Powrót realnego. Awangarda u schyłku XX wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
Return to the real: the avant-garde at the end of the century
sztuka, teoria
sztuka
hunter

Powrót Realnego. Awangarda u schyłku XX wieku Hala Fostera to nowatorska analiza tendencji rozwojowych w sztukach plastycznych ostatnich trzech dekad XX wieku. Większość sformułowanych w niej w 1996 roku tez nie tylko została potwierdzona przez dalsze etapy rozwoju praktyk artystycznych, lecz także nie straciła na odkrywczości i sile inspiracji. Foster w krytyczny sposób powraca do nadal budzących wiele kontrowersji relacji między tak zwaną awangardą historyczną początku ubiegłego wieku oraz nurtami neoawangardowymi jego drugiej połowy (od minimalizmu i pop-artu do najnowszych propozycji twórczego recyklingu). A następnie równie przekonująco - i wbrew powszechnie panującym opiniom o skazaniu sztuki współczesnej na "postmodernistyczne", bezpłodne kopiowanie osiągnięć przeszłości - argumentuje swoją podstawową tezę o tytułowym "powrocie realności" w najbardziej liczących się osiągnięciach artystycznych od początku lat siedemdziesiątych, w których coraz powszechniej zaczęto wykorzystywać rzeczywiste ciała i przedmioty oraz realnie istniejące miejsca wraz z nawarstwiającą się w nich historią. Powrót Realnego stanowi bardzo ważny głos nie tylko na temat najnowszej sztuki, lecz przede wszystkim tego, w jaki sposób wpisuje się ona w nadal aktualny kontekst kulturowy i społeczno-polityczny.

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/

scarpeta | 2014-11-02

cholernie męcząca i cholernie dobra! w formie bardzo gęstego, erudycyjnego wywodu opowiada o "powtórzeniach" a właściwie "rozwoju" sztuki awangardowej (XX wieku)

zalutskayavera | 2016-11-16
kimonko | 2015-10-23