Fascynująca postać Heleny Keller (1880-1968), głuchoniewidomej pisarki i działaczki amerykańskiej, jest mało znana w Polsce – zwłaszcza że jej autobiografia, „Historia mojego życia” (II wyd. 1978), opowiada tylko o dzieciństwie i młodości, nie dotykając wielkiego obszaru późniejszego działania, bardzo bogatego i różnorodnego.Helena Keller, mając niecałe dwa lata, w wyniku nagłej choroby straciła wzrok i słuch. Pięknie rozwijające się dziecko, duma i radość rodziców, przez następnych kilka lat dzieciństwa skazane było na życie w absolutnej ciemności i ciszy. Barierę kalectwa przełamała dopiero Anna Sullivan, nauczycielka z Instytutu Perkinsa w Bostonie. Dzięki niej siedmioletnia Helenka nauczyła się porozumiewać z otoczeniem metodą palcowo-dotykową, a w krótkim czasie prześcignęła poziomem wiedzy i dojrzałością swoich rówieśników. Z biegiem lat stała się bogatą osobowością o wielkim sercu i niezmożonej woli. Książka Alicji Kaczyńskiej wypełnia lukę w naszej wiedzy o Helenie Keller, ale jej przesłanie jest szersze, uczy nas, jak można siłą swego serca i charakteru pokonywać najtragiczniejsze kalectwo, a niemożliwe czynić możliwym.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: www.antykwariat-bazar.pl

Nie wiem co zrobiłabym bez mojej mamy co rusz podtykającej mi pod nos takie perełki.
Historia Heleny Keller jest nieprawdopodobna i by nie powtarzać tego, co pisali o niej inni stwierdzę krótko; nie mogę wyjść z podziwu i uznania dla jej dokonań. Mam nadzieję, że więcej ludzi zapozna się z historią życia i działalności tej kobiety oraz przekona się, że jeżeli człowiek naprawdę chce, to osiągnie wszystko, pomagając przy tym innym.

Aga P-nik | 2014-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Świetna książka! Daje nadzieję tym, którzy zostali skrzywdzeni przez los. Pokazuje, że dzięki wytrwałości, uporowi, a przede wszystkim ludziom, którzy poświęcają wiele dla osób niepełnosprawnych można osiągnąć coś, co wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Polecam!

ilo99 | 2016-04-27
Na półkach: Polecane, Przeczytane

Biograficzna książka przedstawiająca życie jednej z najsłynniejszych głuchoniewidomych kobiet. Najsłynniejszych nie ze względu na swoje upośledzenie, lecz ze względu na wytrwałość w pokonywaniu trudności, które zesłał jej los, a także na osobiste osiągnięcia (magister literatury angielskiej oraz znana w wielu krajach pisarka), a przede wszystkim ze względu na zaangażowanie społeczne w ruchy pomocowe dla osób niewidomych oraz głuchoniemych. Helena Keller urodziła się w 1880 roku, gdy opieka nad osobami upośledzonymi dopiero raczkowała. Większość ludzi była przekonana, że osoby niewidome lub głuche są również upośledzone umysłowo i nie warto, a może nawet nie da się ich uczyć. Na szczęście nie było to podejście wszystkich. Znajdowali się pasjonaci, którzy starali się dzieci niewidzące i głuche wprowadzać w życie. Powstała metoda palcowo-dotykowa pozwalająca przekazać litery, a przez nie wyrazy i zdania ludziom głuchoniewidomym. Wymyślono alfabet wypukły i Braille, aby niewidomi mogli...

Małgorzata Zdanowicz | 2014-02-11

Mało popularna książka. Ale naprawdę zaliczam ją do lektur obowiązkowych. Przepiękna książka o cudownej kobiecie. Poleciłam ją już wielu koleżankom i każda z nich poleca ją swoim koleżankom. Przepiękna mądra i wzruszająca książka. POLECAM!

Iza | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017