Historia epidemii.Od dżumy po AIDS

Tłumaczenie: Anna Matusiak
Wydawnictwo: W.A.B.
Les epidemies dans l'histoire de l'homme
83-87021-08-3
choroby, epidemie, dżuma, ludzkość
zdrowie, medycyna
Isadora

"Rodzaj ludzki jest jedyny wśród ssaków,który nie podlega ślepo prawom biologii".Myśl ta,wyrażona przez autorów tej fascynująco napisanej historii epidemii,lekarza i antropologa,towarzyszy opowieści o tym,czym są choroby epidemiczne,od czego zależą i dlaczego zbierały największe żniwo śmierci.Choroba jako kara za grzechy i choroba jako część ludzkiej egzystencji - te dwa style myślenia wyrastające z różnych religii i kultur mają do dziś wpływ na rozwój medycyny.

źródło opisu: okładka

Isadora | 2011-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2011

Całkiem interesująca pozycja traktująca - zgodnie z tytułem - o epidemiach nękających ludzkość na przestrzeni stuleci,a nawet tysiącleci.W niezwykle drobiazgowy sposób snuje przed nami opowieść o czterech najbardziej śmiercionośnych spośród nich : dżumie,cholerze,trądzie i gruźlicy ; zapoznaje nas z ich historią,rodowodem,przebiegiem oraz szeroko pojętymi konsekwencjami.
Autor dokonuje szczegółowego zróżnicowania chorób epidemicznych na bakteryjne (np.trąd,dżuma,cholera,gruźlica,tyfus plamisty),wirusowe (żółta febra,grypa,gorączki krwotoczne,ospa,HIV) oraz pasożytnicze (toksoplazmoza,malaria,czerwonka); każda z nich jest dokładnie omówiona - a nawet bardziej,niż dokładnie ; często wywody autora stają się przydługie i - co tu ukrywać - nudnawe.
Niemniej jednak stanowią cenne źródło informacji o chorobach epidemicznych ; mnie szczególnie zainteresowało ich pochodzenie i rys historyczny - momentami narracja nabiera niemal gawędziarskiego stylu,co jest bardzo pożądane,jeśli książka ma...

agnpat | 2016-09-29
Przeczytana: wrzesień 2016