Okładka książki Jarmark rymów. Tylko dla dorosłych

satyra
typ
papier
Kamila
7,82 (56 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Wybór najcelniejszych satyrycznych utworów wielkiego poety. Piosenki kabaretowe, w tym takie przeboje jak Nasza jest noc czy Miłość ci wszystko wybaczy, melorecytacje, skecze, monologi, kuplety. Co ciekawe, mimo upływu tylu lat, od momentu kiedy te utwory zostały napisane, teksty te nie straciły nic na wartości. Podobnie jak kiedyś śmieszą, bawią i pobudzają do refleksji. Bez względu na to czy bohaterami są politycy, osobistości z pierwszych stron gazet, przysłowiowy idiota, czy ponoć wszystko wiedzący specjalista. Świat się tylko pozornie zmienił, o czym możemy się przekonać czytelnik tej książki. Jarmark jest adresowany do wszystkich, a może najbardziej, choć dla kogoś to zabrzmi to paradoksalnie, do młodego czytelnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Ad Oculos, 2008

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Dociekliwy_Kotek | 2011-12-30

Uwielbiam humoreski, fraszki i prozę Tuwima właśnie dlatego, że wszystkie cechy jego "poważnej poezji" - dar obserwacji, niezwykły talent i językowa sprawność ("Ślusarz"!) - zdają się ulegać zwielokrotnieniu, a zaprawione jadowitym, celnym dowcipem nabierają dodatkowych zalet.

Kamila | 2011-02-06

Bawiło wczoraj, bawi i dziś

Po Jarmark rymów Tuwima sięgnęłam dla relaksu, żeby się odprężyć przed czekającą mnie nagonką egzaminacyjną. Jak zwykle Tuwim mnie nie zawiódł. Owa pozycja to zbiór przezabawnych utworów satyrycznych. Znajdziemy tam piosenki kabaretowe, a w nich znany szlagier, poruszający zawsze i wszędzie Miłość ci wszystko wybaczy. Ponadto Andrzej Żmuda postanowił opublikować w tym zbiorze poematy, skecze i monologi, które jednocześnie bawią i pobudzają do myślenia.

W utworach umieszczonych w tym tomie, które niewątpliwie nacechowane są specyficznym humorem, możemy doszukać się bystrości i jasności umysłu poety. Tuwim był bardzo inteligentnym obserwatorem ówczesnego życia społecznego. Bohaterami jego satyr są zarówno znane postaci, jak i przeciętni wyjadacze chleba. Politycy, osobistości z pierwszych stron gazet, idioci irytujący artystę, kobiety. Poeta sprawnym piórem trafia w same sedno, obnaża ludzką głupotę, wyśmiewa ignorancję, drwi sobie z zacietrzewienia. Odpiera...

Emil | 2012-06-08

Jarmark Rymów to zbiór wierszy, piosenek, fraszek, limeryków, aforyzmów i tekstów prozatorskich Juliana Tuwima. Co ciekawe dla czytelnika, obfituje w wiele tekstów dla dorosłych (nasyconych ironią i typowo tuwimowskim humorem). Pozycja obowiązkowa dla każdego fana łódzkiego poety!

Zuzanna_Melania | 2014-02-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Mam 14 lat, a przy tej książce bez przerwy się brechtałam. Mój faworyt to "Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem". Normalnie jakbym patrzyła na kolegów ze szkoły.

parasolka | 2011-07-25

uwielbiam!
w tym tomie odkryłam Tuwima.
fascynujący dar wnikliwej obserwacji i oceny świata. cudowna ironia. cięty język.
prawdziwa poezja!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica