Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona

2011-02-18
2011-02-18
978-83-7659-132-2
Krzysztof Obłucki

Okładka książki Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Hans Christian Andersen, Paul Arène, Lucia Berlin, Elizabeth Bowen, Truman Capote, Angela Carter, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, O. Henry, Langston Hughes, Tove Jansson, Selma Lagerlöf, Laurie Lee, Joaquim Maria Machado de Assis, Irène Némirovsky, Frank O’Connor, Grace Paley, Damon Runyon, Saki, Wolfdietrich Schnurre, Dylan Thomas, Mário de Andrade
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...
Okładka książki Mistrzowie opowieści o miłości. Od Hansa Christiana Andersena do Margaret Atwood Hans Christian Andersen, Margaret Atwood, Iwan Bunin, Truman Capote, Anton Czechow, Stig Dagerman, James Joyce, Etgar Keret, Clarice Lispector, Malcolm Lowry, Yukio Mishima, William Shakespeare
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...

Wpadnij na fb: https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

Capote, w powieści, wyśmiewa samego siebie, swoich majętnych przyjaciół i ich zwyczaje. Pokazuje, że wyższe sfery taplają się nieraz w gorszym moralnym bajorze niż tak zwany margines społeczny. Fasada ślicznych markowych ubrań, manier niczym z królewskiego dworu, zostaje zburzona, staje się opakowaniem dla wyjątkowego prostactwa podszytego tylko grubym portfelem. Publikowane we fragmentach w Esquierze w latach 1975-76, "Wysłuchane Modlitwy" spowodowały, że Capote musiał pożegnać się ze swoimi drogocennymi znajomymi, którym tak bardzo nie spodobało się to co przeczytali o swoim świecie. Niejednokrotnie odnajdując w postaciach z książki własne odzwierciedlenie. Pokazało to nie tylko, że są takimi samymi ludźmi, jak osoby z "niższych sfer" ale także, są pozbawieni dystansu i poczucia humoru.

Wpadnij na fb: https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

Capote ma dobry styl pisania ale w jego twórczości inne książki mnie zachwyciły; zbiór opowiadań "Harfa traw" oraz "Inne głosy, inne ściany". W porównaniu do tych, ta jest dość mizerna, zaledwie cień autora, który mnie zachwycił.

twórczość Trumana Capote uwielbiam, jego "Z Zimną krwią" oraz "Śniadanie u Tiffany'ego" znajdują się w gronie moich "ulubionych książek"

powieść nieukończona... a szkoda, bo widać potencjał tej historii, który nie został w pełni wykorzystany, "Wysłuchane modlitwy" pojawiały się "odcinkowo" na łamach pewnego magazynu, pośmiertnie wydano ją w całości

historia skupia się na "śmietance towarzyskiej" i jej pewnych grzeszkach; wszędzie plotki, kłamstwa, skandale, romanse i wulgarny język! ta książka to świetna alternatywa dzisiejszego "Pudelka", tylko zdecydowanie lepiej napisana, przyjemniejszym językiem i ciekawymi zabiegami

Capote tą powieścią zyskał sobie wrogów, bo niektórzy rozpoznali samych siebie w niektórych postaciach, Truman się tym nie przejął, zresztą, ON PRZECIEŻ BYŁ NAJWIĘKSZYM SKANDALISTĄ

śmieszy mnie "polecajka" z tyłu okładki Normalna Mailera, Truman najprawdopodobniej w grobie się przewraca, bo strasznie nie trawił typa

ogółem książkę bardzo przyjemnie mi się czytało i przede wszystkim szybko, powieść raczej dla fanów albo ludzi, którzy już troszkę "liznęli" stylu tego pisarza, bo Trumana się lubi, albo nie...

historia skupia się na...

Trumana nigdy nie czytałam. To muszę wyznać od razu. "Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona" jest pierwszą i póki co ostatnią jego powieścią, jaką udało mi się zdobyć. Z tego powodu nie wiedziałam (ale tak absolutnie!),czego mogłabym się spodziewać. Podejrzewałam, że nie będzie to historia o tej jedynej, prawdziwej i romantycznej miłości, bo mimo wszystko samego Capote'a odrobinę znam. Jednak zdecydowanie nie spodziewałam się zastać tego.

Możliwe, iż zabrzmiało to strasznie i okropnie, i beznadziejnie, ale jednak nie o to mi chodziło. Książka zdecydowanie mi się podobała. Miała w sobie coś, co sprawiło, że przeczytałam ją dość szybko, lekko i nawet przyjemnie. Prawdę powiedziawszy dobrze by było znowu ją przeczytać, by odpocząć, ale (o zgrozo) nie mam czasu. Zdecydowanie nie mam czasu.

Wracając do meritum sprawy, "Wysłuchane modlitwy. Powieść nieukończona" nie są o modlitwach, których uczą dzieci przed pierwszą komunią, oj nie. Cały tekst kręci się naokoło owych wysłuchanych modlitw. Pozwolę sobie tu przytoczyć zacytowane przez Trumana słowa św. Teresy

"Więcej łez płynie z powodu wysłuchanych modlitw niż tych niewysłuchanych."

