Filozofia nauk przyrodniczych

Tłumaczenie: Barbara Stanosz
Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
Philosophy of natural science
asia

Książka Carla G. Hempla (1905-1997) - jednego z najwybitniejszych metodologów i filozofów nauki w XX wieku - w przystępny sposób wprowadza Czytelnika za kulisy warsztatu pracy uczonego-przyrodnika: odsłania drogi, na których dochodzi on do sformułowania hipotezy lub teorii naukowej, omawia zasady testowania i uprawomocniania koncepcji naukowych. Na obfitym materiale przykładowym ukazuje istotę poznania naukowego - jego surowe rygory i wielką wartość intelektualną i praktyczną, wyrażającą się w coraz głębszym zrozumieniu świata i w poszerzającym się wciąż zakresie zjawisk, które nauka pozwala przewidzieć. Wprowadza też Czytelnika w sporne problemy teorii nauki, relacjonując przebieg toczonych wokół nich dyskusji.

źródło opisu: nota wydawcy

Xll Cordialatron | 2015-06-10