Wirtualny psycholog

Ewa Klepacka-Gryz Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska literatura piękna
Ringier Axel Springer Polska
2007-01-01
Internet

To jest naprawdę dobra książka! Chociaż zdecydowanie skierowana na konkretną grupę czyli dorosłych kobiet zabieganych przez pracę i dzieci. Skrzywdzono ją taką okładka i wystawianiem jej jako dodatek do gazety. Można się z niej sporo dowiedzieć o nas samych i funkcjonowaniu z innymi ludźmi. Dodam jeszcze że tego się nie czyta dla fabuły. Akcja nie leci jak burza. Bardziej jest to luźna opowieść codziennego życia z przydatnymi myślami.

Według mnie to fuzja powieści obyczajowej i poradnika, ujęcie psychologiczne poszczególnych sytuacji. Oceniam zawartość z perspektywy mężczyzny i dość subiektywnie. Książka jest pisana przez kobietę i zdecydowanie dla kobiet, szczególnie dla tych zamężnych i już posiadających dzieci. Treść przedstawia współczesną obyczajowość i rzeczywistość widzianą oczami kobiety. Główna bohaterka jest narratorką.

Kanwą jest proza życia kobiety mającej trzydzieści kilka lat, męża i dzieci w wieku szkolnym, dobrą pracę (w potocznym rozumieniu),która ma odczucia, że w pracy szef jej nie docenia, a w domu mąż nie rozumie. Są problematyczne relacje z teściową, nadopiekuńczą wobec swojego bardzo dorosłego już synusia.

Najbardziej podobają mi się rady Wirtualnego Psychologa, który ma bezemocjonalne, zdrowe, suche, trzeźwe spojrzenie na sytuacje, rozsądne podejście do problemów i dylematów bohaterki. Przykłady sytuacji są zaczerpnięte z codziennego życia. Wskazówki tego internetowego terapeuty zasługują na największe uznanie spośród wszystkiego co znajduje się w tej książce.

Przy 65 stronie, na podstawie dotychczas przeczytanych wypowiedzi głównej bohaterki oraz Wirtualnego Psychologa, dochodzę do wniosku, że świat wokół nas jest taki jaki sobie wyobrażamy w naszym umyśle (wprawdzie wiedziałem o tym dwadzieścia lat temu, ale takie przypomnienie odświeża spojrzenie na rzeczywistość, w której prowadzę swój żywot). Otoczenie można postrzegać jako dobre, jeśli się je pozytywnie nacechuje i w tak ukierunkowany sposób wyobrazi. Gdy patrząc na to samo otoczenie dostrzega się dużo złego, a szczególnie uderzającego w swoją osobę, to uważa się, że świat jest zły i to wewnątrz siebie wznieca negatywne emocje oraz dodatkowo pogłębia konflikty w relacjach interpersonalnych. Czyż to nie zmusza to do introspekcji? A jak wygląda mój obraz świata, który w trakcie życia wymalowałem w swojej głowie? Nastąpiła oczywista przerwa w moim czytaniu.

Jest dużo racji w wypowiedziach nowo poznanej współlokatorki ze szkolenia w Zakopanem, która zajmuje stanowisko kierownicze w jednym z oddziałów (w Krakowie) banku międzynarodowego. Daje dobre koleżeńskie rady jak być szefową – według mnie odnoszące się do skuteczności rządów kobiety, będącej w roli szefowej.

Ważnym wątkiem tej powieści jest sen głównej bohaterki w którym idzie przez ciemny las nocą (chociaż bardzo boi się ciemności, ale uparcie idzie). Pojawiają się dwa istotne pytania: "Jaka jesteś?" oraz "Kim jesteś?" i przewijają się do końca książki.

Na korzyść fabuły przemawia wzmacniający się wątek tajemnicy, która na końcu zostaje wyjaśniona. Przytaczam refleksyjne stwierdzenie Wirtualnego Psychologa: "Saro świat jest pełen tajemnic i zagadek. Nie wszystkie musimy rozwikłać. Niektórych nawet nie mamy prawa" (strona 186).

Mając na względzie, że książka jest wydana w 2007 roku, to odnoszę wrażenie, że autorka w niektórych kwestiach jest dziesięć lat do tyłu. Na przykład gameboy'e (strona 136) były modne znacznie wcześniej, bo w latach dziewięćdziesiątych w Polsce, a na Zachodzie w latach osiemdziesiątych; albo że potrafi przeżyć miesiąc mając tylko tysiąc złotych (strona 139) do dyspozycji – to mało realne, bo przecież freelancer musi pokryć wydatki związane ze swoją działalnością zawodową, oprócz tego oczywiście jedzenie, mieszkanie, dojazdy, kochanek (w przypadku tej bohaterki, która akurat miała utrzymanka).

