Las za światem

The Wood Beyond the World
83-7001-218-3
podróż, las, świat, fantasy
Joanna Królowa

Jest to powieść-pastisz średniowiecznych opowieści o niezwykłych podróżach (tzw. voyages extraordinaires). Tak więc język i styl są świadomie sztuczne i napuszone. Pierwotnie była wydana w słynnej drukarni Morrisa Kelmscott Press w opracowaniu graficznym Morrisa, tak że tamto wydanie z 1894 roku przypomina stare rękopisy i inkunabuły. To bardziej zabawa niż literatura, aczkolwiek w oczach wielu (np. popularyzatora fantasy i pisarza Lina Cartera) "Las za Światem" uchodzi za pierwszą nowoczesną powieść fantasy. Wcześniej była oczywiście mniej charakterystyczna "Lilith" George'a MacDonalda (tego od "Księżniczki i koboldów" i "Na skrzydłach Północnej Wichury"), niewydana u nas (a szkoda), i jeszcze bardziej na miano prekursora zasługujący interesujący "Phantasmion" Sary Coleridge (1837, nietłumaczony), wzorowany na słynnym poemacie Edmunda Spensera "The Faerie Queen" (wbrew złudzeniom różnych osób po polsku opublikowano jedynie małe fragmenty tego olbrzyma).

"Las za Światem" opowiada o wędrówce bohatera do bajkowej krainy zamorskiej, którą rządzi tajemnicza Czarodziejka, Pani Lasu za Światem. Walter poznaje najpierw Dzieweczkę, jej niewolnicę, i wrednego intryganta Karła, a w końcu lud Niedźwiedzi.

Książka została znakomicie przetłumaczona przez poetę Łukasza Nicpana. Poleciłbym ją raczej tym, którzy interesują się historią literatury i ciekawostkami literackimi.

rbj | 2018-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy