Rzeczywiste obecności

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
esej,
popularnonaukowa
hunter

Analiza sytuacji współczesnej kultury, której podstawową cechą jest ucieczka od bezpośredniego spotkania z „rzeczywistą obecnością”. Humanistyka nie tylko pozostawia w cieniu samą rzeczywistość doświadczenia, odgradzając się od niej tekstami, do których dobudowuje komentarze, ale na dodatek – zamiast z oryginalnymi dziełami – coraz częściej obcuje jedynie z ich interpretacjami, albo nawet z interpretacjami interpretacji. Współczesność utraciła kontakt ze źródłami sensu, zastępując je pośrednikami-komentatorami, jakimi są nawarstwiające się nadinterpretacje. Steiner, profesor uniwersytetów w Cambridge i w Genewie, zastanawia się, czy nie cierpi na tym sama istota twórczości. Nie bez powodu Ron Grossman napisał w „Chicago Tribune,” że „Steiner jest jednym z ostatnich ludzi godnych miana humanisty”.

źródło opisu: www.terytoria.com.pl

źródło okładki: www.terytoria.com.pl