Biuletyn IPN nr 9-10/2010

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia
Calebornia

W „Biuletynie IPN” nr 9–10 (118–119) wrzesień–październik 2010 Czytelnicy znajdą artykuły omawiające przyczyny i przebieg strajków w lipcu i sierpniu 1980 r., powstanie NSZZ „Solidarność” oraz wydarzenia społeczne i polityczne w latach 1980–1981 w różnych regionach kraju: na Pomorzu gdańskim i szczecińskim, na Śląsku, w Lublinie, Bydgoszczy i Łodzi. Dowiadujemy się o głównych bohaterach tych wydarzeń, o wsparciu Kościoła katolickiego dla wielomilionowego ruchu wolnościowego w Polsce, ale także o działaniach komunistycznych władz i bezpieki, które doprowadziły do stanu wojennego. Na szczególną uwagę zasługują artykuły poświęcone trzem działaczom solidarnościowym, którzy zginęli pod Smoleńskiem w drodze do Katynia: prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Arkadiuszowi Rybickiemu i Annie Walentynowicz.

Do „Biuletynu” dołączyliśmy bezpłatny dodatek – płytę DVD z filmem „Robotnicy ‘80”.

Zachęcamy do lektury (stron 208, cena 8 zł).

Spis treści

KOMENTARZE HISTORYCZNE

Łukasz Kamiński – Dekada „Solidarności” (PDF – 368 KB)
Marcin Dąbrowski – Zaczęło się w lipcu. Strajki 1980 roku na Lubelszczyźnie
Arkadiusz Kazański – Sierpień ’80 w Gdańsku
Justyna Błażejowska – Drukarnia – duża szpilka, która kłuje
Jan Olaszek – Zanim powstała „Solidarność”
Arkadiusz Kazański – Sierpień ’80 w Gdyni
Marcin Stefaniak – Sierpień ’80 w województwie szczecińskim
Jarosław Neja – Dwa strajki – dwa porozumienia
Bogusław Kleszczyński – Przed NSZZ był NiSZZ
Karol Nawrocki – Sierpień ’80 w Elblągu
Zbigniew Bereszczyński – Strajki i inne protesty sierpniowe na Śląsku Opolskim
Patryk Pleskot – Zerkając na Moskwę
Tomasz Kozłowski – Droga do rejestracji
Krzysztof Osiński – Komunistyczna bezpieka wobec bydgoskiej „Solidarności” w latach 1980–1981
Grzegorz Majchrzak – Radio „Solidarność” w czasie „karnawału”
Grzegorz Majchrzak – Kryptonim „Walet
Bartosz Kaliski – Demokracja na ślizgawce
Milena Przybysz – „Żądamy jeść, bo możemy władzę zgnieść”
Leszek Próchniak – Konfl ikt w szpitalu MSW w Łodzi
Przemysław Zwiernik – Przeciw nomenklaturze
Natalia Jarska – „Szkoła ma służyć dziecku”. Solidarność nauczycielska 1980–1981
Jan Żaryn – Kościół katolicki a „Solidarność” w latach 1980–1981
Arkadiusz Kazański – Pomnik Poległych Stoczniowców
Agnieszka Łuczak – Budowa pomnika Poznańskiego Czerwca ’56
Sebastian Ligarski – Kongres Kultury Polskiej
RELACJE I WSPOMNIENIA

Krzysztof Wyszkowski – Pod rękę z Gombrowiczem
ZGINĘLI W DRODZE DO KATYNIA

„Solidarność”, czyli jak ukraść księżyc? Z Lechem Kaczyńskim, wiceprzewodniczącym KK NSZZ „Solidarność”, rozmawia Jan M. Ruman
Piotr Zaremba – Arkadiusz Rybicki (1953–2010)
Sławomir Cenckiewicz – „Anna Solidarność”. Anna Walentynowicz (1929–2010)

źródło opisu: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/24/13709/nr_9102010.html

źródło okładki: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/24/13709/nr_9102010.html