Cromwell Stone

Wydawnictwo: Egmont Polska
Cromwell Stone
komiksy
Lucyfer

Komiks grozy. Niezwykłe połączenie powieści lovecraftowskiej z kryminałem w stylu Agaty Christie. Mroczne tajemnice, nierozwiązane zagadki, sen przeplatający się z jawą i tajemnicze istoty z obcych światów. Autorem komiksu jest Andreas, jeden z najsławniejszych, a jednocześnie najbardziej skrytych i niechętnych do udzielania wywiadów autorów rynku frankofońskiego. W Polsce jest znany...

W Polsce jest znany czytelnikom z serii Rork.
Cromwell Stone to nie tylko tytuł serii, ale też imię i nazwisko głównego bohatera. Jest jednym z ludzi, którzy ocaleli z katastrofy statku "Leviticus". Wcześniej zaś na owym statku doszło do kradzieży magicznego Przedmiotu. Kto go ma i dlaczego teraz kolejni ocaleni z "Leviticusa" giną? Dlaczego ów Przedmiot jest tak cenny? Cromwell Stone usiłuje rozwikłać tę zagadkę.
Wyśmienity komiks Andreasa trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Album jest łącznym wydaniem 3 tomów oryginalnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2007

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/europa/2,okladka

Irimias | 2016-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2016

Bez wątpienia jest to arcydzieło. Wszystkie najważniejsze wątki z twórczości Andreasa znajdują tutaj najpełniejszą realizację. Historia sama w sobie nie jest specjalnie porywająca, ale sposób w jaki została podana już tak. Andreas to najpilniejszy uczeń Lovecrafta, zaś w dziedzinie komiksu trudno mi jest wskazać kogoś równie mocno przywiązanego do tajemnicy. Motywy lovecraftowskie ubrane w szaty mistycyzmu (nie jakoś super głębokiego, ale też nie strywializowanego), rozrzucone jak fragmenty kosmologicznej układanki, składają się na dzieło niezmiennie nowatorskie, olśniewające - szczególnie jeśli chodzi o kompozycję kadrów, pomysły na perspektywę - dzieło, które stale można odkrywać na nowo. Szkatułkowa formuła, mieszanie porządków czasowych, niedopowiedzenia - to wszystko wymaga skupienia i niekoniecznie ułatwia lekturę. Tym lepiej! Często detal umieszczony w kadrze, niewidoczny na pierwszy rzut oka, decyduje o tym, czy nadążymy za historią, czy raczej damy się wciągnąć w sieć...

Damian | 2013-10-17

Genialnie dzieło Andreasa skaldające się z trzech części - każda z nich tworzona była co 10 lat.

Jeżeli chodzi o rysunki i ich kompozycję, jest to arcydzieło. Poszczególne plansze, sekwencje, kadrowanie zapierają dech w piersiach (tym razem nie przesadzam). Poza tym podany z wyczuciem mix stylów art deco, moderny, retro, wiktorianizmu i steampunku; gatunek - weird fiction, groza; akcja - wiek XIX i początek XX. Bardzo mi się to wszystko podoba.

Gorzej z fabułą, choć ta też nie jest najgorsza. Andreas niestety ciągle rysuje takie same postacie przeżywające takie same przygody, powiela i tworzy wariacje na temat Rorka, więc po jakimś czasie zachwyt nad jego twórczością przemienia się w lekkie znużenie. To samo niby dzieje się również z rysunkiem, ale Cromwell naprawdę uzmysławia, jak bardzo Andreas od czasów Rorka w tym zakresie twórczo się rozwinął.

xan4 | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Misterna, koronkowa robota

Andreas Martens, pseudonim artystyczny Andreas (nie wysilił się zbytnio przy wymyślaniu) w Polsce jest znany przede wszystkim z serii komiksów Rork. No, może niektórzy kojarzą też Koziorożca. Seria Arq nie jest mi osobiście znana, co oczywiście nie oznacza, że inni czytelnicy też jej nie znają. Nie wiem, jak jest za granicą, nie mieszkam za granicą, chociaż czasami mam na to dużą ochotę. W każdym bądź razie Andreas Martens to jeden z najbardziej tajemniczych twórców komiksów, niewiele o nim wiadomo, stara się unikać mediów, nie udziela wywiadów. Tyle o nim.

Teraz zajmę się komiksem. Najpierw ogólnie. Cromwell Stone, wznowiony ostatnio przez wydawnictwo Egmont, to zbiór trzech oryginalnych, rysowanych tomów. Zauważcie, że nie użyłem słowa „pisanych”. A dlaczego tak? Opowiem Wam za chwilę. Kolejne części serii pojawiały się mniej więcej co dziesięć lat. Jak przypuszczam, Andreas musiał się solidnie przygotowywać do ich wydania, co wyszło serii na dobre i...

Sandman | 2013-07-19

Zaznaczone jako chcę w prezencie, czyli jedna z rzeczy niemożliwych :). Baaardzo mroczny komiks. Przypomina mi pewien stary serial Strefa Mroku. Polecam, ale teraz to tylko chyba w pdf. Choć jest światełko w tunelu - Egmont pierwszy raz od wydania nie dał negatywnej opinii dotyczącej reedycji. Mam nadzieję że ta wspaniała pozycja trafi wreszcie w moje szpony ;)

talkingroot | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Andreas w czystej postaci - graficzna orgia i uczta dla oczu. Cykl, zawarty w tym tomie, powstawał na przestrzeni 30 lat, w związku z tym wyraźnie widać ewolucję artysty. Widać tu wszystkie cechy charakterystyczne jego stylu - wąskie kadrowanie, cyzelowane detale, nietypowe perspektywy, gra światłocienia.

Wątki fabularne również są charakterystyczne dla twórczości Andreasa - tajemnicze domostwa, obce artefakty, tajemnicze symbole, sekrety, zaginione w mrokach eonów i bezkresie kosmosu.

Lektura obowiązkowa dla każdego fana Rorka.

Slawinio | 2016-11-24
HazlemDukleypb | 2016-11-21