GTO: Great Teacher Onizuka #2

Okładka książki GTO: Great Teacher Onizuka #2 Tōru Fujisawa
Okładka książki GTO: Great Teacher Onizuka #2
Tōru Fujisawa Wydawnictwo: Waneko Cykl: GTO: Great Teacher Onizuka (tom 2) komiksy
komiksy
GTO: Great Teacher Onizuka (tom 2)
ジー ティー オー 2
Waneko
2011-01-01
2011-01-01
Aleksandra Watanuki
manga komedia shounen

W trakcie czytania już przy pierwszym tomie nasunęło mi się natychmiastowe skojarzenie z kultowym filmem "Młodzi gniewni".
Tam również nauczycielka ścierała się z trudną młodzieżą i dotarła do nich na swój sposób.
To samo robi Onizuka, którego postępowanie bywa mało pedagogiczne. Ale jest skuteczne.

W drugim tomie śledzimy losy naszego bohatera. Ma on na swojej drodze drobne sukcesy i porażki. Nie brakuje akcji i dobrych dialogów. Czytanie drugiego tomu to była czysta przyjemność. Polecam!

W drugim tomie śledzimy losy naszego bohatera. Ma on na swojej drodze...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Po wielu perturbacjach Onizuka w końcu rozpoczyna pracę jako nauczyciel. Niestety jeszcze na dobre nie zaczął, a już spotyka go kilka niezwykłych przygód.

1994

Już pierwsza część cyklu dość dosadnie pokazała, że chęć zostania nauczycielem nie jest dla Onizuki chwilowym kaprysem. Największą motywacją są oczywiście dla niego „nastolatki”. Potrafi on jednak dostrzec problemy swoich tymczasowych podopiecznych. Tomik drugi rozpoczyna się właśnie od „rozwiązania” pewnych z nich. Odrobina wysiłku, chwila pracy ciężkim młotem, przerażenie pojawiające się na twarzach pewnej rodziny. Wszystko to razem potrafi mocno zmienić życie pewnej uczennicy i jednocześnie stać się początkiem nowej życiowej drogi głównego bohatera. Epizod ten ostatecznie motywuje go do porzucenia dotychczasowego stylu bycia i zostania „szanowanym obywatelem”. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że „zda” on odpowiedni egzamin i otrzyma dobrą ofertę pracy. W GTO nic nie jest jednak „normalne”, a Fujiwara (autor) lubi przygotowywać masę zaskakujących wydarzeń (zarówno dla bohatera, jak i czytelnika).

Seria GTO w bardzo dużym uproszczeniu jest szaloną komedią przekraczającą w wielu momentach współczesne granice dobrego smaku i nieznającą pojęcia „poprawności politycznej”. Tomik drugi epatuje wieloma skrajnościami, które co bardziej wrażliwych odbiorców mogą doprowadzić do stanu przedzawałowego. Skrajnie głupie żarty, uprzedmiotowienie kobiet i masa innych elementów sprawiają, że tytuł nie jest dla każdego. Odcinając jednak „specyfikę” humoru lat 90-tych, w historii znajdziemy również zaskakującą głębie i świetną wizualizację podziałów społecznych tamtego okresu w Japonii. Wiele z pokazanych tutaj ludzkich dramatów jest ponadczasowych i stanowi problem nawet w obecnych czasach. Połączenie dwóch skrajnych treści zaskakująco dobrze się sprawdza i potrafi być niezwykle angażujące. Głównie jest to zasługa Onizuki, będącego postacią, której trudno jest nie lubić (pomimo jego szalonych wyskoków). Z każdym kolejnym rozdziałem widzimy również, że drzemie w nim naprawdę niezwykły „belfer”, którego zadaniem nie jest tylko przekazywanie wiedzy, ale również pomoc młodzieży w poszukiwaniu właściwej drogi.

2081

Bardzo zabawna historia i.... uwielbiam tego Onizukę :D W koncu znalazl posade nauczyciela w szkole i jakos tam sie zaklimatyzowal chociaz juz od poczatku konflikt z przewodniczacym nie wrozy niczego dobrego. Grunt, ze dyrektorka ma na niego jakis plan... az strach sie bac jaka to klasa, ktora przyjdzie mu uczyc ;p Ale Onizuka jest twardy i ze wszystkim da rade bo kto jak nie on ^.^ Ne ma sie czego obawiac (chyba) he he he.....

Zaintrygowała mnie opowieść. Nie mogę się doczekać, aż będzie dostępny kolejny tom.

NA ZAWODOWYCH ROZSTAJACH

Takich mang już się nie robi. „GTO” to tytuł, przy którym śmiało można powtórzyć te słowa. Bo chociaż na rynku nie brak japońskich komiksach z bohaterami, których kolokwialnie nazwać można zboczeńcami, historia Onizuki ma w sobie to coś, czego brakuje większości jej podobnych. I oferuje tak dobrą zabawę, że nie tylko nie sposób się od niej oderwać, ale i całość ma szansę spodobać się także płci pięknej, choć to nie ona jest przecież grupą docelową.

Onizuka trafia na zawodowe rozstaje! Po tym, jak zapomniał o egzaminie, zapewniającym mu podjęcie pracy, staje przed wyborem: trafić do prowincjonalnego liceum czy… Misiaczkowego Przedszkola! Co wybierze? I jak poradzi sobie tym razem?

NA ZAWODOWYCH ROZSTAJACH

Pozwolę sobie napisać to samo, co pod poprzednim tomem. Niebanalna, kontrowersyjna i zabawna. Gorąco polecam, świetna do pośmiania się i zrelaksowania ;)

Super

Super

Na półkach: , , , , , , ,

Początki początków part II. Szukanie jakiejkolwiek propozycji posady, kosa na dzieńdobry z przewodniczącym, kilka cudów i jest! Dobre początki Onizuki nie są złe. A - no i w końcu to tu zaczynają się przygody z uszkodzoną Crestą. :D

• Manga
  • Mangi