, historię prób podejścia naukowców do tematu, pewne wyzwania i na końcu podsumowanie.

Bardzo żałuję, że fizyka i chemia nie były moimi ulubionymi przedmiotami w szkole, bo czułem się bardzo mały czytając te wszystkie definicje. Ale tu trzeba doktorowi przyznać, że nawet osoba nie...

karpatkadobra | 2015-05-30
Przeczytana: 29 maja 2015

No cóż tu więcej dodać!!!..Raczej można stwierdzić : nic dodać nic ująć. Świetna książka popularnonaukowa. Kolejna bardzo dobrze skrojona pod względem naukowym pozycja Michia Kaku. Fizyk, a raczej fizyk wizjoner sięgający ideami daleko poza ramy naszej epoki. Bardzo mi się spodobało to , że w tym dziele Kaku dokonał intrygującego i zachęcającego czytelnika podziału: a mianowicie, podziału idei kontrukcji, teorii do zrealizowania i możliwych do zrealizowania na: Niemożliwości typu I, II, IIIgo. typ I niemożliwości do zrealizowania , zgodne z prawami fizyki ale w ciągu najbliższych dziesięcioleci, typ II niemożliwości do zrealizowania pod koniec tego stulecia, lub w ciągu tego tysiąclecia - zgodne z prawami fizyki, ale daleko poza naszymi możliwościami technicznymi, i w końcu niemożliwości typu III - takie, w których raczej trzeba będzie włączyć mózgi przyszłych pokoleń na sporo wyższe obroty by móc myśleć o skonstruowaniu rzeczy łamiących prawa fizyki i niedoskonałości techniczne -...

Placuuu | 2013-09-11
Przeczytana: 10 września 2013

Rewelacyjna książka o sprawach nieogarniętych przez mój mózg, stąd też czasami nie rozumiałem co Michio do mnie pisał :D

ale daje do myślenia. Polecam wszystkim tym którzy zastanawiają się co się kryje za zakrętem :)

yokopoko | 2010-04-18

Książka bardziej popularno niż naukowa, mimo to bardzo miło się ją czyta. Michio Kaku po raz kolejny udowodnił, że fizyka może być ciekawa. ;)

Spikeless_Hedgehog | 2010-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2010

W swojej książce Michio Kaku zadaje pytanie, czy "wynalazki" opisywane na kartach powieści popularnonaukowych, jak teleporty, pola siłowe, ubrania zapewniające niewidzialność będą kiedykolwiek dla nas dostępne w codziennym życiu. Jak pokazuje historia, jeszcze sto lat temu za niemożliwe uznane zostałyby takie powszechnie dostępne dziś wynalazki jak telewizja czy lasery.
Korzystając z dokonań współczesnej fizyki autor bada naukowe podstawy literackich pomysłów.
"Fizyka rzeczy niemożliwych" napisana została przystępnym językiem, raz jeszcze udowadniając, że fizyka może być pasjonująca dla przeciętnego odbiorcy. Zaskakujący jest fakt, że większość z cudownych technologii literatury s-f należy według autora do tzw. niemożliwości typu I, czyli wynalazków, które nie są sprzeczne ze znaną fizyką i które potencjalnie mogą stać się dostępne w najbliższych stuleciach.

Trojka | 2013-05-19
Przeczytana: 18 maja 2013

Co by było, jakby fantastyka naukowa z futurologii przeszła w stan faktyczny. A podróże w czasie, loty podświetlne, lasery i miecze świetlne weszły do powszechne użytku. Czy każdy fantasta nie doznałby euforii na myśl że jego ulubione fikcyjne uniwersa się częściowo urzeczywistniają? Michio Kaku dogłębnie analizuje daną technologię czy to z literatury czy x-muzy i przewiduję czas potrzebny do jej realizacji.

Książka pozwala realnie spojrzeć nam na każdą powieść sf, a po jej przeczytaniu inaczej będziecie odbierać każda przeczytaną pozycje z tego gatunku.

Mieczysław | 2013-10-25
Przeczytana: 24 października 2013

Doskonała, bardzo ciekawa książka. Nie powieść przecież, a czyta się jednym tchem. To aż dziwne, że trudne zagadnienia współczesnej fizyki można przedstawić w tak przystępny sposób.