8,19 (452 ocen i 41 opinii) Zobacz oceny
10
89
9
99
8
126
7
98
6
31
5
5
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
837384399X
liczba stron
391
kategoria
historyczna
język
polski
dodał
Łukasz Kuć

Epicka historia średniowiecznego zrywu chrześcijańskiej Europy pod hasłem obrony Grobu Chrystusa w Ziemi Świętej, zajętej przez władców muzułmańskich. Autorka ukazuje prawdziwe powody długiej krucjaty i jej wielorakie skutki. W porównaniu z europejską tradycją literacką opiewającą wyprawy krzyżowe jej spojrzenie okazuje się bardziej krytyczne. Część pierwsza opowiada o pierwszej wyprawie...

Epicka historia średniowiecznego zrywu chrześcijańskiej Europy pod hasłem obrony Grobu Chrystusa w Ziemi Świętej, zajętej przez władców muzułmańskich. Autorka ukazuje prawdziwe powody długiej krucjaty i jej wielorakie skutki. W porównaniu z europejską tradycją literacką opiewającą wyprawy krzyżowe jej spojrzenie okazuje się bardziej krytyczne.
Część pierwsza opowiada o pierwszej wyprawie krzyżowej. Rozpoczyna się od słynnego soboru w Clermont, na którym entuzjastyczne tłumy z hasłem Bóg tak chce!, gotują się do wymarszu. Kończy się, gdy po przeszło dwóch latach wędrówki, naznaczonej wyniszczeniem i grabieżą, krzyżowcy, po wielomiesięcznym oblężeniu i ciężkich walkach pod Niceą (ob. Iznik) w Azji Mniejszej, zdobywają miasto.
Bohaterowie powieści to w większości postacie autentyczne – książęta i baronowie włoscy, francuscy i niemieccy. W tło historyczne wplecione są oryginalne wątki obyczajowe, a powieść nasycona jest średniowiecznymi realiami.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1420)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2758
Koronczarka | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 13 maja 2016

Miło mi zakomunikować, że jedna z najwybitniejszych powieści międzywojnia nie zestarzała się. Bardzo podoba mi się perspektywa, zz jakiej ukazana jest pierwsza krucjata. Zaczyna się swojsko i nieco przaśnie w zagubionym w lasach śląskim dworze, a potem razem z bohaterami wędrujemy, a tłum koło nas robi się coraz większy i większy, wątków przybywa, cudownie zarchaizowany język się zmienia, bo bohaterowie pochodzą z różnych kręgów kulturowych, a i ci, którzy ruszyli na wezwanie papieża Urbana II wyzwolić Jerozolimę, też już nie są ci sami. Książka tchnie prawdą i historyczną i psychologiczną. A szerokość panoramy przypomina wielbionego przeze mnie "Bolesława Chrobrego" Gołubiewa.

książek: 2758
Koronczarka | 2016-05-15
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 15 maja 2016

Tam, doma, dzień szedł za dniem krokiem dostojnym, jednolitym, ścieżką dawno wydeptaną, a człowiek porastał korą i listowiem, ani myśląc o tym, że korzenie zapuścił już głęboko i trzymają go one w bezruchu, gdy świat tymczasem barwny jest i różnoraki. A kiedy ów człowiek na głos potężny wyrwie owe korzenie, kulasami ruszy, omszałość i zdrewnienie także z niego opada, ukazując jak szpetnym jest, jak grzesznym, jak słabym. A diabeł go po manowcach wodzi i to, co jeszcze w nim piękne, na zatracenie rzuca. I idzie człek przez życie nagi, bezwstydny, będący igraszką losu i pośmiewiskiem historii. I wcale nie wiadomo jakim cudem, uda mu się czasem osiągnąć wielki cel.
Taka pesymistyczna wizja wysnuła mi się z "Krzyżowców", a ponieważ zapisana tak cudnie, to wsiąknęła mi w duszę tym łatwiej, że pada deszcz.

