historia
pizmak

Odległość między nami a wrogiem przestała istnieć. Walka toczy się na odległość karabinu. Z trudem można rozróżnić, gdzie swój, a gdzie wróg. Tylko po hełmach rozpoznajemy kryjącego się za umocnieniami i załamaniami rogów nieprzyjaciela. Wokół nas huczy wystrzałami cała dolina. Tuż przed nacierającym plutonem podrywają się cienie, czarne bryły, kluczą na boki i znikają na tle ciemnego...

Tuż przed nacierającym plutonem podrywają się cienie, czarne bryły, kluczą na boki i znikają na tle ciemnego płaskowzgórza, wpadają do przygotowanych stanowisk i prażą ogniem. Bój toczy się wszędzie, gęstnieje ogień na całej szerokości naszego natarcia.

źródło opisu: Okładka

Jacek | 2015-09-08
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2015

Data wydania - rok 1983 - niewiele wyjaśnia. Co prawda to ciągle PRL, ale jednak jego schyłkowa postać. Nie ma więc prymitywnej propagandy, ale nadal jest oficjalna wersja dziejów najnowszych. I ciekawostka - już nie cytuje się (dawno) Stalina czy (ostatnio) Breżniewa, mamy raczej patriotyczny komunizm. Dlatego cytowany jest sam Wojtek, czyli Jaruzelski...
Poważnie. Książka składa się z kilku rozdziałów i trzech różnych partii. Na początek - ogólna sytuacja polityczna, powstanie 1 Dywizji Piechoty, braterstwo broni z Armią Czerwoną i ideały komunistów powołania do życia tzw. sprawiedliwej Polski. Wszystko zgodne z oficjalną wykładnią dziejów PRL i radosnym przyjmowaniem nowej władzy. Inaczej mówiąc możemy potraktować te partie książki jako wymiar propagandy komunistycznej, specyficznego języka i udowadniania wyższości jedynie słusznego ustroju i jedynej drogi do niepodległości. O rzetelności historycznej tekstu nie ma co marzyć. To czysta ideologia.
Druga część opisuje struktury...

Adm_Lütjens | 2015-05-04
Na półkach: Sprzedam, Posiadam, Przeczytane