Czarna Orchidea

832372816X
komiks, orchidea, czarna,
komiksy
Lilianne

Czarna Orchidea była nominowana do nagród Eisnera i Harveya. Jest to album inny niż większość dzieł rynku amerykańskiego. Wprawdzie opowiada o superbohaterce, tytułowej Czarnej Orchidei, ale wcale nie przypomina typowych historii o herosach w pelerynach. Nie ma tutaj zbawiania świata, nie ma triumfu dobra nad demonicznymi siłami zła. Jest za to znakomita opowieść, która rozpoczyna się w bardzo nietypowy sposób... Album stał się przełomowym dziełem w historii komiksu współczesnego. Jak mówi sam autor, jeśli wejdziecie do tego świata, znajdziecie się w miejscu, gdzie wszystkie przyjęte tradycje gatunkowe zostały odrzucone, a zamiast nich pojawiła się nowa mitologia, bliższa mrocznym snom i ciemniejszej stronie życia.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Lilianne | 2011-02-08
Na półkach: Komiksy, Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2011

Uwielbiam wszystko, co wychodzi spod pióra Gaimana, czy jest to powieść, opowiadania, czy komiks, czy nawet scenariusz do filmu - to nie istotne, bo na końcu i tak zawsze okazuje się genialne. ;) Tym razem jednak czegoś mi brakowało, dlatego jakoś nie mogę postawić pełnego zestawu gwiazdek... Za to ilustracje Dave'a McKeana są naprawdę imponujące.

orionemi | 2016-04-01
Przeczytana: 19 marca 2016

Nie przepadam za historiami o superbohaterach, ale cenię komiksy z dobrą grafiką. Czarna orchidea ma piękną szatę graficzną,jest zachwalana za orginalne podejście do tematu superbohaterów, skusiłem się.
Moje oczekiwania wizualne zostały zaspokojone, ale scenariusz niestety okazał się być nie w moich klimatach. Superbohater, nawet najbardziej nietypowy, jest mi wciąż obojętny. Pozytywne emocje wywoływały we mnie jedynie rysunki i ostatnia strona, gdy odczułem ulgę, że to już koniec.

Arthaniel | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Wzorowy komiks superbohaterski, może dlatego, że z superbohaterami na dobrą sprawę niewiele ma wspólnego. Gaiman, świadomie lub nie, stworzył dzieło, który spokojnie można by ochrzcić mianem komiksu feministycznego. Bo "Czarna Orchidea" to tak naprawdę historia dwóch młodych kobiet, zagubionych w brutalnym świecie mężczyzn. To komiks o poszukiwaniu własnej tożsamości oraz o pragnieniu wolności. Jedynym minusem tej pozycji są zupełnie niepotrzebne gościnne występy postaci z komiksów DC, w tym - występ Batmana. Dzieło spokojnie obroniłoby się i bez tego; więcej - te crossovery niestety trochę tę opowieść spłycają.

książek: 2087
Arashi | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Chyba najładniejszy komiks jaki w życiu widziałam.
Ale sama historia, jak dla mnie, pozostawia wiele do życzenia. Przekombinowana, za dużo udziwnień.

Mikołaj Ka | 2016-11-26
makdor | 2016-10-20