książek: 3335
Anna | 2016-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Niezmiernie się cieszę, że sięgnęłam do "Krzyżowców" Zofii Kossak-Szczuckiej. Jako przeciętnemu śmiertelnikowi coś zostało mi w głowie z lekcji historii powszechnej na temat wypraw krzyżowych, zwanych świętymi wojnami czy krucjatami. Ale co to za wiedza... Wystarczy jednak znaleźć odpowiednią lekturę, napisaną ze znajomością problematyki, plastycznie, pięknym, przemawiającym do wyobraźni językiem i praktycznie można nie odrywać się od książki.

"Krzyżowcy" to wciągająca i fascynująca powieść o pierwszej wyprawie krzyżowej rozpoczętej przeciw Saracenom na apel papieża Urbana II w 1095 roku, której celem miało być wyzwolenie Jerozolimy i Grobu Pańskiego z rąk niewiernych. Pod hasłem "Bóg tak chce" w kierunku Jeruzalem ruszyło z całej Europy blisko 400 tys. ludzi różnych stanów, a ja razem z nimi. Ta ludzka rzeka, przelewająca się przez kontynent europejski aż do Bizancjum, to prawdziwy obraz człowieczeństwa tamtejszej epoki; ludzi szlachetnych, głęboko wierzących, Bogu gotowych...

książek: 3335
Anna | 2016-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Zdobycie Nicei (obecnie Iznik), stolicy Sułtanatu Rumu, otwierało praktycznie krzyżowcom drogę do Jerozolimy. Ale tak się nie stało. Na szlaku stały jeszcze inne muzułmańskie twierdze, które trzeba było zdobyć, aby ich wojska nie stanowiły zagrożenia dla strudzonej i mocno przetrzebionej rzeszy chrześcijan, zmierzającej do Grobu Pańskiego.
Ale nie tylko to decydowało o losach wyprawy; ogromne straty w ludziach poległych w boju, z głodu i chorób, kłopoty z aprowizacją, sprzętem, końmi, przemożne zmęczenie, zwątpienie i upadająca wiara w powodzenie krucjaty, dające o sobie znać najgorsze z ludzkich cech, jak egoizm, chciwość, zawiść, zachłanność, zobojętnienie, okrucieństwo, chęć zdobycia bogactwa i władzy - wszystko to powodowało opóźnienie w realizacji podstawowego celu.
Książka w sposób wielce barwny i realistyczny opisuje okrutne, wprost barbarzyńskie walki krzyżowców z muzułmańskimi władcami i ich wojskami; nie oszczędzano nikogo ani starców, ani kobiet i dzieci. Każdy...

książek: 849
Marcin | 2017-07-16

Powieść historyczna dla dorosłych ma i taką cechę, że prócz rozrywki jest okazją do namysłu nad światem współczesnym. Żaden z twórców, nawet gdy materią jego dzieła są czasy dawno minione, nie jest zdolny uwolnić się od sobie współczesnego pojmowania świata, w tym od wiedzy o tym, do czego opisane przezeń wydarzenia się przyczyniły, jakie procesy zdołały uruchomić i jakie były ich następstwa. Zasada ta uobecniła się także w "Krzyżowcach", powieści Zofii Kossak o losach pierwszej wyprawy krzyżowej. Przebieg tamtych wydarzeń autorka oddała dość wiernie, choć nie to przecież stanowi o wartości tej znakomitej, a nawet wielkiej powieści. Gdyby ktoś chciał poznać "Dzieje wypraw krzyżowych" sięgnąć winien po opus magnum Stevena Runcimana pod takim właśnie tytułem bądź też do innych opracowań, których ostatnimi czasy szczęśliwie nie brakuje. Zapewne nawet warto to uczynić pamiętając o zgłaszanych do dzieła Runcimana zastrzeżeniach, jakoby zbyt było obciążone ideologicznym stanowiskiem...

książek: 849
Marcin | 2017-07-10

Zofia Kossak-Szczucka to postać znana nie tylko za sprawą swych znamienitych dokonań literackich, lecz również,a to za przyczyną "Żegoty", z chwalebnej obrony Żydów w trudnym czasie okupacji hitlerowskiej. Podobnie jak inny pisarz katolicki i autor wielu powieści historycznych, Jan Dobraczyński (któremu nb. życie zawdzięczał znany krytyk literacki Michał Głowiński), tak i Kossak-Szczucka (secundo voto Szatkowska), mimo deklarowanej niegdyś niechęci do Żydów ostatecznie okazała się zdolną do ryzykowania własnym życiem w ich obronie. W jej przypadku ceną okazał się pobyt w obozie koncentracyjnym. Także i jej powojenne doświadczenia nie były łatwe. Powróciła wprawdzie do Polski, jednak mimo sporej popularności (powieści jej masowo publikowano w wydawnictwie Pax) życie jej obfitowało w liczne upokorzenia, a także doświadczenia biedy i niedostatku. Komunistycznej władzy kupić się nie dała, nie zwykła chodzić na kompromisy (niczym wspomniany już Dobraczyński), a na wszelkie względem tego...

książek: 690
Adrian F | 2017-04-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Nieco mylący początek, sugerujący że będziemy śledzić losy Polskich rycerzy. Tutaj jednak mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym, zapoznajemy się z losami papieża, różnych książąt, księżniczek, rycerzy, giermków, pachołków i innych mąciwodów. Każdy przedstawiciel kultury Zachodniej pomimo ich naiwności i buty w porównaniu z Grekami i Muzułmanami budzi jednak sympatię (a może tylko ja tak mam). Autorka doskonale potrafiła poprowadzić fabułę w taki sposób, że przez setki stron nie doświadczyliśmy wiele akcji (poza genialną bitwą pod Niceą) a książka się nie nuży i chce się czytać dalej.

książek: 690
Adrian F | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Dobrze, że można oceniać 3 i 4 tom osobno. Duża poprawa w stosunku do poprzednich. Niestety początki były trudne i ciężko było się przebić przez rozkręcanie się fabuły, ale tutaj mamy już samo mięsko. Gdyby nie to, że finalnie Latyńcy jednak wygrali podejrzewałbym, że pani Kossak napisała książkę poprawną politycznie. Ilość głupoty, rozpusty i okrucieństwa a także bezwzględności europejskich rycerzy przekraczała wszelkie granice. Jednak proporcje zostały zachowane i okazało się która kultura była lepsza w opisywanym okresie. Wspaniała książka zasługująca na 10 gwiazdek. Bóg tak chce!

książek: 1346
ira | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Rewelacyjna powieść.
Język wcale nie jest trudny, jest archaiczny, owszem, ale jest przepiękny, czuję się trochę, jakbym znów czytała "Starą baśń". I to jest fantastyczne uczucie.
Bohater jest zbiorowy, ale to nie przeszkadza mi mieć swoich ulubieńców, których losy śledzę ze szczególną uwagą.
Sama historia jest opisana bardzo drobiazgowo, z dużą dbałością o szczegóły - przy okazji tematu krucjaty można się dowiedzieć bardzo wiele o ówczesnych realiach.
Dwa tomy za mną, a Jerozolimy nawet nie widać na horyzoncie...

książek: 474
Ania Urbańska | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane

Ta książka na zawsze pozostanie jedną z moich najukochańszych książek historycznych. Cudowny, lekko archaiczny styl powieści przedwojennych zachwyca mnie niezmiennie od lat. Do tego ogrom wiedzy, jaki dzięki Kossak-Szczuckiej miałam okazję sobie przyswoić jest nieoceniony. Przepiękna opowieść, fascynująca akcją, znakomity styl powieści - nic dodać, nic ująć. Pochłaniałam ją szybciej od sienkiewiczowskiej trylogii!

zobacz kolejne z 1410 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd