Hrabia Monte Christo t. 3

Okładka książki Hrabia Monte Christo t. 3 Aleksander Dumas
Okładka książki Hrabia Monte Christo t. 3
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Zielona Sowa Ekranizacje: Hrabia Monte Christo (2002) klasyka
klasyka
Le comte de Monte-Cristo
Zielona Sowa
2009-01-01
2009-01-01
9788378951902
Ekranizacje:
Hrabia Monte Christo (2002)

Książka ta pokazuje w piękny sposób, że nawet wtedy, gdy nie robimy nic złego i kierujemy się sercem przy podejmowaniu większości decyzji, i tak w naszym otoczeniu będą ludzie, którzy nie będą mogli nas ścierpieć i będą nam chcieli zaszkodzić tylko po to, żeby sami poczuć się lepiej. Historia głównego bohatera pokazuje też, że po każdej burzy musi w końcu wyjść słońce. W większości innych historii, jeżeli bohater znajdzie się w nieciekawej sytuacji, to rozwiązuje się ona dzięki szczęściu, jakiemuś przypadkowi lub tego typu rzeczom...

Tutaj jest to pokazane w ten sposób, że życie nic nie rozwiąże za nas samych, będzie tworzyło sytuacje, które, jeżeli dobrze wykorzystamy, odwrócą naszą sytuację o 180 stopni. To od nas zależy, czy sięgniemy po nie i czy na nie zapracujemy.
Jeszcze jedna lekcja, która według mnie płynie z tej historii, jest taka, żeby nie zatracić się w zemście. Książka nie robi tego w tak cukierkowy sposób jak większość powieści, żeby „nastawić drugi policzek” czy tego rodzaju inne bzdury. Uczy nas, żeby wskazać osoby, które zadały nam krzywdę, żeby pamiętać o ich czynach, ale żeby chęć zemsty nie zasłoniła nam szczęścia, na które zapracowaliśmy.

Bez wahania daję 10/10.

Za dużo patosu. Za dużo dialogów kipi nim, zamieniając się w jeden przydługi monolog, po zakończeniu którego druga strona nie pozostaje dłużna. Strasznie to męczy, co wpłynęło na ocenę, bo zdarzało się za często podczas 47 godzin! słuchania audiobooka.
Poza tym świetna fabuła. Zemsta zasiana odpowiednio wcześniej zbiera powolutku swoje żniwo. Wszystko dopięte, czasem przyjemnie się przeciąga.
Dużo nazwisk i można się czasem pogubić - ja musiałem posiłkować się spisem bohaterów.

Można rzecz, że przebyłem wspaniałą podróż z Edmundem Dantesem. Już dawno książka nie wzbudziła we mnie tyle ciekawości. Nie czytałem nigdy Dumasa więc rozumiem teraz dlaczego niektórym przeszkadza mnogość dialogów. Dla mnie forma była nader inna i ciekawa. Polecam bo sam czekałem ponad 20 lat jak ją w końcu przeczytałem i się nie zawiodłem.

Uwielbiam po prostu uwielbiam ❤️

Uwielbiam po prostu uwielbiam ❤️

Powieść nad powieści. Klasyka!

Powieść nad powieści. Klasyka!

Czasy niby inne a książka wciąż ma w sobie świeżość. Dla tych którzy lubią akcję, przygodę i WIELKIE PIÓRO pisarza.

Doceniam i bardzo podziwiam kunszt autora, ale nie mogę dać temu dziełu żadnej oceny (przynajmniej na razie),skoro błagałam po ponad 80% procentach w audio o koniec.. Słucham jej od listopada i cieszę się, że to JUŻ. Klimat, który uwielbiam i, którego - podejrzewam - nie dałoby się tak namacalnie stworzyć w krótszej formie, nie ratuje niestety moich odczuć. Intryga świetna, ale finalnie nie otrzymuje mojego uznania. Bohaterowie różnorodni, jednakże "dziwaczni" aż nazbyt. Ta niepojęta pewność Edmunda, że został wezwany jako boski posłannik do dokonania zemsty.. Ręce opadają, bo kłóci się to okropnie z jego mądrością życiową, wszechstronnym umysłem i tkliwym sercem (zwieńczenie powinno chyba nieco więcej mówić o zgubności tej myśli). Zbyt mało filozofii życia i dysput o moralności, które mogłyby mnie dotknąć i zostać ze mną - ot głupota ludzka i wszystko, co konsekwentnie się z nią wiąże. Tylko jak mogę wytykać podobne braki wobec tak leciwego dzieła? Plusy równoważą się z minusami, a do tego dochodzą jeszcze niepochlebne uczucia. Należy jednak dodać, że nie żałuję żadnej z tych ponad 45 godzin, które mnie czasem próbowały zdeptać i polecam! ;)

Ależ to była dobra książka! Zwroty akcji, intrygi, gęsto ścielący się trup... Akcja mocno przyspieszyła podczas dwustu ostatnich stron. To chyba najlepsza francuska książka, jaką przeczytałem w swoim życiu.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wspaniała, porywająca książka. Świetna fabuła, dobry styl pisania, ciekawe postacie i problematyka. I bardzo duże plusy za chyba pierwszą lesbijską postać w historii literatury. Gorąco polecam.

Pokaż mimo tovideo - opinia

"Czekaj i nie trać nadziei."
Dumas pisze pięknie, mądrze i inteligentnie. Polecam czytać, czytać i jeszcze raz: przeżywać. Rozważać. Przemyśliwać. Jest nad czym, bowiem w tej powieści jest tyle samo słów ile treści.
Pełnowartościowa historia, można pożywiać się nią na wielu płaszczyznach, można, a nawet powinno się.

• Klasyka

Aleksander Dumas Hrabia Monte Christo Zobacz więcej