Święta Lipka. Przewodnik

Wydawnictwo: ZET
83-7364-131-9
kamk

Święta Lipka - to sławne sanktuarium maryjne, już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. Sanktuarium to posiada długą i urozmaiconą historię, powiązaną z dziejami Prus i Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczamy do najwspanialszych okazów baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają nie na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Jest oczywiste, że utrzymanie takiego obiektu w dobrym stanie wymaga nieustających i kosztownych zabiegów konserwatorskich. Święta Lipka w ostatnim okresie stała się także miejscem wypoczynkowym i celem licznych wycieczek, a także ośrodkiem kultury artystycznej i muzycznej.

CEBU | 2012-07-01