Babička
literatura czeska, wieś, czechy, babcia
klasyka
Strzygusia

Powieść napisana w roku 1850, zaliczana do najważniejszych dzieł literatury czeskiej. Główną bohaterką książki jest tytułowa Babunia, która przenosi się z górskiej wioski do położonego w dolinie domu córki Teresy by zająć się wychowaniem wnucząt. Babunia dzięki swej dobroci i życiowej mądrości uczy dzieci i innych mieszkańców doliny jak żyć szczęśliwie nie krzywdząc innych i czynić dobro.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anna | 2011-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2011

Czasem aż się dziwię co można znaleźć na moim strychu. Pośród starego kurzu, stosu mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów, stosów zeszytów szkolnych mojej mamy i wujków znajduje się czasem coś co w danej chwili jest komuś potrzebne. Pewnego dnia, moja babcia przypadkowo w toku poszukiwań czegoś ważnego, znalazła niepozorną, małą nieco podniszczoną, pewnie nigdy nieczytaną (o czym świadczyły niepoprzecinane strony) książeczkę. Babcia nie mogąc się powstrzymać, otworzyła znalezisko na pierwszej stronie i zaczęła czytać. Postanowiła ocalić pozycję od zapomnienia i czytać wieczorami. O dziwo przeczytała "Babunię" w trzy dni, bo historia tak się jej podobała. Oczywiście, zaraz potem przyszła do mnie i zachęcała bym i ja poznała ten utwór Němcovej, bo była ciekawa mojego zdania. Czy mogłabym odmówić skorzystania z tej propozycji?

Czechy. Druga połowa XIII wieku. Do pewnej babuni przychodzi trochę niespodziewany list od córki. Irena Proszkowa składa matce dość niespodziewaną...

Naia | 2014-01-01
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Choć mamy tu dobrotliwą staruszkę, wieś sielską i anielską (ale i groźną, gdy do głosu dochodzą żywioły), mnóstwo ludowych zwyczajów, bliskość z naturą i jej obszerne opisy, czyli wszystko co może nie do końca pozytywnie kojarzyć się z opowiastkami Rodziewiczówny, Mniszkówny czy oklepanym „Nad Niemnem” Orzeszkowej (przy czym odwołuję się tylko i wyłącznie do zasłyszanych opinii na temat tych utworów, ja sama „Nad Niemnem” bardzo lubię), to, moi drodzy, Němcová jest inna. Czemu? Bo pod względem talentu narracyjnego wszystkie te autorki bije na głowę.

Oczywiście wśród wierzeń Babuni mnóstwo jest nieprawdopodobnych historii uznawanych dziś za zabobony. Ale to one nadają całej historii barwny, bajkowy wymiar, przenoszą nas do czasów, gdy leśne nimfy i wodniki jeszcze krążyły wśród ludzi, do czasów sprzed mickiewiczowskiego mędrca szkiełka i oka. Němcová pisze tak malowniczo, że naprawdę chce się uwierzyć, że Wiktorka nie jest naiwną uwiedzioną przez żołnierza dziewczyną, ale...

Kasjopeja | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Božena Němcová jest jedną z najważniejszych osób, które przyczyniły się do czeskiego Odrodzenia Narodowego. Jej życie nie było usłane różami. Do dziś krążą plotki o jej narodzinach. Wiadomo, że miała trudne relacje z matką, która miała urodzić ją w wieku 14 lat, a później mścić się na niej za grzech młodości. Teresa Novotná sympatyzowała ze sferami niemieckimi, zabiegała o akceptację środowiska żon wysoko postawionych niemieckich urzędników. Jej córka z kolei większość życia poświęciła na ratowanie czeskiej kultury, pisała książki o zapomnianym folkorze, spisywała legendy i podania zasłuszone gdzieś na dawnych czeskich wsiach. Matka wydała ją za starszego o 15 lat Niemca, podrzędnego urzędnika cesarstwa, kiedy autorka miała zaledwie 17 lat. Czerpali raczej biedę, za pomaganie chłopom, pożyczanie im książek, walczenie o prawa kobiet, mąż często był przenoszony, w wyniku czego ciągle się przeprowadzali.

Książka opowiada o losach i poglądach życiowych tytułowej Babuni. Babunia jest...

Darya | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Powiedzmy sobie szczerze - to nie jest książka dla wszystkich. Polecałabym przeczytać ją w dwóch przypadkach:
1) Jeśli lubimy spokojne wiejskie sielanki w stylu Anii z Zielonego Wzgórza (klimatem przygody Ani są bardzo bliskie Babuni), podobają nam się opisy wiejskiej codzienności z połowy XIX wieku, interesują zwyczaje chłopskie, takie jak obchodzenie świąt czy przesądy gospodarcze i umiemy wkręcić się w małe dramaty wiejskiej społeczności.
2) Interesujemy się Czechami (lub po prostu studiujemy bohemistykę) i czujemy obowiązek zapoznania się z jednym z najważniejszych dzieł literackich tego narodu.
Jeśli żaden z powyższych punktów nie pasuje - nie ma co się męczyć z tą lekturą.
(Mi, jak widać po ocenie, przypadło do gustu bardzo. Ale ja mogę się podpisać pod oboma punktami jakie podałam :) ).

Ps. Jeśli traficie na wydanie z 1952 roku, to nawet nie próbujcie czytać wstępu od wydawcy. Okrutnie upolitycznione w duchu komunistycznym (Czesi walczący w XIX wieku na barykadach o swą...

AGRAMOWSKA | 2016-11-16

Bardzo ciepła książka przypominająca słodkie czasy dzieciństwa. Taki trochę magiczny świat, choć wcale nie bajkowy. Uczestniczymy w codziennym życiu bohaterów i jedynie czujemy lekki niepokój na samą myśl, że ta książka kiedyś się skończy....

Monika | 2016-02-24
Na półkach: Czeskie, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2016

Piękna opowieść o tradycjach, miłości do Ojczyzny i głębokiej wierze. Babunia w swoje prostocie jest cudowną istotą, przepełnioną dobrem i wspaniałomyślnością.

magdallena | 2016-10-13
agad13 | 2016-04-05