Czasami pojawiają się przywołania sytuacji, drobnych faktów zupełnie dziwne, jakby wzięte z kosmosu, przyklejone na siłę do fabuły i są też takie z którymi się nie zgadzam. Niektóre nie współgrają ze sobą. Jest niespójność co do zdarzeń z przeszłości. W takich chwilach chcę obniżyć ocenę tej książki. Na stronie 140 narratorka podaje, że w każdej plotce jest sporo prawdy, a dwie strony dalej już tylko "ziarenko" prawdy – kolejna nieścisłość, a może emocjonalna kobieta jednego dnia myśli o pewnym aspekcie inaczej niż kilka dni później?!? Tych nieścisłości jest znacznie więcej, jak chociażby kwestia z tygodniowym urlopem, gdzie potem okazuje się, że Sara każdego dnia pracowała. Mam wrażenie, że autorka nie pamięta co napisała kilkanaście stron wcześniej. Nie ma zdefiniowanej głównej bohaterki, jej przeszłości, a skupia się raczej na jej wewnętrznych przeżyciach, rozterkach, gdzie fakty nie mają tak istotnego znaczenia.

Na okładce jest napis, że to "powieść dla zapracowanych". Być może ludzie nie mają tyle czasu, żeby zagłębiać się w rozwiniętą treść czterystustronicowej książki i może nie potrzebują takich szczegółowości jakich ja oczekuję względem powieści. Jednak myślę – jedno z moich przypuszczeń – że autorka jest bardzo zapracowana i dlatego nie rozwija wątków powieści z braku czasu na pisanie.

Bardzo denerwuje mnie brak wcięć akapitowych.

Po przeczytaniu tej książki wydaje mi się, że to "Jaka jestem?" zależy od tego "Kim jestem?". Aczkolwiek nie będę się sprzeczał z kimś kto uważa inaczej, bo to zależy od przyjętej perspektywy. Można polemizować, podane zagadnienia są w gruncie rzeczy filozoficzne.

Przyznam szczerze, że książkę pani Ewy Klepackiej-Gryz znalazłam za niecałe 3 złote w supermarkecie. Opis był w miarę zachęcający, a ze kwota nieduża - postanowiłam ją zakupić.

Książkę czytałam dość długo, nie dlatego, że była taka nudna, tylko jest z początku mało wciągająca. Akcja rozkręca się tak naprawdę dopiero po przeczytaniu 2/3 książki - wtedy na dobre przyssałam się do książki, bo musiałam wiedzieć jak się skończy, czy moje podejrzenia są słuszne i Sarę, czyli główną bohaterkę czeka szok odnośnie jej przeszłości i tym kim naprawdę jest.

Czy książka jest godna polecenia? Nawet tak - główna bohaterka da się lubić, dość ciekawe są jej wywody z samoanalizy, relacji z rodziną, przyjaciółmi. Jakby się głębiej zastanowić - każda z nas ma w sobie cząstkę takiej Sary, zagubionej, w pewnym momencie życia zastanawiającej się co dalej i po prostu szukającej siebie ;)

Główna bohaterka to poszukująca siebie kobieta w średnim wieku. Ma na imię Sara. W chwili gdy Ją poznajemy próbuje dokonać oceny zysków i strat w strategicznych dziedzinach swego dotychczasowego życia. Niestety, trzeba jej przyznać, iż ten bilans nie wypada zbyt różowo... Sara zdaje sobie sprawę, że do końca życia będzie musiała się męczyć z toksycznymi rodzicami, niedoceniającym jej szefem, mało empatycznym mężem i wiecznie niezadowolonym bratem...
Pewnego dnia buszując w internecie, zupełnie bezmyślnie wpisuje w wyszukiwarkę: www.wirtualnypsycholog.pl, klika myszką i ...
Jeżeli jesteście ciekawi dalszego ciągu serdecznie zapraszam do pasjonującej lektury :-)
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko, pomimo poruszanych w niej życiowych problemów.

Tą książkę podwinęłam mamie i bardzo mi się spodobała. Zastanawiam się jak to jest dowiedzieć się nagle, że wcale nie jest się córką swych rodziców.

Ilość stron: 208
To pierwsza książka tej autorki jaką próbowałam czytać. Do lektury zachęciło mnie to, że czytałam artykuły autorki , które są w gazetach i internecie. Treść tej książki po przeczytaniu opisu na okładce wydawała się równie interesująca. Jednak taka nie była i nie skończyłam czytać. Doczytałam do 52 strony. Nawet wcześniej była nie zbyt ciekawa, ale chciałam przeczytać, bo być może byłoby tam coś ciekawego.

Ilość stron: 208

Wciągająca i zaskakująca. O to bohaterka wkracza na ,,Drogę do siebie" i próbuje odpowiedzieć na pytanie ,,Kim jest?" Pomaga jej w tym Wirtualny Psycholog.

Boska książka, nie mogłam się oderwać :)

Boska książka, nie mogłam się oderwać :)

na początku bardzo trudno było mi się przełamać do tej książki, wydawała się ciężka i oporna w czytaniu. jednak w pewnym momencie przełamałam tą ciężkość i pochłonęłam bardzo szybko :)

Całkiem fajny "poradnik" odziany w formę lekkiej powieści e-mailowej. Pozornie naszpikowany licznymi wątkami psychologii popularnej, poradami, jakie można przeczytać w każdym czasopiśmie dla Pań, dotyka jednak spraw najważniejszych.

• Wymienię
  • Polskie
  • Posiadam - nieprzeczytane
  • Powieści, opowiadania

Dodaj cytat z książki Wirtualny psycholog