Złamana przysięga

Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek
Cykl: Kroniki Pradawnego Mroku (tom 5)
Wydawnictwo: W.A.B.
Oath Breaker
przeszłość, magia, przygoda, fantasy

"Złamana przysięga" to piąta część znakomitego cyklu fantasty, "Kroniki Pradawnego Mroku". Michelle Paver zabiera młodych czytelników w fascynującą podróż w czasie: do Europy sprzed sześciu tysięcy lat, gdy cały kontynent pokrywała nieprzenikniona puszcza. Minęło już dziewięć miesięcy, odkąd Torak został wykluczony z klanów. Teraz zawsze ma przy sobie toporek, nóż i woreczek z krzesiwem,...

Minęło już dziewięć miesięcy, odkąd Torak został wykluczony z klanów. Teraz zawsze ma przy sobie toporek, nóż i woreczek z krzesiwem, czyli najpotrzebniejsze rzeczy. Towarzyszy mu wierny Wilk i para kruków. Zaprzyjaźnił się też z Bale’em z klanu Kruków. Chłopcy mają trzymać razem nocną wartę w miejscu, gdzie ukryty został ostatni kawałek opalu ognia. Nie ma wątpliwości, że Thiazzi, okrutny i bezwzględny Pożeracz Dusz, zrobi wszystko, by odnaleźć cenny przedmiot. A wtedy nic nie powstrzyma go przed realizacją straszliwego planu… W wyniku niepotrzebnej sprzeczki nadąsany Torak opuszcza przyjaciela. Gdy wraca – Bale nie żyje. Chłopiec poprzysięga zemstę na Thiazzim. Z dwoma krukami, Wilkiem i młodą szamanką Renn rusza jego śladem do Głębokiego Lasu. Czy tym razem Torak ma jakiekolwiek szanse? Przecież Pożeracz Dusz zyskał ogromną moc, stał się nawet panem ognia…

Książka Michelle Paver to efekt połączenia imponującej wiedzy z bogatą wyobraźnią. Barwnie napisana, wciąga czytelnika w mroczny świat Głębokiego Lasu, za którego pierwowzór posłużyła… nasza Puszcza Białowieska.

"Renn wciągnęła powietrze w płuca.
Zabójca Bale’a oparł się na dłoni i patrzył, jak jego ofiara spada. Ta dłoń miała tylko trzy palce.
Torak zacisnął powieki. Znowu był w jaskiniach Dalekiej Północy, stał twarzą w twarz z Pożeraczem Dusz. Wilk skoczył, by go obronić, rzucił się na napastnika i odgryzł mu dwa palce.
– Więc teraz wiemy na pewno – powiedziała Renn chłodnym głosem.
Spojrzeli na siebie. Oboje przypomnieli sobie okrutne zielone oczy, osadzone w twarzy chropawej jak ziemia spękana od słońca.
Torak zacisnął pięść na zaschniętej kropelce żywicy.
– Thiazzi – powiedział".

fragment

"Doskonałe połączenie gruntownej znajomości prehistorii i niezrównanej łatwości opowiadania. Prawdziwa uczta dla czytelników".
"The Children's Bookseller"

"Jedną z wielkich zalet tych wspaniałych książek jest możliwość odkrywania najgłębszych sekretów natury. Paver, zafascynowana życiem wilków i dawnych ludów, podróżuje do odległych zakątków świata, aby lepiej poznać swoich przyszłych bohaterów".
"The Times"

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2009]

Caroline | 2013-11-09
Przeczytana: 07 października 2009

Niesamowita kontynuacja sagi Michelle Paver.
Polecam !

| 2011-12-28
Przeczytana: 25 maja 2011

Często można spotkać książki, które są pisane w dawniejszych czasach. Najczęściej jest to II wojna światowa bądź średniowiecze. Ale czy mieliście do czynienia z książką, która była pisana jeszcze dawniej? W prehistorii? Co tak naprawdę o niej wiecie?

"Złamana przysięga" to już przedostatni tom sagi "Kroniki pradawnego mroku", opowieści, które rozgrywały się w czasach prehistorycznych, kiedy ludzie każdego dnia walczyli o przetrwanie, musieli polować zwierzynę, aby przeżyć, żyli w klanach, a duże znaczenie odgrywały różne magiczne obrzędy.

Głównym bohaterem "Pożeracza Dusz" jest chłopiec imieniem Torak, syn maga. Jego plemię, tak jak wszyscy ludzie na Ziemi, zamieszkuje mroczny, niekończący się las, toczy nieustanny bój o przetrwanie w tym niegościnnym świecie, pełnym tajemnic i potężnej, wszechobecnej magii. Chłopiec potrafi rozmawiać z wilkami, a do tego ma zadanie do wykonania- pokonać Pożeraczy Dusz, choćby miał poświęcić temu całe życie. Od poprzedniej części minęło...

