Złamana przysięga

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Kroniki Pradawnego Mroku (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
Oath Breaker
przeszłość, magia, przygoda, fantasy

"Złamana przysięga" to piąta część znakomitego cyklu fantasty, "Kroniki Pradawnego Mroku". Michelle Paver zabiera młodych czytelników w fascynującą podróż w czasie: do Europy sprzed sześciu tysięcy lat, gdy cały kontynent pokrywała nieprzenikniona puszcza. Minęło już dziewięć miesięcy, odkąd Torak został wykluczony z klanów. Teraz zawsze ma przy sobie toporek, nóż i woreczek z krzesiwem,...

Minęło już dziewięć miesięcy, odkąd Torak został wykluczony z klanów. Teraz zawsze ma przy sobie toporek, nóż i woreczek z krzesiwem, czyli najpotrzebniejsze rzeczy. Towarzyszy mu wierny Wilk i para kruków. Zaprzyjaźnił się też z Bale’em z klanu Kruków. Chłopcy mają trzymać razem nocną wartę w miejscu, gdzie ukryty został ostatni kawałek opalu ognia. Nie ma wątpliwości, że Thiazzi, okrutny i bezwzględny Pożeracz Dusz, zrobi wszystko, by odnaleźć cenny przedmiot. A wtedy nic nie powstrzyma go przed realizacją straszliwego planu… W wyniku niepotrzebnej sprzeczki nadąsany Torak opuszcza przyjaciela. Gdy wraca – Bale nie żyje. Chłopiec poprzysięga zemstę na Thiazzim. Z dwoma krukami, Wilkiem i młodą szamanką Renn rusza jego śladem do Głębokiego Lasu. Czy tym razem Torak ma jakiekolwiek szanse? Przecież Pożeracz Dusz zyskał ogromną moc, stał się nawet panem ognia…

Książka Michelle Paver to efekt połączenia imponującej wiedzy z bogatą wyobraźnią. Barwnie napisana, wciąga czytelnika w mroczny świat Głębokiego Lasu, za którego pierwowzór posłużyła… nasza Puszcza Białowieska.

"Renn wciągnęła powietrze w płuca.
Zabójca Bale’a oparł się na dłoni i patrzył, jak jego ofiara spada. Ta dłoń miała tylko trzy palce.
Torak zacisnął powieki. Znowu był w jaskiniach Dalekiej Północy, stał twarzą w twarz z Pożeraczem Dusz. Wilk skoczył, by go obronić, rzucił się na napastnika i odgryzł mu dwa palce.
– Więc teraz wiemy na pewno – powiedziała Renn chłodnym głosem.
Spojrzeli na siebie. Oboje przypomnieli sobie okrutne zielone oczy, osadzone w twarzy chropawej jak ziemia spękana od słońca.
Torak zacisnął pięść na zaschniętej kropelce żywicy.
– Thiazzi – powiedział".

fragment

"Doskonałe połączenie gruntownej znajomości prehistorii i niezrównanej łatwości opowiadania. Prawdziwa uczta dla czytelników".
"The Children's Bookseller"

"Jedną z wielkich zalet tych wspaniałych książek jest możliwość odkrywania najgłębszych sekretów natury. Paver, zafascynowana życiem wilków i dawnych ludów, podróżuje do odległych zakątków świata, aby lepiej poznać swoich przyszłych bohaterów".
"The Times"

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2009]

Caroline Livre | 2013-11-09
Przeczytana: 07 października 2009

Niesamowita kontynuacja sagi Michelle Paver.
Polecam !

| 2011-12-28
Przeczytana: 25 maja 2011

Często można spotkać książki, które są pisane w dawniejszych czasach. Najczęściej jest to II wojna światowa bądź średniowiecze. Ale czy mieliście do czynienia z książką, która była pisana jeszcze dawniej? W prehistorii? Co tak naprawdę o niej wiecie?

"Złamana przysięga" to już przedostatni tom sagi "Kroniki pradawnego mroku", opowieści, które rozgrywały się w czasach prehistorycznych, kiedy ludzie każdego dnia walczyli o przetrwanie, musieli polować zwierzynę, aby przeżyć, żyli w klanach, a duże znaczenie odgrywały różne magiczne obrzędy.

Głównym bohaterem "Pożeracza Dusz" jest chłopiec imieniem Torak, syn maga. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii. Chłopiec potrafi rozmawiać z wilkami, a do tego ma zadanie do wykonania- pokonać Pożeraczy Dusz, choćby miał poświęcić temu całe życie. Od poprzedniej części minęło...

