Życie na śmietniku

Wydawnictwo: Czytelnik
Quarto de despejo
bieda, rasizm, favela, Brazylia, São Paulo
takisobiejac

Dzienniki, prowadzone przez 5 lat (1955-60) przez kobietę, która aby utrzymać trójkę dzieci zbierała makulaturę po śmietnikach. Kobieta to Afrobrazylijka, Carolina Maria de Jesus, żyjąca w faveli w São Paulo wraz z trójką dzieci: Verą Eunice, Zé Carlosem i João Jose. Swoją wegetację spisywała w starych zeszytach znalezionych pośród odpadków. Przypadkowo zapiski te wpadły w ręce dziennikarzowi nazwiskiem Audalio Dantas. Dzięki niemu wydano "Życie na śmietniku" a pani de Jesus ostatnie kilkanaście lat swego życia spędziła w dostatku.

źródło opisu: takisobiejac

źródło okładki: żródło własne użytkownika takisobiejac

Grażyna | 2011-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

ciekawa, inna niż wszystkie przeze mnie przeczytane, chciałabym, żeby miała pozytywne zakończenie. O ja naiwna.

takisobiejac | 2011-02-09
Przeczytana: 2009 rok

To jedna z moich ulubionych książek.
Zapis 5 lat życia w faweli Canindé w São Paulo. Opis dnia codziennego jest naprawdę wstrzącający. Trójka dzieci Caroliny częściej głoduje niż najada się (o najedzeniu się do syta nie ma nawet mowy). Jedyną "słodyczą" jest... cukier, podkradany podczas nieobecności matki w domu.
Szczerze polecam tą książkę.

sokolec22 | 2014-10-01

Książka opisuje życie, dzień po dniu pewnej rodziny z faweli. Pokazuje życie biedoty na marginesie społeczeństwa. Książka troszkę zbyt monotonna, opisująca dzień po dniu te same czynności, które wykonuje bohaterka aby przetrwać i nakarmić swoje dzieci. Brakuje troszkę dłuższych historii.

kd71 | 2014-05-31
maciej | 2013-10-27