Prawdopodobnie większość opinii o tej książce twierdzi, iż głównym jej tematem jest seks. Ja tego nie zamierzam wykluczyć. Może brzmi to obcesowo, gdyż z jednej strony cytuję słowa tak sławnej i pobożnej kobiety, a z drugiej piszę o seksie jako dominującym elemencie powieści. I tak jest. Z jednej strony mamy ból spowodowany przez te wysłuchane modlitwy, ból znacznie dotkliwszy od tego, który czujemy z powodu niewysłuchanych. Ale jednak z drugiej jest wyraźny fragment wyścigu szczurów, w którym tak naprawdę wszyscy uczestniczymy. Czy jestem krytyczna? Owszem. Wynika to między innymi z tego, iż sama po sobie widzę, że nawet jak nigdzie się nie spieszę to i tak nie mogę cieszyć się spokojnym spacerem, bo po prostu tak.

Wracając jednak do samego seksu, Capote pokazał bardzo ważną, ale jakże druzgocącą mnie sytuację. Wikłając swoich bohaterów w przeróżne historie, parował ich raz za razem, za każdym razem dla zysku. Staram się być jak najbardziej obiektywna, gdyż jest to jednak coś, co dla mnie jawi się jako paskudne.

Powieść nie jest zła. Jest cholernie prawdziwa ukazując okropieństwo człowieka, którego bardzo często mijamy na ulicy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że być może spotykamy kochankę naszego szefa, skądże znowu. Jednak warto sobie uświadomić, iż zaskakująca wielka liczba osób w ten właśnie sposób pnie się po szczeblach kariery. Pytanie - czy jeśli ten szczyt jest ową wysłuchaną modlitwą, jak szybko dotrze do nas rozum, który boleśnie ukaże nasze zepsucie?

Jest to niewątpliwie książka o seksie, zepsuciu człowieka, wykorzystywaniu siebie nawzajem, ale też o ambicjach i o potrzebach. Bardzo często satyryczna, zabawna, zdecydowanie wulgarna i perwersyjna. Prawdziwa.

Czytając tę książkę należy mieć na uwadze, że po pierwsze była to powieść w odcinkach, po drugie zaś: że nie została skończona.
Bezwzględnie autor dążył do jakiejś akcji, zapowiadał jej istnienie i ciążył ku niej, mimo wszystko jednak całość wydaje się nieco chaotyczna i lekko niespójna - czasami pewne informacje są powtarzane, jakby czytelnik miał o nich zapomnieć, albo jakby narrator zapomniał, że o nich napisał.
Nie wydaje mi się to jednak bynajmniej wadą: cała książka jest wspomnieniami nieudacznika, który do sukcesów w życiu dochodził jedynie poprzez łóżko - to, że narracja jest chaotyczna, wątek czasem się urywa wydaje mi się jak najbardziej na miejscu. Podobnie nieco siermiężny styl, nieokrzesany.

Powieść w żadnym stopniu nie jest grzeczna. Mimo wszystko jednak nie jest to wulgarność spod znaku Cohena, która wywraca mózg na lewą stronę: wulgarność tej książki jest zwykła, ukazuje po prostu bez osłony czy makijażu materialistyczny i przyziemny świat, gdzie seks jest niezwykle ważny - tak samo jak pieniądze i sława.

Jedyne co w tym postczytelniczym zachwycie mogę książce zarzucić, to to, że się urywa, kiedy ja bym chciała jeszcze. I chciałabym wiedzieć co się stało. I och, te plotki! Ostatnia część brzmi tak, jakby plotkarskie postacie Jane Austen zmiksować gdzieś z hrabią Henrym z "Portretu Doriana Greya", co sprawia, że jestem totalnie zakochana tak w tej części jak i w postaci lady Iny.

Oj, niech nie zwiedzie was tytuł tego nieukończonego dzieła - w tej książkę nie o modlitwy i nie o religię chodzi - chyba że za religie uznamy pieniądze i seks, o których właściwie ta książka jest.
Celebryckie afery i aferki, opowiastki o śmietance towarzyskiej, mnóstwo przezabawnych i wulgarnych historyjek i ploteczek z ludźmi z amerykańskiej "elity" w rolach głównych.
Przezabawne, wulgarne, figlarne, perwersyjne, aroganckie i bardzo nowocześnie napisane. Smakowite!

Teoretycznie trudna książka, ale jak najbardziej z dobrym przekazem. Na pewno trzeba mieć na uwadze fakt, iż jest to powieść niedokończona. Ma niewątpliwie w sobie dużo z autobiografii. Ponadczasowa, ponieważ minęło trochę lat, a świat się nie zmienił. Do dziś osoby, które mają parcie na szkło, przejdą przez każde łóżko by zostać zauważonym, wypromowanym, tak również było i kiedyś. Nadal liczy się kasa i układy. Warto przeczytać, by sobie przypomnieć w jakim idiotycznym świecie żyjemy. Każdy musi sam zdecydować czy lepiej być przeciętniakiem, czy bardzo znaną osobą, ale jakże zepsutą do cna...

Mam dość mieszane odczucia w stosunku do tej książki. Lubię Capote'a, ale chwilami czułam się tak, jakbym czytała brukowiec. Odrobinę za dużo taniej sensacja. Do tego nie bardzo wiadomo, co było celem autora, skoro nie zdążył książki ukończyć.

• Literatura amerykańska
  • Do kupienia