Karolina XL

Cykl: Karolina XL (tom 1)
Wydawnictwo: Akapit

Kolejna powieść autorki młodzieżowych bestsellerów wprowadza w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją, miłością. Tym razem rzecz o Karolinie XL i jej nastoletnich problemach, wynikających nie tylko z nadwagi. Odważna, momentami ostra, ale i ciepła opowieść o dziewczynie, walczącej o własną godność, poszukującej akceptacji dla inności. Także o dojrzewaniu w dobie kultu ciała i o tym, jak trudno i pięknie szukać miejsca w życiu, gdzie każdy chciałby zabłysnąć i odnieść sukces.Są w tej historii celne obserwacje obyczajowe, jest intryga, kilka ciekawostek encyklopedycznych.To opowieść dla młodzieży i dorosłych, którzy zbyt szybko zapominają, jakim ciężarem bywa dojrzewanie i jakiego potrzebuje wsparcia.

Ania | 2010-12-24
Przeczytana: 24 stycznia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podczas mroźnej zimy, leżałam przykuta do łóżka. Angina.
Popiłam gorącą herbatkę z cytryną, kiedy w drzwiach stanęła mama, trzymająca w ręku książkę.
- No, Aniu - zaczęła swoim delikatnym, subtelnym głosem - wypożyczyłam Ci książkę, którą poleciła mi pani w bibliotece! - Uśmiechnęła się, podchodząc bliżej mnie.
Mimowolnie uśmiechnęłam się, kiedy mama wręczyła mi ów książkę. Jednak to, co się stało później, przekracza ludzką wyobraźnię!

Od razu wzięłam się za czytanie, do czego zachęciła mnie okładka (naprawdę ładna xd).

Czy ktoś jednak mi powie, jaka normalna nastolatka wchodzi do samochodu obcego jej mężczyzny, uporczywie sądząc iż on ją kocha? Przecież to w ogóle romantyczne nie jest... I jeszcze to, jak straciła dziewictwo... Ta książka powinna być od osiemnastu lat.
Mniejsza z tym... Dlaczego ten chłopak rozpłynął się nagle w powietrzu? Żona go zjadła, jak dowiedziała się że rozdziewiczył jakąś dziewczynę? ;D

Książka mi się nie podoba. Nie polecam jej również. Cóż,...

Grafitowa_ | 2010-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Marta Fox nigdy nie kojarzyła mi się z bardzo dobrymi książkami. Przeczytałam dwie jej autorstwa i mnie nie zaciekawiły.
"Karolinę XL" wypożyczyłam nawet nie patrząc na autora. Zaintrygował mnie tytuł. Ostatnio tematyka anoreksja, bulimia to u mnie numer jeden. Tak zaczęłam czytać tę książkę.

Kolejna powieść autorki młodzieżowych bestsellerów wprowadza w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją, miłością.Tym razem rzecz o Karolinie XL i jej nastoletnich problemach, wynikających nie tylko z nadwagi. Odważna, momentami ostra, ale i ciepła opowieść o dziewczynie, walczącej o własną godność, poszukującej akceptacji dla inności. Także o dojrzewaniu w dobie kultu ciała i o tym, jak trudno i pięknie szukać miejsca w życiu, gdzie każdy chciałby zabłysnąć i odnieść sukces.Są w tej historii celne obserwacje obyczajowe, jest intryga, kilka ciekawostek encyklopedycznych.To opowieść dla młodzieży i dorosłych, którzy zbyt szybko zapominają, jakim ciężarem bywa...

adorable | 2011-01-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Przyznam, że spodziewałam się zdecydowanie lepszej książki. Karolina jest nadzwyczaj naiwną nastolatką.. aż ciężko uwierzyć w te jej przygody, jeśli można to w ogóle tak nazwać. Chociaż może i istnieją takie nastolatki. Być może, nie znam się na tym?
Niemniej jednak uśmiałam się nad tą książką. Nawet postanowiłam przeczytać drugą część, przecież śmiech to zdrowie. ;)

Caroline | 2013-08-31
Przeczytana: 15 października 2007

Książkę wypożyczyłam z biblioteki. A tam ! Moje imię w tytule - musi być fajna.

