Wszystko, tylko nie mięta

Cykl: Miętowa (tom 1)
Wydawnictwo: Pracownia Słów
Darmowe dodatki Edytuj książkę

W tych kolorowych okładkach toczy się życie pewnego rodzeństwa - Malwiny i Kuby oraz ich rodziców i młodszej siostry, czyli mieszkającej w bloku na Bródnie rodziny Gwidoszów. Mnóstwo tu bliskich Wam uczuć i problemów, przede wszystkim tych sercowych. Zatem, na przekór tytułowi, bardzo to wszystko pachnie miętą. "Wszystko, tylko nie mięta" to pierwsza część warszawskiej serii rodzinnej, której...

"Wszystko, tylko nie mięta" to pierwsza część warszawskiej serii rodzinnej, której kontynuacja o intrygującym tytule "Diupa" ukaże się jesienią.

źródło opisu: Pracownia Słów, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wkp | 2017-11-15

KOMEDIA FAMILIJNA

Z okazji piętnastolecia pierwszego wydania, debiutancka powieść cieszącej się wielką popularnością Ewy Nowak powraca na księgarskie półki. Jak w najlepszych książkach autorki, tak i tu czeka na czytelników wiele życiowych, choć często absurdalnych sytuacji, prawd i humoru. A wszystko to w znakomicie, choć lekko napisanej opowieści nadającej się doskonale dla całej rodziny.

„Wszystko, tylko nie mięta” przedstawia nam losy rodziny Gwidoszów mieszkających na warszawskim osiedlu. Jak każda rodzina, tak i oni mają swoje wzloty i upadki, smutki i radości, i dziwactw także mają trochę. Może nawet więcej niż trochę. Przede wszystkim jednak przeważa u nich miłość, choć nieidealna i niepozbawiona zgrzytów. Głową rodziny jest ojciec, który porzucił posadę nauczyciela i teraz zajmuje się ubezpieczeniami. Jego żona, Joanna, mistrzyni w składaniu obietnic, których najczęściej nie dotrzymuje, w wieku średnim postanawia zająć się psychologią. Pod ich opieką pozostaje trójka...

lacerta | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 grudnia 2015

"Wszystko, tylko nie mięta" zapowiadała się na ciekawą książkę. Niestety jedyne co mnie spotkało tutaj to niesamowite rozczarowanie.
Praktycznie od początku miałam skojarzenie z "Jeżycjadą" Musierowicz, którą uwielbiam. Myślę, że nawet jeśli nie było to celowe, to inspiracja jest dość mocno widoczna.
Bohaterowie są, co prawda, dość ciekawi i sympatyczni, ale cała treść i historia to zupełne nieporozumienie. Od samego początku ciężko było mi się wgryźć w treść. Autorka stworzyła niesamowicie drętwe dialogi i opisy. Równie topornie następowało przechodzenie do kolejnych części historii. Wiele fragmentów nie trzymało się całości, były zupełnie zbędne w moim odczuciu. Humor w książce był nudny, jak dowcip powtarzany milion razy. A problemy? Bo, przecież musimy mieć jakieś problemy w książce, coś co przyciągnie uwagę i wyzwoli emocje. Niestety i tutaj autorka mnie zawiodła. Problemy i przeciwności losu spadają na bohaterów w ciągu pięciu minut, a rozwiązują się w ciągu minuty,...

Urmurmina | 2014-03-31

"Fotostory" z Bravo Girl dla trochę młodszych (chociaż czy ja wiem?). Po prostu - historia mnie nie porwała.

Miśka | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Rewelacyjna książka! Pewnie nie sięgnęłabym po nią gdyby pewna osoba mi jej nie poleciła :)
Bardzo podobały mi się perypetie rodziny Gwidoszów: Kuby - szukającego miłości, Malwiny - zakochanej w pewnym muzyku, Maryni - ciekawej wszystkiego dziewczynce, rodzicach tej trójki: Joasi i Mariuszu - pragnących zawsze pomagać swym dzieciom oraz babci - która najlepiej rozumie ich wszystkich.
Momentami bardzo zabawna książka pokazuje sytuacje z życia codziennego, ale pokazuje również problemy, które dotykają wielu ludzi. Odchudzanie, trudna miłość, codzienne kłopoty w szkole, wśród przyjaciół. Świetna książka, której kolejne części przeczytam z wielką chęcią!

kocham_cie | 2015-04-09
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

opis dostępny również na moim blogu:http://kochamciemojezycie.blogspot.com/
Była to dla mnie, zdecydowanie, idealna lektura na te wiosenne święta. Była to dla mnie lektura, zdecydowanie terapeutyczna. Książka porusza aktualne problemy i rozterki nastolatków, ich rodzin. Pokazuje piękno domu, wartości rodzinnych, trwałości. Piękno tego "idealnego", lecz ze zwykłymi, ważnymi problemami domu. Poczułam tęsknotę za przeszłością, ale i nadzieję na przyszłość. To powinna być lektura szkolna. Jest to książka idealna dla młodzieży, pełna spokoju, ciepła, miłości, zrozumienia. Książka o tym jak budować świat wokół nas. Zakochałam się w niej po uszy. Zdecydowanie polecam.