Aleksandra | 2011-02-04
Na półkach: 2011, Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Młodzieżową fantastyką już od dawna nie jestem zainteresowana, ale dokończenia rozpoczętych kilka lat temu serii nie mogłabym sobie odpuścić. „Złamana przysięga” to piąty, przedostatni tom umiejscowionej w czasach prehistorycznych, sagi fantasy angielskiej pisarki - Michelle Paver: „Kroniki Pradawnego Mroku”

Niewątpliwą zaletą „Złamanej przysięgi” i poprzednich tomów również, jest znakomicie przedstawiona atmosfera świata, w którym żyli bohaterowie. Realistyczne, ale i pełne uroku opisy przyrody, która była traktowana przez prehistorycznych ludzi niczym wszechpotężne bóstwo; zapewniała bezpieczne schronienie, pożywienie i wszystko inne, co było im potrzebne do prowadzenia względnie wygodnego życia. Magiczne rytuały, wiara w demony i obecność duszy w każdej żywej istocie, nie wyłączając rośliny czy zwierzęcia, nadały ich życiu pewnej tajemniczości, która bardzo mnie zaintrygowała.

Autorka za pośrednictwem tych samych, bez trudu zdobywających sympatię bohaterów, zabiera czytelnika...

klaudiabla2 | 2011-11-11
Przeczytana: 28 października 2011

: Z żalem muszę stwierdzić, że to już przedostatnia część ,,Kronik Pradawnego Mroku” Szkoda mi kończyć te serię, ale też chcę się dowiedzieć co jeszcze autorka wymyśliła.
Tymczasem od wydarzeń z ,,Wyrzutka” minęło już kilka miesięcy i wszystko się pozornie uspokoiło. Tak naprawdę Torak cały czas musi myśleć co stanie się jeśli Thazzi dostanie w swoje łapy opal ognia. Akcja nabiera tempa, gdy Pożeracz Dusz zabija przyjaciela chłopca.
Oj, akcja w tej książce strasznie gna do przodu, wiele się dzieje, więc chociaż książka jest chyba najgrubsza z całej serii to przeczytałam ją szybko. Bohaterowie wyruszają do Głębokiego Lasu, a więc zostajemy uraczeni kolejnymi opisami roślin, zwierząt i ludów tam mieszkających. Miło mi było przeczytać, że aby były one wiarygodne autorka udała się do Białowieskiego Parku Narodowego. To taki polski akcent ;) Bohaterowie przez te kilka części strasznie się zmienili, wydorośleli, zmieniło się ich przeżywanie emocji. Okładka ładna, nawiązuje do książki.

loker | 2016-03-10

Napiszę krótko i treściwie: Tom 5 - kolejna bardzo dobra historia, która trzyma czytelnika od samego początku w napięciu. Z żalem przerywa się czytanie książki i odstawia na bok. Szybko chce się wrócić, kontynuować czytanie ;)

Cecily | 2011-06-21
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Uwielbiam "Kroniki pradawnego mroku" za ich niepowtarzalny klimat, ciekawe opisy przyrody i życia codziennego pradawnych ludów oraz wartką akcję i niesamowite zwroty akcji. Autorka naprawdę ma talent.

Anna | 2016-03-12

Klimat jak i cała seria bardzo mi się podobał. Niemniej jednak jest to najsłabsza część cyklu.

Kasia Podermanska | 2011-06-24

Końcówka jest najlepsza, ale tylko wtedy gdy się przeczyta początek i poprzednie części :)

szyszkak | 2011-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Genialna!!!

chamariz | 2012-06-12
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Torak nie jest już wyrzutkiem. Ludzie zaakceptowali go, choć wciąż pozostaje bezklanowcem. W czasie jego pobytu na Wyspach Foczych, Bale zostaje zabity przez Pożeracza Dusz, Thiazziego. Dodatkowo kradnie on opal ognia. Torak, wiedziony żądzą zemsty na Czarowniku Klanu Dębu, wyrusza za nim w pościg do Głębokiego Lasu. Czy uda mu się pomścić swojego krewniaka?

Piąta część Kronik Pradawnego Mroku tak jak pozostałe zaciekawiała i trzymała w napięciu czytelnika.. Było w niej kilka dość niespodziewanych zwrotów akcji i momentów grozy. Bardzo podobały mi się krajobrazy Głębokiego Lasu. Wyobrażałam sobie doskonale wszystko, co opisała autorka – ciemną, niebezpieczną rzekę przecinającą gęsty las, dopracowane w szczegółach szałasy i narzędzia czy konie biegnące przez zielone doliny. Muszę jednak przyznać, że czasami gubiłam się w klanach tej Puszczy. Leśne Konie myliły mi się z Turami, te zaś z Czerwonymi Jeleniami. Mimo to pozycja utrzymuje poziom pozostałych tomów i czytając ją, nie...