Preisverleihung
goś

Akcja Nagrody Literackiej toczy się w ciągu jednego dnia, który dla małżonków Overbecków może zakończyć się katastrofą. Teo Overbeck ma wygłosić mowę pochwalną w związku z przyznaniem Paulowi Schusterowi, jego przyjacielowi z dawnych lat, nagrody literackiej za książkę, którą Overbeck uważa za bardzo mierną. A przecież to on w swoim czasie wskazał Paulowi drogę do literatury, to on „ustawiał”...

Teo Overbeck ma wygłosić mowę pochwalną w związku z przyznaniem Paulowi Schusterowi, jego przyjacielowi z dawnych lat, nagrody literackiej za książkę, którą Overbeck uważa za bardzo mierną. A przecież to on w swoim czasie wskazał Paulowi drogę do literatury, to on „ustawiał” jego pisarstwo, łamał jego opory. W swoim czasie nie zawahał się odbić przyjacielowi dziewczyny.
Jakie będzie spotkanie tych trojga po siedemnastu latach? Czy nie wyjdą na jaw sprawy tak skrzętnie dotąd przez Irenę Overbeck ukrywane?
Na tle tego jednego dnia autor ukazuje szeroki obraz życia społecznego NRD w tzw. Okresie błędów i wypaczeń oraz w latach siedemdziesiątych. Poddaje krytycznej ocenie pewne koła inteligencji, ich zmieszczanienie, konformizm oraz dążenie za wszelką cenę do wygodnego, beztroskiego życia.

źródło opisu: PIW, 1979

źródło okładki: Zdjęcie autorskie