MałaPisareczka | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Nie ma rodzin idealnych. Po prostu nie ma. Szczególnie jest to widoczne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż każdy z nas jest na swój sposób daleki od perfekcji. Więc co się stanie, jeśli rodzina składa się właśnie z takich członków? Nie jest to nic złego - oczywiście, że nie. Przecież każdy z nas ma swoje problemy i powody takiego, a nie innego postępowania. O tym właśnie jest ta książka - debiutancka powieść zasłużonej już bestsellerowej pisarki Ewy Nowak - o sile rodziny, która sprawia, iż potrafimy śmiać się z własnych wad.

Tak właśnie robi rodzina Gwidosz - wyśmiewa własne niedoskonałości, tworząc przyjemną, wręcz sielską atmosferę radości i śmiechu, gdzie każdy wie, iż ma obok siebie przyjazną duszyczkę, chętną ku pomocy. Choć... czy aby na pewno? Czy na milion procent każdy z nas potrafi od tak otworzyć swe serce dla drugiego członka rodziny i opowiedzieć o swoich zmartwieniach, żalach?

Przystojny Kuba do tej pory nie miał problemu z rozkochiwaniem w sobie dziewczyn....

Oliwkaa | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Seria "miętowa" to moje nowe odkrycie- zakochałam się od pierwszej strony. Bo czy można czytać książkę zamiast rozmawiać z przyjaciółką, z którą naprawdę nie widuję się za często? Można, szczególnie, że ona też zatopiła się w jakiejś lekturze.

Powieść "Wszystko, tylko nie mięta" ma po pierwsze fajną okładkę oraz ciekawy tytuł. Wszystko, tylko nie mięta? Co to ma być? Ale kto dobrnie do końcówki ten zrozumie.

Z początku poznajemy sympatyczną rodzinkę Gwidoszów- rodziców, licealistów: starszego Kubę i młodszą Malwinkę oraz kilkuletnią Marynię. Głównym bohaterem jest właściwie Kuba, chociaż o Malwinie także jest całkiem sporo.
Licealista, przystojny, gdy tylko rozmawia z dziewczyną zaczyna z nią flirtować lub ona tak to odbiera, z każdej strony zainteresowane nim osoby płci pięknej, poznaje Magdę, która ma problemy z poruszaniem się, ale jest bardzo inteligentna i odważna. I nie zwraca na Kubę najmniejszej uwagi. Myśli, że on się nad nią lituje, ale to powoduje, że Kuba jest nią...

Pani_Wu | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Opisana lekkim piórem, z ogromną dawką poczucia humoru i świetnymi dialogami rodzina Gwidoszów z Warszawy, przypomina rodzinę Borejków z Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Rodzinka składa się z pięciu osób, przy czym tato i głowa rodziny, Mariusz Gwidosz, bardzo przypomina Ignacego Borejko swoim stoickim podejściem do życia i skłonnościami do czytania mądrych książek. Trójka dzieci, które są de facto bohaterami powieści, to Kuba, uczeń klasy maturalnej, Malwina, dwa lata młodsza od Kuby i pięcioletnia Marynia, której rola polega na wprowadzaniu elementów humorystycznych do książki. Marynia zadaje wszystkim kłopotliwe pytania dotyczące prokreacji i przypomina Genowefę Bombke z 'Opium w rosole" Musierowicz.
Autorka w książce dotyka bardzo istotnych problemów, jakimi są: anoreksja, plotki i pomówienia, przejmowanie roli dorosłego członka rodziny przez nastolatka i związana z tym opieka nad młodszym rodzeństwem czy postrzeganie osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo. Niestety, pani...

AshiNa | 2013-07-24
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam, a właściwie wchłonęłam w jeden dzień. Przedstawia rodzinę Gwidoszów, którzy są ze sobą bardzo zżyci i widać, że bardzo się kochają. Czytając można się pośmiać, lekka w odbiorze zresztą jak pozostałe książki pani Nowak. Nie pożałujecie decyzji;)

Adopedia | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

"Wszystko, tylko nie mięta" nie okazała się książką, która mogłaby mnie z łatwością powalić z nóg. Tak, w zasadzie opisywała wszystkich członków jednej rodziny, co było trochę wkurzające, bo nie było fabuły z perspektywy jednej postaci-był narrator i co chwilę opis wydarzeń z życia jednego członka rodzinki. Trochę mnie to denerwowało, ale dało się to znieść. Książka opisuje losy: nietypowych rodziców, bardzo przystojnego Kuby, zakompleksionej Malwiny, zabawnej Maryni. Ich życie jest dość ciekawe a czasem nawet śmieszne, jednakże jakby spojrzeć na całą fabułę, to można stwierdzić, że cała historia nie trzyma się kupy. Ale ostatecznie muszę stwierdzić, że warto przeczytać tą książkę w nudny dzień, kiedy ma się zbyt wiele czasu.

Zadaj pytanie Ewie Nowak!

W związku z premierą swojej nowej powieści "Dwie Marysie", Ewa Nowak udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl. Do 16 kwietnia czekamy na propozycje Waszych pytań. Najciekawsze z nich zadamy autorce, a ich autorów nagrodzimy zestawami książek.