Na nieludzkiej ziemi

Okładka książki Na nieludzkiej ziemi
Józef Czapski Wydawnictwo: Znak reportaż
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324014989
Tagi:
gułag łagry Syberia Sybir obozy pracy niewola komunizm stalinizm Katyń Rosja ZSRR
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Listy 1964-1988 Józef Czapski, Sławomir Mrożek
Ocena 8,2
Listy 1964-1988 Józef Czapski, Sław...
Okładka książki Listy 1943-1948 Józef Czapski, Jerzy Giedroyć
Ocena 0,0
Listy 1943-1948 Józef Czapski, Jerz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
209 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , , ,

Za każdym razem, gdy słuchałam opowieści moich babć i ich koleżanek o wojnie, musiało paść zdanie: "I pamiętaj dziecko, sowieci od Niemców byli gorsi. To swołocz." I długo nie rozumiałam, że dla nich ruski i Rosjanin to były dwa różne pojęcia i dwie odrębne kategorie ludzi.

Książka Józefa Czapskiego chyba najpełniej pozwoliła mi pojąć te różnica między Rosjanami, które dla moich babć były tak oczywiste. Nieludzka ziemia, nieludzkie traktowanie więźniów, nieludzkie zachowania uwięzionych. Nie umiem pojąć tych trudów, które stały się udziałem milionów ludzi, którzy mieli nieszczęście urodzić się czy tylko przebywać na ziemiach sąsiadujących z Rosją Radziecką.

Podziwiam autora za sposób w jaki przelał na papier swoje wspomnienia. Ocalił pamięć o wielu swoich towarzyszach niedoli i dał świadectwo o wydarzeniach, o których słuch mógł zaginąć. Mimo, że tyle przecierpiał, nie ma w nim nienawiści. Docenia każdy najmniejszy gest przyjaźni i współczucia, którego doznaje on sam, czy inni Polacy. A przy tym nie wysuwa siebie i swoich przeżyć na pierwszy plan.

Józef Czapski odmalował doskonały portret mentalności sowieckiej, tego specyficznego sposobu postrzegania świata i traktowania ludzi. Przejścia pisarza z NKWD, gdy tak uparcie walczył o uzyskanie informacji o zaginionych oficerach z obozów w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku, po prostu nie mieszczą mi się w głowie. Co prawda znam motywy postępowania tych ludzi, chcieli ukryć mord w Katyniu, ale ten mechanizm zwodzenia, dezinformacji, wprowadzenia w błąd i stwarzania zagrożenia jest po prostu przerażający. A patrząc na losy wielu opozycjonistów w dzisiejszej Rosji, niewiele się zmieniło.

Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie opisy życia w Buzułku podczas formowania polskiego wojska. I ten ogromny głód literatury i kultury polskiej. Czapski tak pięknie pisze nie tylko o polskich poetach, ale też o rosyjskich twórcach.

"Na nieludzkiej ziemi" jest książką, z którą koniecznie należy się zapoznać, by wiedzieć, żeby pamiętać. Dla mnie była to bolesna i trudna lektura (zwłaszcza, gdy czytałam o losach polskich dzieci), ale była ona warta tych wszystkich emocji, które towarzyszyły mi podczas czytania jej.

Za każdym razem, gdy słuchałam opowieści moich babć i ich koleżanek o wojnie, musiało paść zdanie: "I pamiętaj dziecko, sowieci od Niemców byli gorsi. To swołocz." I długo nie rozumiałam, że dla nich ruski i Rosjanin to były dwa różne pojęcia i dwie odrębne kategorie ludzi.

Książka Józefa Czapskiego chyba najpełniej pozwoliła mi pojąć te różnica między Rosjanami, które dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    914
  • Przeczytane
    520
  • Posiadam
    173
  • Teraz czytam
    24
  • Historia
    18
  • Chcę w prezencie
    14
  • Historyczne
    12
  • Ulubione
    10
  • II wojna światowa
    10
  • Literatura polska
    9

Cytaty

Więcej
Józef Czapski Na nieludzkiej ziemi Zobacz więcej
Józef Czapski Na nieludzkiej ziemi Zobacz więcej
Józef Czapski Na nieludzkiej ziemi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także