Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu. Rzecz o doświadczeniu nowoczesności

Tłumaczenie: Marcin Szuster
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
All That Is Solid Melts into Air: The Experience of Modernity
8324205306
modernizm,
popularnonaukowa
hunter

Autor sięga do tego, co stanowi wspólny mianownik tak rozmaitych fenomenów nowoczesnych, jak modernistyczna literatura awangardowa z jednej strony, a teoria maszynizacji fabryk w Ameryce lat 50. z drugiej.

Latentis | 2017-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2017

Do lektury przystępowałem z rozbudzonym apetytem, tym bardziej, że podsycał go obszerny wstęp Agnieszki Bielik-Robson i dobrze nastrajające wprowadzenie autora. Spodziewałem się znaleźć pogłębioną analizę tytułowego doświadczenia nowoczesności, wraz z jego cieniami i blaskami, spodziewałem się rzetelnej genealogii tego doświadczenia, przenikliwych rozważań i sensowniejszego wyjścia poza samą diagnozę ku terapii, czy praktyce. Tymczasem, całość (poza być może początkowymi rozdziałami o Marksie i Baudelairze) robi raczej płaskie wrażenie - często skojarzenia autora są zupełnie arbitralne, jak chociażby w analizach poświęconych kulturze rosyjskiej i mało przekonywujące; widać też jak nieporadnie się on miota, próbując wykazać dialektyczną więź między modernizacją a modernizmem - z jednej strony opowiada się on za koniecznością brania aktywnego udziału w nowoczesnym pędzie do zmiany, by za chwilę przekonywać, że należy powrócić do wcześniejszych stadiów modernizmu w podejściu do samej...

Miłosz | 2017-09-26
kluczekp | 2017-07-01