Tytus, Romek i A'Tomek. Księga I. Tytus harcerzem

Okładka książki Tytus, Romek i A'Tomek. Księga I. Tytus harcerzem Henryk Jerzy Chmielewski
Okładka książki Tytus, Romek i A'Tomek. Księga I. Tytus harcerzem
Henryk Jerzy Chmielewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Tytus, Romek i A'Tomek (tom 1) Seria: Tytus, Romek i A'Tomek komiksy
56 str. 56 min.
komiksy
Tytus, Romek i A'Tomek (tom 1)
Tytus, Romek i A'Tomek
Prószyński i S-ka
2009-01-01
1970-01-01
56 min.
Tytus Romek i A'Tomek komiksy harcerstwo

Naprawdę porządnie się uśmiałam :)

Naprawdę porządnie się uśmiałam :)

Cudowny, zabawny komiks a czeka na mnie reszta kolekcji :)

Cudowny, zabawny komiks a czeka na mnie reszta kolekcji :)

Pierwsza odsłona kultowej serii komiksowej autorstwa Henryka Chmielewskiego.
Tytus narodził się, wydawniczo, w roku 1966, wchodzi już więc powoli w wiek emerytalny :)
Wydawnictwo Harcerskie, szukając oszczędności, tylko co drugi arkusz malowało kolorami – resztę pozostawiając czarno-białą, co jest dość charakterystyczną cechą tej publikacji.
Wydanie, które posiadam, zawiera – w ramach ciekawostki – cztery komiksowe plansze, jakimi Papcio Chmiel (począwszy od wydania IV) zastąpił oryginalną pierwszą planszę Księgi I.

W części otwierającej słynną serię Tytus czyni starania, by zostać harcerzem i złożyć uroczystą przysięgę. Towarzyszą temu oczywiście liczne przygody, których przebieg, klimat i humor staną się charakterystyczne dla całej późniejszej serii rozciągającej się na dziesięciolecia.

Dzisiejsza lektura, oprócz sentymentu, dostarcza fajnej zabawy poprzez odnajdywanie w komiksie reliktów przeszłości z głębokiego PRL.
Harcerstwo miało kiedyś inny wymiar, większość z nas się w to bawiła: chodziliśmy na zbiórki do harcówki, uczyliśmy się znaków patrolowych, urządzaliśmy biwaki i jeździliśmy na obozy.
No i śpiewaliśmy, jak Tytus, Romek i A`Tomek:
“Jak dobrze nam zdobywać góry
I młodą piersią chłonąc wiatr
Prężnymi stopy deptać chmury
I palce ranić o szczyt Tatr”
Pronumerowaliśmy także kultowy “Świat młodych”. Wycinało się komiksy z ostatniej strony i wklejało do zeszytów.
Nie znam statystyk, ale wydaje mi się, że dzisiejszą smartfonową młodzież trudno już tym zainteresować i harcerstwo istnieje w stopniu nieporównywalnie mniejszym niż kiedyś.
Podejrzewam, że te peerelowskie aspekty będą dla mnie najfajniejszą zabawą w trakcie tej Tytusowej retrospektywy. :)

Pierwsza odsłona kultowej serii komiksowej autorstwa Henryka Chmielewskiego.
Wydanie, które posiadam,...

Bardzo smieszne i zabawne przygody tutusa, polecam!

Bardzo smieszne i zabawne przygody tutusa, polecam!

Poprosu genialne pomysłyz polskie żeczywistości. Dalej parskam śmiecham jak cztam!

Fragment historii polskiego komiksu i bezsprzeczny klasyk. Absurd, humor i lekki acz obowiązkowy (czytaj: narzucony przez wiadome władze) smrodek dydaktyczny.
Kto nie zna, ten trąba!

Kto nie zna, ten trąba!

Seria moich ulubionych komiksów. Nie ma lepszych.
( polskiego autora ).

Seria moich ulubionych komiksów. Nie ma lepszych.
( polskiego autora ).

Należy się wysoka ocena już za sam epizod z malowaniem ścian, przypomina mi się przy każdym remoncie ("przestańmy zamalowywać, farba nie mieści się w pokoju!")

Miałam teraz okazję bezpośrednio porównać pierwotną wersję z lat 60. (z którą sama zapoznawałam się w dzieciństwie) i przerysowaną w pionowym formacie wersję z 1988. Starsza oczywiście lepsza, klarowniejsza i jakaś taka bardziej niewinna, układ kadrów też chyba lepszy; w 1988 roku weszło do repertuaru postaci weszło już znienawidzone przeze mnie w późniejszych tomach "hje hje". Ciekawe, że oprócz rysunków również niektóre żarty nieco się różnią. Jedyny z nowych, który mnie rozbawił, to pytanie Tytusa "A po co zarabiać pieniądze na obóz, nie możemy pożyczyć za granicą?".

Ależ to była świetna zabawa!
Po próbnej księdze IV postanowiłam zacząć przygodę z Tytusem i spółką od początku. Nie żałuję! Dużo mądrości i sporo humoru.
Polecam!
Dziękuję P.! 😊

Ależ to była świetna zabawa!
Polecam!
Dziękuję P.! 😊

[...]
A’Tomek: Co robisz? Wyrzucasz jedzenie?
Tytus: Już mi niepotrzebne. Najadłem się strachu.

Ach cudowne wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Kolejne tomy czytane młodszemu braciszkowi. Fajnie, gdy książki mogą być "zaczytywane" przez kolejne pokolenia.
Uwielbiam rysunki papcia Chmiela 🤩

[...]
Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz.
Nadaję ci imię Tusz de Zoo.
papcio Chmiel księga I

POLECAM !

[...]
A’Tomek: Co robisz? Wyrzucasz jedzenie?
Tytus: Już mi niepotrzebne. Najadłem się strachu.

Uwielbiam rysunki papcia Chmiela 🤩

[...]
Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz.
Nadaję ci imię Tusz de Zoo.
papcio...

• Komiksy