Życie, etyka, inni. Scherza i eseje filozoficzne

Wydawnictwo: Homini
978-83-61568-25-4
filozofia, etyka
filozofia i etyka
Agnieszka

Obszerny zbiór ważnych esejów znanego krakowskiego filozofa. Nicią przewodnią książki jest dopytywanie się o człowieka i o sposób jego bycia. Mimo pewnej różnorodności formalnej i tematycznej wszystkie składające się na nią eseje jednoczy ten sam sposób myślenia, kulminujący w nowym rozumieniu odpowiedzialności. Idzie w niej o takie myślenie o człowieku i jego byciu w świecie, które świadomie...

Obszerny zbiór ważnych esejów znanego krakowskiego filozofa. Nicią przewodnią
książki jest dopytywanie się o człowieka i o sposób jego bycia. Mimo pewnej
niej o takie myślenie o człowieku i jego byciu w świecie, które świadomie unika
jednostronności i jałowości etyki akademickiej, pojmowanej jako izolowana dyscyplina
uniwersytecka. Dlatego znajdziemy tam, oprócz wyrafinowanych spostrzeżeń na temat
Lévinasa, Heideggera czy Nietzschego, także osadzone mocno w codzienności
przemyślenia podejmujące podstawowe - wedle autora - pytanie etyki: "jak żyć?". Trud codziennej konieczności udzielania odpowiedzi na to pytanie daleko wykracza bowiem poza frapującą dla opinii publicznej kazuistykę etyczną. Nawet podejmując takie przynależne jej i okrzyczane już tematy, jak eutanazja czy aborcja, autor każdorazowo otwiera zupełnie nową perspektywę myślenia, nieodmiennie skłaniając czytelnika do zajęcia samodzielnego i krytycznego stanowiska.

źródło opisu: http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=331

źródło okładki: www.homini.com.pl