Przyznaję, była do niczego.
Według mnie oczywiście.

Opowiada o dziewczynie z nadwagą, jej problemach z rówieśnikami i ze sobą samą.

Załamująca, melancholijna, smutna.

Przeczytałam jeden rozdział i ...skończyłam. Zdarza mi się to bardzo rzadko.
Nie dałam rady.

Noelle | 2010-07-08
Przeczytana: lipiec 2010

Pani Fox pokazuje swoim czytelnikom najbardziej naiwną nastolatkę na świecie. Nigdy nie byłam fanką książek autorstwa Marty Fox, ale zawszę mam nadzieje, że w następnej książce znajdę coś ciekawszego. Po "Karolinie XL" wiem, że nie ma co marnować czasu. Nikomu nie poleciłabym tej książki, nie spotkałam się jeszcze z takimi absurdalnymi sytuacjami w jakie dobrowolnie wpadała główna bohaterka. Nie rozumiem jak można spotykać się z obcym mężczyznom i nie zdawać sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa czyhają z jego strony. Jak dla mnie, to totalna bajka.

kamyk576 | 2014-01-04

Fantastyczna książka:)

Marzena P | 2014-01-07
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Wcześniej miałam styczność z powieściami Marty Fox i wiem już, że raczej zachwycające nie są. Ot, takie luźne lektury na odprężenie. Tak więc po "Karolinie XL" wiele się nie spodziewałam. Ale skąd miałam wiedzieć, że ta książka będzie aż tak nudna?

„Życie to nie książka, nie powinno się go odkładać na półkę, gdy nam coś w nim nie pasuje. Z życiem trzeba się mocować albo się mu poddawać, ale nie można od niego uciekać.”

Karolina to niezwykle naiwna i niemyśląca nastolatka. No bo kto wsiadłby do samochodu obcego faceta, nie myśląc w ogóle o niebezpieczeństwie? A nie, przepraszam, ona przecież się w nim zakochała! To z miłości dała mu sobą pomiatać. Ludzie, gdzie w tym romantyzm? Trzeba też wspomnieć o jej jakże "mądrych" powiedzonkach, które z każdą stroną denerwowały mnie coraz bardziej. Jaka nastolatka cytuje swoją sąsiadkę w co trzecim zdaniu? Marta Fox chciała się chyba wplątać jakoś do świata młodzieży, ale jak widać z marnym skutkiem.

Reszta bohaterów jest do przełknięcia,...

witcherrie | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Początek książki ciekawy na tyle, że chętnie czytałam kolejne rozdziały, no ale potem to zrobiło się trochę nudno, powiem że bardzo nudno.Jednak książka i tak jest na plus :)

Ellmaris | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Zacznijmy od plusów. To prosta książka, czyta się lekko i bardzo szybko. Na pierwszym planie stoi dość ciekawie zarysowana osoba, kolekcjonerka słów i jedzenia w żołądku. Trudno mi powiedzieć, co właściwie czyni tę książkę taką przeciętną. Marta Fox skupia się na specyficznych problemach nastolatków, w tej książce na scenę wychodzi naiwne zakochanie i problem z podjadaniem. Wciąż i bez opamiętania. Być może powinny ją czytać tylko osoby, które właśnie takie problemy mają. Być może dlatego ta książka nie miała dla mnie większego znaczenia. Okej, jest tu nawet o pewności i akceptacji siebie, ale w dość oględny sposób. Według mnie ciężko określić, jaki był cel tej historii.
Nie wiem też, co dziwnego stało się z interpunkcją dialogów. A bohaterowie chodzą w "T-shirtach z długim rękawem". Nawet nie chce mi się tego komentować.

emi17m | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

W każdej książce Marty Fox znajdzie się postać z którą chociaż troszeczkę się utożsamiam, jednak Karolina to postać mi najbliższa. Nastolatka z dużymi problemami, z którymi świetnie się rozprawiła. Jest wzorem dla ludzi, których przytłaczają życiowe trudności.