Historia epidemii.Od dżumy po AIDS

Tłumaczenie: Anna Matusiak
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Les epidemies dans l'histoire de l'homme
choroby, epidemie, dżuma, ludzkość
zdrowie, medycyna
Isadora

"Rodzaj ludzki jest jedyny wśród ssaków,który nie podlega ślepo prawom biologii".Myśl ta,wyrażona przez autorów tej fascynująco napisanej historii epidemii,lekarza i antropologa,towarzyszy opowieści o tym,czym są choroby epidemiczne,od czego zależą i dlaczego zbierały największe żniwo śmierci.Choroba jako kara za grzechy i choroba jako część ludzkiej egzystencji - te dwa style myślenia wyrastające z różnych religii i kultur mają do dziś wpływ na rozwój medycyny.

źródło opisu: okładka

Isadora | 2011-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2011

Całkiem interesująca pozycja traktująca - zgodnie z tytułem - o epidemiach nękających ludzkość na przestrzeni stuleci,a nawet tysiącleci.W niezwykle drobiazgowy sposób snuje przed nami opowieść o czterech najbardziej śmiercionośnych spośród nich : dżumie,cholerze,trądzie i gruźlicy ; zapoznaje nas z ich historią,rodowodem,przebiegiem oraz szeroko pojętymi konsekwencjami.
Autor dokonuje szczegółowego zróżnicowania chorób epidemicznych na bakteryjne (np.trąd,dżuma,cholera,gruźlica,tyfus plamisty),wirusowe (żółta febra,grypa,gorączki krwotoczne,ospa,HIV) oraz pasożytnicze (toksoplazmoza,malaria,czerwonka); każda z nich jest dokładnie omówiona - a nawet bardziej,niż dokładnie ; często wywody autora stają się przydługie i - co tu ukrywać - nudnawe.
Niemniej jednak stanowią cenne źródło informacji o chorobach epidemicznych ; mnie szczególnie zainteresowało ich pochodzenie i rys historyczny - momentami narracja nabiera niemal gawędziarskiego stylu,co jest bardzo pożądane,jeśli książka ma...