Ghost World

Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Ghost World
komiks, dan clowes, ghost world, enid
komiksy
helensan

źródło okładki: http://www.ulike.net/Ghost_World_%28Comics%29

SłabyGracz | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy

Doskonały komiks o dorastaniu. Historia opowiada o perturbacjach związanych z przejściem w dorosłość, dziecięcą przyjaźnią, która się nieubłaganie musi się skończyć i problemach młodej dziewczyny. Jeżeli ktoś kojarzy film, to niech się nie martwi, że zna już całą treść komiksu. Historia jest bowiem zupełnie inna i ma tylko pewne cechy wspólne. Rysunki są proste i sympatyczne. Nie ma w nich nic rewelacyjnego, ale nie przeszkadzają w odbiorze historii. Trzeba zwrócić uwagę, że jak na powieść graficzną jest tu mnóstwo dialogów, więc mrzonki o opowieści nastawionej na rysunki można włożyć między bajki. Zastosowany w komiksie język angielski jest bardzo prosty i wystarczy jego licealna znajomość(jak ktoś zna poziom edukacji w polskich szkołach, to już wie, że będzie się to czytało bardzo łatwo).

Polecam. Ja daję 9/10 z serduszkiem.

dzoanach | 2013-06-02
Przeczytana: kwiecień 2013

Zabawna historyjka o dorastaniu. Nastolatki Rebecca i Enid snują się ulicami jednego z amerykańskich miast, przesiadują w knajpkach lub przed telewizorem i rozmawiają. Prowadzą niekończące się dysputy o facetach, głupich koleżankach, ciuchach, muzyce, szkole itd. Świetnie się ten komiks czyta, dialogi są mięsiste, napisane barwnym językiem, a główne bohaterki mają urok niegrzecznych dziewczynek, które w swoim ograniczonym przez zakazy i nakazy nastoletnim świecie próbują iść własną drogą i być sobą.

Wkp | 2014-03-17

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ CXLIII

Enid i Rebeca to dwie nastolatki, które nie mają za bardzo co zrobić ze swoim życiem. Całymi dniami włóczą się, spędzają czas w dinerach i gadają, gadają i jeszcze raz gadają. O miłości, życiu, seksie... Rodzą się z tego w ich głowach pomysły, których konsekwencji żadna z nich nie chce się nawet domyślać...

Kultowy komiks undergroundowy, którego ekranizacja nominowana była do Oscara. Film, z którym zapoznałem się najpierw, nie umywa się jednak, do papierowego pierwowzoru i udowadnia, że wielkich komiksów chyba nigdy nie uda się należycie przenieść na taśmę filmową.

„Ghost World” narysowany jest prosto i dość nietypowo (zwyczajowy greyscale tu nałożono zielonym tuszem(?)), za to absolutnie idealnie do tej historii. Fabuła zachwyca stanowiąc zrazem zbiór krótkich opowiastek, jak i jedną wielką historię, na którą się w ostatecznym rozrachunku składają. Całość jest przegadana, ale nie ma w tym ani odrobiny nudy, a na dodatek absolutnym geniuszem...

Przemek Skoczyński | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Nie przypominam sobie książki, która równie trafnie i bezpretensjonalnie oddaje rozterki czasu dorastania. Obowiązkowo na półce z komiksami.

Paweł Panfil | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Inteligentny, dowcipny, w jakiś sposób bliski życiu zarówno nastoletniemu jak i wczesnostudenckiemu... Czy życiowy także dalej jeszcze nie wiem.

tomaszefska | 2016-12-26
damciban | 2016-10-08