Aleksandra | 2011-02-04
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2011
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Młodzieżową fantastyką już od dawna nie jestem zainteresowana, ale dokończenia rozpoczętych kilka lat temu serii nie mogłabym sobie odpuścić. „Złamana przysięga” to piąty, przedostatni tom umiejscowionej w czasach prehistorycznych, sagi fantasy angielskiej pisarki - Michelle Paver: „Kroniki Pradawnego Mroku”

Niewątpliwą zaletą „Złamanej przysięgi” i poprzednich tomów również, jest znakomicie przedstawiona atmosfera świata, w którym żyli bohaterowie. Realistyczne, ale i pełne uroku opisy przyrody, która była traktowana przez prehistorycznych ludzi niczym wszechpotężne bóstwo; zapewniała bezpieczne schronienie, pożywienie i wszystko inne, co było im potrzebne do prowadzenia względnie wygodnego życia. Magiczne rytuały, wiara w demony i obecność duszy w każdej żywej istocie, nie wyłączając rośliny czy zwierzęcia, nadały ich życiu pewnej tajemniczości, która bardzo mnie zaintrygowała.

Autorka za pośrednictwem tych samych, bez trudu zdobywających sympatię bohaterów, zabiera czytelnika...

invisible | 2018-10-19
Na półkach: Childhood, Przeczytane

Michelle Paver jest jedyną autorką, której książki oceniam na 10/10. Oglądałam też dużo wywiadów o niej, różne "behind the scenes", słuchałam jej osobistych życiowych opowiadań i śmiało mogę powiedzieć, że jako osoba również jest niesamowita. Cykl 'Chronicles of ancient darkness' miał duży wpływ na kształtowanie się mojego gustu w przeszłości oraz wrażliwości. Idealnie trafia w punkt tego, jak odczuwam świat.

loker | 2016-03-10

Napiszę krótko i treściwie: Tom 5 - kolejna bardzo dobra historia, która trzyma czytelnika od samego początku w napięciu. Z żalem przerywa się czytanie książki i odstawia na bok. Szybko chce się wrócić, kontynuować czytanie ;)

Tsukiko | 2011-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Uwielbiam "Kroniki pradawnego mroku" za ich niepowtarzalny klimat, ciekawe opisy przyrody i życia codziennego pradawnych ludów oraz wartką akcję i niesamowite zwroty akcji. Autorka naprawdę ma talent.

chabrowaczytelniczka | 2011-11-11
Przeczytana: 28 października 2011

: Z żalem muszę stwierdzić, że to już przedostatnia część ,,Kronik Pradawnego Mroku” Szkoda mi kończyć te serię, ale też chcę się dowiedzieć co jeszcze autorka wymyśliła.
Tymczasem od wydarzeń z ,,Wyrzutka” minęło już kilka miesięcy i wszystko się pozornie uspokoiło. Tak naprawdę Torak cały czas musi myśleć co stanie się jeśli Thazzi dostanie w swoje łapy opal ognia. Akcja nabiera tempa, gdy Pożeracz Dusz zabija przyjaciela chłopca.
Oj, akcja w tej książce strasznie gna do przodu, wiele się dzieje, więc chociaż książka jest chyba najgrubsza z całej serii to przeczytałam ją szybko. Bohaterowie wyruszają do Głębokiego Lasu, a więc zostajemy uraczeni kolejnymi opisami roślin, zwierząt i ludów tam mieszkających. Miło mi było przeczytać, że aby były one wiarygodne autorka udała się do Białowieskiego Parku Narodowego. To taki polski akcent ;) Bohaterowie przez te kilka części strasznie się zmienili, wydorośleli, zmieniło się ich przeżywanie emocji. Okładka ładna, nawiązuje do książki.

Dąbrówka Mocha | 2018-03-06
Przeczytana: 01 marca 2018

Przedostatnia już część Kronik Pradawnego Mroku - wspaniałego cyklu fantasy dla dzieci i młodzieży. Książka to opowieść o zemście - do czego może prowadzić, jak dokonuje się wyborów, będąc zawładniętym tym uczuciem. Nadal mamy pogoń Toraka za Pożeraczami Dusz, tym razem do Głębokiego Lasu. Poznajemy nowe klany, o których we wcześniejszych tomach nie było mowy - Klan Tura, Leśnego Konia, Czerwonego Jelenia.

Wciągająca pozycja, może niezbyt rozbudowana, ale biorąc pod uwagę to, że dedykowana jest raczej dla młodszych odbiorców, to jest to jak najbardziej w porządku.

Anna | 2016-03-12

Klimat jak i cała seria bardzo mi się podobał. Niemniej jednak jest to najsłabsza część cyklu.

Kasia Podermanska | 2011-06-24

Końcówka jest najlepsza, ale tylko wtedy gdy się przeczyta początek i poprzednie części :)