Z prądem i pod prąd

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Dorota_1988

Jest takie miejsce na ziemi, gdzie ludzie z szacunkiem odnoszą się do innych ludzi... gdzie honor, patriotyzm, poszanowanie rodziny, Ojczyzny i Boga są czymś zwyczajnym jak powietrze, którym się oddycha... gdzie już od chwili swojego poczęcia każdy człowiek staje się człowiekiem i ma pełne prawo do życia... gdzie wierność i odpowiedzialność za los drugiej osoby jest tak wielką wartością, że warto dla niej zrezygnować nawet z wygodnego życia... gdzie są ludzie, którzy bezinteresownie spieszą innym z pomocą i którzy nieustraszenie stają w obronie najsłabszych... Czy to miejsce jest daleko od nas? Po lekturze książki pani Wandy Półtawskiej można łatwo się przekonać, że znajduje się ono tuż obok, na wyciągnięcie ręki. W felietonach zamieszczonych w tej książce, możemy odkryć rozterki i nadzieje niemal każdego z nas.

źródło opisu: http://www.edycja.pl

źródło okładki: http://www.edycja.pl

Petrus | 2015-05-28
goniąc_za_marzeniami | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Pani Wanda Półtawska jest lekarzem, psychiatrą i, może przede wszystkim, ŚWIADKIEM. Obserwatorem i uczestnikiem jednych z najokrutniejszych zdarzeń w dziejach świata. Przeżycia z obozu koncentracyjnego, później życie w czasach zmian ustrojowych, praca w poradni psychiatrycznej- to wszystko ukształtowało kręgosłup moralny i wrażliwość sumienia pani Półtawskiej. Jej doświadczenia można uznać za zupełnie unikatowe i bezcenne, tym bardziej, że pokolenie które przeżyło II Wojnę Światową odchodzi już z tego świata. To ostatnie chwile, kiedy z ust naocznych świadków można usłyszeć prawdę, poznać historię taką, jaka ona była. To wspaniale, że pozostają choć książki,takie jak ta. Napisana pięknym językiem, wzruszająca, refleksyjna, a jednocześnie budząca serce. Moim zdaniem absolutnie obowiązkowa dla wszystkich, którym nieobce są wartości chrześcijańskie, zwłaszcza dla młodych, wchodzących w okres dojrzewania, dorosłości oraz dla wychowawców i nauczycieli, w których rękach leży przyszłość...

Anetka | 2014-10-10

cmentarz-zapomnianych-ksiazek.blog.pl

Bardzo mocna i pełna krytyki dla współczesnego liberalizmu i swobody moralnej we współczesnym świecie.

Wanda Półtawska w anegdotach z życia oraz historiach usłyszanych od innych pokazuje, jak bardzo zmienia się świat, jeśli chodzi o ludzkie serca. Podkreśla różnice, nawet te, które na pierwszy rzut oka są niezauważalne bądź zmiany wprowadzone w dobrym celu, które traciły na znaczeniu.

Mówi wprost o aborcji, eutanazji, patriotyzmie. Uwidacznia rolę kobiety w społeczeństwie i udowadnia, że nowoczesność nie musi iść w parze z zatraceniem tradycji czy pewnych schematów.

Jako położna, pielęgniarka, a później również lekarz orientuje się świetnie nie tylko w tematyce medycznej, ale również teologicznej. Dodatkowo jako osoba żarliwie religijna mimowolnie zaraża Bożą iskrą, a przykład jej życia i postaw niejednokrotnie bywało inspiracją dla innych, nie tylko ludzi wierzących.

W książce nie brakuje też pozytywnych elementów. Jej zachwyt nad...

Elwira | 2013-10-30
Przeczytana: 2013 rok

Postaci pani Półtawskiej Wandy nie będę przedstawiać, bo jesli nawet ktoś nie zna, to warto by się było zapoznać - kobieta - legenda, za mało miejsca, by o niej pisać. Wolę o książce, a w tej szereg zagadnień -ważnych, bardzo ważnych wartych przeczytania. Ale. Książka mnie... znudziła. Nie odmawiam wagi poruszanych tematów ani kunsztu pisarskiego autorki, ale nie ukrywam, że nieco zmęczyłam. Nie napisałam nic o treści jako takiej, może dlatego, że bardziej skupiłam się na odczuciach. I na tym zakończę. Tak.

desfabuleux | 2016-08-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wspaniała. Pouczająca. Ciepła i mądra. Chciałoby się panią Wandę mieć tylko dla siebie, by pytać o wszelkie wątpliwości. Dziękuję za tę książkę.

Monika | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016