Śląsk jako teren partyzancki Armii Krajowej

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8320204879
historia
piotrex

Niewielka objętościowo książka pułkownika Zygmunta Waltera-Jankego ma trzy nader poważne walory. Po pierwsze, nie tylko wypełnia dotkliwą lukę w znajomości przebiegu działań partyzanckich w okupowanej Polsce lat 1939-1945, ale w poważnym stopniu zmienia nasz sąd na temat możliwości prowadzenia przez "leśnych" walki w terenie najwyraźniej dla nich nieprzychylnym, o gęstej sieci dróg i dużych skupiskach ludzkich, pozbawionym większych i trudno dostępnych obszarów leśnych.
Po drugie, Autor książki dobrą znajomość konkretnych faktów łączy ze zrozumieniem teorii walki partyzanckiej, co pozwala mu na opisywane zdarzenia spojrzeć szerzej, wpisać śląski eksperyment w dzieje okupowanego kraju oraz historię "małej wojny" we współczesnej nam Europie.
Po trzecie, pułkownik Janke jest nie tylko badaczem, ale także żołnierzem, byłym komendantem Okręgu Śląskiego AK, właśnie w opisywanym czasie.

Kondotier | 2015-06-20
Przeczytana: czerwiec 2015

Krótkie, acz dość treściwe opracowanie traktujące o partyzanckich oddziałach, o których rzadko wspomina się w bardziej znanych pozycjach. ZIEMIA ŚLĄSKA ZAWSZE POLSKA! :-)

MattBlues | 2015-03-28
wrzos | 2013-07-12