Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona

Wydawnictwo: Albatros
Answered Prayers: The Unfinished Novel
978-83-7659-132-2
Ag2S

Ostatnia powieść wybitnego pisarza, wydana we fragmentach w czasopiśmie Esquire, a w formie książkowej dopiero po jego śmierci. Pełna zgryźliwego humoru, wywołała oburzenie wśród nowojorskiej śmietanki towarzyskiej, której przedstawiciele rozpoznali samych siebie w postaciach pojawiających się na kartach książki. Narrator książki, P.B. Jones, pozbawiony moralnych hamulców biseksualny...

Narrator książki, P.B. Jones, pozbawiony moralnych hamulców biseksualny wychowanek sierocińca, bardzo wcześnie odkrywa, że sypianie z kim popadnie jest najprostszą drogą do uzyskania osobistych profitów. Po ucieczce z domu dziecka wykorzystuje urok osobisty, by w ten sposób zarabiać na życie. Jego ambicją jest zostać pisarzem.
Na Uniwersytecie Columbia uczęszcza na zajęcia z kompozycji literackiej. Uwodzi prowadzącego wykład Turnera „Boaty’ego”, redaktora czasopisma mody, drukującego także prozę. Dzięki temu udaje mu się opublikować pierwsze opowiadanie. W salonie Boaty’ego, chętnie odwiedzanym ośrodku życia towarzyskiego na Manhattanie, poznaje artystyczne sławy: Jeana Cocteau, Gretę Garbo, Marlenę Dietrich. Po różnych perypetiach (przez jakiś czas pracuje nawet w agencji towarzyskiej) udaje mu się wkręcić w środowisko ludzi bogatych, które opisuje bez cienia litości. Tam dokona zaskakującego odkrycia: modlitwy wysłuchane powodują często więcej bólu niż modlitwy zignorowane

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Alianne | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Czytając tę książkę należy mieć na uwadze, że po pierwsze była to powieść w odcinkach, po drugie zaś: że nie została skończona.
Bezwzględnie autor dążył do jakiejś akcji, zapowiadał jej istnienie i ciążył ku niej, mimo wszystko jednak całość wydaje się nieco chaotyczna i lekko niespójna - czasami pewne informacje są powtarzane, jakby czytelnik miał o nich zapomnieć, albo jakby narrator zapomniał, że o nich napisał.
Nie wydaje mi się to jednak bynajmniej wadą: cała książka jest wspomnieniami nieudacznika, który do sukcesów w życiu dochodził jedynie poprzez łóżko - to, że narracja jest chaotyczna, wątek czasem się urywa wydaje mi się jak najbardziej na miejscu. Podobnie nieco siermiężny styl, nieokrzesany.

Powieść w żadnym stopniu nie jest grzeczna. Mimo wszystko jednak nie jest to wulgarność spod znaku Cohena, która wywraca mózg na lewą stronę: wulgarność tej książki jest zwykła, ukazuje po prostu bez osłony czy makijażu materialistyczny i przyziemny świat, gdzie seks jest...

castagna | 2016-04-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

twórczość Trumana Capote uwielbiam, jego "Z Zimną krwią" oraz "Śniadanie u Tiffany'ego" znajdują się w gronie moich "ulubionych książek"

powieść nieukończona... a szkoda, bo widać potencjał tej historii, który nie został w pełni wykorzystany, "Wysłuchane modlitwy" pojawiały się "odcinkowo" na łamach pewnego magazynu, pośmiertnie wydano ją w całości

historia skupia się na "śmietance towarzyskiej" i jej pewnych grzeszkach; wszędzie plotki, kłamstwa, skandale, romanse i wulgarny język! ta książka to świetna alternatywa dzisiejszego "Pudelka", tylko zdecydowanie lepiej napisana, przyjemniejszym językiem i ciekawymi zabiegami

Capote tą powieścią zyskał sobie wrogów, bo niektórzy rozpoznali samych siebie w niektórych postaciach, Truman się tym nie przejął, zresztą, ON PRZECIEŻ BYŁ NAJWIĘKSZYM SKANDALISTĄ

śmieszy mnie "polecajka" z tyłu okładki Normalna Mailera, Truman najprawdopodobniej w grobie się przewraca, bo strasznie nie trawił typa

ogółem książkę bardzo przyjemnie mi się...

Kurz | 2015-10-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Trumana nigdy nie czytałam. To muszę wyznać od razu. "Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona" jest pierwszą i póki co ostatnią jego powieścią, jaką udało mi się zdobyć. Z tego powodu nie wiedziałam (ale tak absolutnie!), czego mogłabym się spodziewać. Podejrzewałam, że nie będzie to historia o tej jedynej, prawdziwej i romantycznej miłości, bo mimo wszystko samego Capote'a odrobinę znam. Jednak zdecydowanie nie spodziewałam się zastać tego.

Możliwe, iż zabrzmiało to strasznie i okropnie, i beznadziejnie, ale jednak nie o to mi chodziło. Książka zdecydowanie mi się podobała. Miała w sobie coś, co sprawiło, że przeczytałam ją dość szybko, lekko i nawet przyjemnie. Prawdę powiedziawszy dobrze by było znowu ją przeczytać, by odpocząć, ale (o zgrozo) nie mam czasu. Zdecydowanie nie mam czasu.

Wracając do meritum sprawy, "Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona" nie są o modlitwach, których uczą dzieci przed pierwszą komunią, oj nie. Cały tekst kręci się naokoło owych wysłuchanych...

mulberry | 2014-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Teoretycznie trudna książka, ale jak najbardziej z dobrym przekazem. Na pewno trzeba mieć na uwadze fakt, iż jest to powieść niedokończona. Ma niewątpliwie w sobie dużo z autobiografii. Ponadczasowa, ponieważ minęło trochę lat, a świat się nie zmienił. Do dziś osoby, które mają parcie na szkło, przejdą przez każde łóżko by zostać zauważonym, wypromowanym, tak również było i kiedyś. Nadal liczy się kasa i układy. Warto przeczytać, by sobie przypomnieć w jakim idiotycznym świecie żyjemy. Każdy musi sam zdecydować czy lepiej być przeciętniakiem, czy bardzo znaną osobą, ale jakże zepsutą do cna...

Booka | 2012-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 lutego 2012

Mam dość mieszane odczucia w stosunku do tej książki. Lubię Capote'a, ale chwilami czułam się tak, jakbym czytała brukowiec. Odrobinę za dużo taniej sensacja. Do tego nie bardzo wiadomo, co było celem autora, skoro nie zdążył książki ukończyć.

GrzesiekLepianka | 2014-12-28

Oj, niech nie zwiedzie was tytuł tego nieukończonego dzieła - w tej książkę nie o modlitwy i nie o religię chodzi - chyba że za religie uznamy pieniądze i seks, o których właściwie ta książka jest.
Celebryckie afery i aferki, opowiastki o śmietance towarzyskiej, mnóstwo przezabawnych i wulgarnych historyjek i ploteczek z ludźmi z amerykańskiej "elity" w rolach głównych.
Przezabawne, wulgarne, figlarne, perwersyjne, aroganckie i bardzo nowocześnie napisane. Smakowite!

Anna | 2016-04-16

Capote ma dobry styl pisania ale w jego twórczości inne książki mnie zachwyciły; zbiór opowiadań "Harfa traw" oraz "Inne głosy, inne ściany". W porównaniu do tych, ta jest dość mizerna, zaledwie cień autora, który mnie zachwycił.

asia_las | 2017-01-28
amad | 2016-07-08