Adam Smith. Życie i idee

Authentic Adam Smith
9788372519344
Adam Smith
Dorota_1988

Od chwili śmierci w 1790 roku niemogący się bronić Adam Smith bywał różnie i niekiedy niewłaściwie interpretowany. Jego teorie ekonomiczne zostały usunięte w cień przez dzieło Johna Stuarta Milla. W naszej epoce stał się ideologicznym patronem wolności biznesu i zmniejszenia wpływów państwa. Politycy tacy jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uznali słynne dzieło Smitha O bogactwie narodów za biblię liberalizmu. W swej żywo napisanej książce James Buchan obala mity narosłe wokół Adama Smitha. Pokazuje, że wyrasta on ponad współczesne kategorie polityczne. Poznajemy Smitha jako człowieka - w jego niekiedy trudnej przyjaźni z Davidem Hume\'em, w jego wytworności i hipochondrii, w pasji profesora i badacza, a z drugiej strony -w przyziemnym zajęciu urzędnika celnego. Towarzyszymy mu w jedynej podróży po Europie, którą odbył jako opiekun dwóch zamożnych studentów. Buchan rysuje portret filozofa na podstawie swoich dwudziestopięcioletnich badań, które doprowadziły go do wniosku, że arcydzieła Smitha O bogactwie narodów i Teoria uczuć moralnych to tylko błyskotliwe fragmenty niezwykle ambitnego i nigdy nieukończonego przedsięwzięcia filozoficznego - analizy podstaw mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa. W dzisiejszym ciągle rozgoryczonym świecie poszukiwanie to jest tym bardziej aktualne.

źródło opisu: Wydawnictwo Difin, 2008

źródło okładki: http://ksiegarnia.difin.pl

Adalbert67 | 2016-01-08

Przeczytałem 1/3. Napisana dziwnym, potocznym wręcz językiem, zawiera sporo zbędnych elementów - akapitów, słów. Plusem jest jedynie sporo źródeł, do jakich się odwołuje.

Błażej_Moder | 2016-08-05
Przeczytana: 28 sierpnia 2016