Okładka książki Jarmark rymów. Tylko dla dorosłych

papier
Kamila
7.8 (55 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Wybór najcelniejszych satyrycznych utworów wielkiego poety. Piosenki kabaretowe, w tym takie przeboje jak Nasza jest noc czy Miłość ci wszystko wybaczy, melorecytacje, skecze, monologi, kuplety. Co ciekawe, mimo upływu tylu lat, od momentu kiedy te utwory zostały napisane, teksty te nie straciły nic na wartości. Podobnie jak kiedyś śmieszą, bawią i pobudzają do refleksji. Bez względu na to czy bohaterami są politycy, osobistości z pierwszych stron gazet, przysłowiowy idiota, czy ponoć wszystko wiedzący specjalista. Świat się tylko pozornie zmienił, o czym możemy się przekonać czytelnik tej książki. Jarmark jest adresowany do wszystkich, a może najbardziej, choć dla kogoś to zabrzmi to paradoksalnie, do młodego czytelnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Ad Oculos, 2008

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Dociekliwy | 2011-12-30

Uwielbiam humoreski, fraszki i prozę Tuwima właśnie dlatego, że wszystkie cechy jego "poważnej poezji" - dar obserwacji, niezwykły talent i językowa sprawność ("Ślusarz"!) - zdają się ulegać zwielokrotnieniu, a zaprawione jadowitym, celnym dowcipem nabierają dodatkowych zalet.

Emil | 2012-06-08

Jarmark Rymów to zbiór wierszy, piosenek, fraszek, limeryków, aforyzmów i tekstów prozatorskich Juliana Tuwima. Co ciekawe dla czytelnika, obfituje w wiele tekstów dla dorosłych (nasyconych ironią i typowo tuwimowskim humorem). Pozycja obowiązkowa dla każdego fana łódzkiego poety!

Zuzanna_Melania | 2014-02-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Mam 14 lat, a przy tej książce bez przerwy się brechtałam. Mój faworyt to "Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem". Normalnie jakbym patrzyła na kolegów ze szkoły.

Kamila | 2011-02-06

Bawiło wczoraj, bawi i dziś

Po Jarmark rymów Tuwima sięgnęłam dla relaksu, żeby się odprężyć przed czekającą mnie nagonką egzaminacyjną. Jak zwykle Tuwim mnie nie zawiódł. Owa pozycja to zbiór przezabawnych utworów satyrycznych. Znajdziemy tam piosenki kabaretowe, a w nich znany szlagier, poruszający zawsze i wszędzie Miłość ci wszystko wybaczy. Ponadto Andrzej Żmuda postanowił opublikować w tym zbiorze poematy, skecze i monologi, które jednocześnie bawią i pobudzają do myślenia.

W utworach umieszczonych w tym tomie, które niewątpliwie nacechowane są specyficznym humorem, możemy doszukać się bystrości i jasności umysłu poety. Tuwim był bardzo inteligentnym obserwatorem ówczesnego życia społecznego. Bohaterami jego satyr są zarówno znane postaci, jak i przeciętni wyjadacze chleba. Politycy, osobistości z pierwszych stron gazet, idioci irytujący artystę, kobiety. Poeta sprawnym piórem trafia w same sedno, obnaża ludzką głupotę, wyśmiewa ignorancję, drwi sobie z zacietrzewienia. Odpiera...

parasolka | 2011-07-25

uwielbiam!
w tym tomie odkryłam Tuwima.
fascynujący dar wnikliwej obserwacji i oceny świata. cudowna ironia. cięty język.
prawdziwa poezja!

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku