Ludzie szukają szczęścia i umierają ze śmiechu

Tłumaczenie: Beata Butkiewicz
Wydawnictwo: Oficyna 21
Paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot
839172283X
Kas

Współczesna powieść niemiecka. Przewrotna historia kilku osób z wielkiego miasta, utrzymana w stylistyce filmów Jima Jarmuscha i Davida Lyncha.

źródło opisu: Wydawnictwo Oficyna 21, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jeżynka | 2016-09-14
Przeczytana: 13 września 2016

Czytając książkę "Ludzie szukają szczęścia i umierają ze śmiechu" niemieckiej pisarki Sibylle Berg miałam wrażenie deja vu.

Szybko uświadomiłam sobie że koncepcja książki (śledzenie życia grupy ludzi powiązanych ze sobą relacjami rodzinnymi i przyjacielskimi) jak i jej przesłanie jest identyczne z powieścią "Ości" Ignacego Karpowicza. Sybylle Berg jest tylko trochę bardziej oszczędna w słowach (jej książka liczy stron 200 Karpowicza ponad 500)a jej język bardziej dosadny a mniej "intelektualny" od tego jakim posługuje się nasz pisarz.
Ponieważ książka "Ludzie szukają..." została wydana w Polsce w 2003 roku (a "Ości" w 2013) pojawia się pytanie o ewentualne inspiracje. Mówię to trochę żartem ale jak widać i w literaturze pisarze świadomie bądź nie czerpią z siebie nawzajem.

Autorka w swojej książce prezentuje nam galerię postaci. Są to osoby w różnym wieku, o różnym statusie materialnym i w różnym momencie życia. Wszystkich jednak łączy poczucie bezsensu własnej egzystencji,...

artdeco92 | 2012-10-14

Trzy gwiazdki za ciekawy styl - przez niego dałam się zwieść, że to książka z gatunku tych, które lubię najbardziej, czyli konfesyjne, bystre, dowcipne, a przy tym subtelne i wrażliwe na niuansy. Rozczarowałam się sromotnie! Fabuła tej powieści jest wręcz odrażająca. Autorka odmalowuje nihilistyczno-makabryczny wewnętrzny świat bohaterów, rzucając ich po świecie jak puste fantomy. Wbrew pozornemu pogłębieniu postaci, są one tekturowe, miałkie, nudne i odstręczające. Nie widzę żadnego ciekawego celu tej książki, brnęło się w nią licząc na jakiś zaskakujący akcent, którego nie było. Było rozczarowanie i rosnące objawy depresji, bo w tę stronę prowadzi odmalowany - nie! raczej chamsko wyryty! - świat przedstawiony.

Jowita | 2012-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Co ciężko mi się czytało, to brak słów. Nie wciągnęła mnie ani trochę. Dodatkowo napisana tak chaotycznie, że nie mogłam się jakoś wczuć w sytuację żadnego z bohaterów.

ciupeczka | 2016-08-26
Na półkach: 2016!, Przeczytane