Tytus, Romek i A'Tomek. Księga I. Tytus harcerzem

Cykl: Tytus, Romek i A'Tomek (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Tytus, Romek i A'Tomek, komiksy

Kultowe przygody Tytusa, Romka i A’Tomka, według oryginalnego, pierwszego wydania. Co dwa tygodnie będzie się ukazywała kolejna część superkolekcji przygód, wg oryginalnych wydań. Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka ukazywały się w odcinkach czarno-białych w gazecie harcerskiej "Świat Młodych". Prace nad pierwszym wydaniem książeczki rozpoczęły się w roku 1965, pod ścisłym nadzorem cenzury,...

Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka ukazywały się w odcinkach czarno-białych w gazecie harcerskiej "Świat Młodych". Prace nad pierwszym wydaniem książeczki rozpoczęły się w roku 1965, pod ścisłym nadzorem cenzury, która wydała zezwolenie na druk w grudniu 1965 roku.
W ramach oszczędności, drukarnia "Tamka" drukowała każdy arkusz tylko z jednej strony w kolorach, przez to kolejne strony książeczki są na przemian kolorowe i czarno-białe.

43 lata po ukazaniu się pierwszego wydania Tytusa, Romka i A’Tomka wydawnictwo Prószyński Media wydaje I księgę przygód trójki przyjaciół wg oryginału z 1966 roku, uzupełnione o plansze, które pojawiły się dopiero w kolejnych wydaniach: drzewo genealogiczne Tytusa oraz historia narodzin Tytusa z planszy tuszu.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

chrispu | 2014-06-08

Klasyka polskiego komiksu. Stare to już, ale broni się po latach. Można, czytając po latach odkryć coś ciekawego na np. "drugim planie" lub inaczej odebrać jakąś przekazywaną treść.
Są tu ciekawe, chociaż narysowane dość prostą kreską postacie, interesujące i momentami śmieszne, krótkie, niewydumane dialogi - zrozumiałe dla nawet najmłodszych i nieskomplikowana akcja. To wtedy wystarczało. A i teraz niespecjalnie przeszkadza. No i w sumie komiks ten "śmiesząc - uczył". Przekazywał/przemycał pozytywne wzorce zachowań (obecnie może się wydawać, że może czasem zbyt nachalnie - ale wtedy to jakoś nie przeszkadzało w odbiorze - pełno tego było "dookoła").
Jak dla mnie - ten komiks wart jest przeczytania w każdym wieku (15 minut oderwania się od rzeczywistości), chociaż nie można przy nim "boków zrywać". Ale taka już jego specyfika. Podobnie jak charakterystyczne fryzury bohaterów (zawsze się zastanawiałem, jak można być łysym, będą tak młodym jak...

Jest w tym komiksie dużo odprężającej lekkości i humoru, zawartego w sytuacjach i grach słownych. Czyta się go szybko i przyjemnie. A poza tym przypomina mi lata dziecięce. Zaczytywałam się w podstawówce. Polecam.

Degamisz | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Czytanie „Tytusa, Romka i A’Tomka” jest jak sentymentalna wycieczka, podróż do czasów dzieciństwa, które upłynęło na zaczytywaniu się „Panem Samochodzikiem”, „Dziećmi z Bullerbyn”, kolejnymi tomami przygód Muminków i komiksów Papcia Chmiela o Tytusie. Uwielbiałem ten komiks, moja miejscowa biblioteka miała kilka części na krzyż i wypożyczałem je tak często, że praktycznie znam je na pamięć. Jakiś czas temu dorwałem w swoje szpony komplet dwudziestu pięciu ksiąg z przygodami trójki harcerzy i stwierdziłem, że super by było raz, że sobie to przypomnieć, a dwa, że wreszcie poznać resztę.

Księga I czyli „Tytus harcerzem” jest bardzo dobra, ale nie zachwyca. Jeszcze nie zachwyca, bo wiem, że Papcio Chmiel swój talent rozwinął dużo bardziej w następnych tomach. Ale pomimo tego czytało mi się to i oglądało wspaniale, trochę z rozczuleniem, z uśmiechem od ucha do ucha. Zachwyca mnie dowcip i ogólnie poczucie humoru autora, które teraz rozumiem w pełni i które dopiero teraz do mnie...

Monika | 2015-05-23
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2015

Ogarnęła mnie nostalgia i po raz kolejny zdziwienie, że trzej bohaterowie są starsi ode mnie :)))

Wkp | 2014-07-09

Tytus to inteligentna, uczłowieczona małpa, której jednak tylko posty w głowie. Dwaj harcerze, Romek i A'Tomek, postanawiają uczynić z niej harcerza, ale problem jest taki, że wszystko, czego dotknie Tytus, kończy się katastrofą...

Oto pierwsza, kultowa księga Tytusa. Komiks legenda, po raz pierwszy wydany w 1966roku, kontynuując paski, jakie Chmiel tworzył do świata młodych. Komiks wydany znakomicie, bo wg oryginału (tzn. co druga strona czarno-biała - tak za PRL-u oszczędzono na wydaniu), z dodatkiem w postaci prologu, jaki dodał autor od czwartego wydania, wyjaśniający powstanie Tytusa, z porcją ciekawostek i fragmentem książki Chmiela, wyjaśniającej zawiłości pierwszego wydania.

To jeden z tych komiksów, które znać po prostu trzeba. Które znać powinien każdy, nie zależnie od wieku, czy zainteresowań. Jest w nim bowiem wszystko: humor (często absurdalny), zabawa, nauka, akcja, dydaktyzm (nienachalny!)...

Po prostu nie znać go to wstyd!

BetiFiore | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

przeczytałam ponownie po wielu latach. Kupiłam niedawno wydany zbiór 25 tomów i nie żałuję, mimo iż na pewno przygody Tytusa i spółki nie wywołują już u mnie takich salw smiechu, jak w dzieciństwie. Warto jednak wrócić do tamtych chwil, kiedy świat był całkiem inny. Kto nie pamięta "Swiata młodych" ,ten pewnie już nie zrozumie :)

Profesorek | 2014-07-17

Nic dodać, nic ująć: po prostu Papcio Chmiel i jego podopieczni: Tytus, Romek i A'Tomek. Smiech, zabawa, zwariowane przygody, a przy tym nauka - to wszystko zlepione w jedną wybuchową dawkę radości zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy kolejny tom równie dobry jak poprzedni.
Dla wszystkich, którzy chcą się w prosty sposób zrelaksować!

Aniaxxp | 2014-02-11

Od tego zaczęła się moja przygoda z Tytusem :) Myślę, że każdy polak zafascyniwany komiksami zagranicznyni powinien przeczytać chociażby jeden tom Tytusa, Romka i A'Tomka. Cudze chwalicie, a swojego nie znacie. Serdecznie polecam :)

kismetka | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Cała seria tych komiksów jest świetna, uwielbiałam to będąc w podstawówce, z wielką radością postanowiłam wrócić do serii po raz kolejny, kiedy przypadkiem komiksy te wpadły mi w rękę.

To, co mnie ujmuje w takich historiach, to naprawdę inteligentny humor połączony z edukacyjnymi przesłankami dla młodszych czytelników.

Księga pierwsza - urocza :) zarówno przez sentyment, jak i przez całą swą zawartość. A'Tomek hodujący karpia Grubcia i Tytus hodujący bakterię naprawdę poprawili mi humor na cały dzień :)

BOOK-MAC | 2015-04-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ś-W-I-E-T-N-E! Czytane kilka razy. Miałem jeszcze tekomiksy po tacie... Z początku nie zachwycały, ale w końcu dojrzałem. Nie trzeba wysilać specjalnie wyobraźni, bo jak to w komiksie obrazki z tymi dymkami. Polecam. Owacje dla całej serii. Nie piszę w tej recenzji o tej jednej księdze, lecz o całości, jaką stworzył pan H.J.Chmielewski... W komiksie to niejaki Papcio Chmiel. Sama charakterystyka głównych bohaterów... Bardzo dobra. A'Tomek to ten mądey przewodnik, Romek ma bujną czuprynę na głowie, nieco piękniejszy... No i sam Tytus De Zoo! Już nie trzeba mówić dalej... Super.