Gąszcz

Okładka książki Gąszcz Anna Kowalska, Jerzy Kowalski
Okładka książki Gąszcz
Anna KowalskaJerzy Kowalski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
375 str. 6 godz. 15 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1961-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1961-01-01
Liczba stron:
375
Czas czytania
6 godz. 15 min.
Język:
polski
Średnia ocen

3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Ocena 6,8
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...
Okładka książki HINDI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Gramatyka i rozmówki. Część 1 Anna Kowalska, Umesh Nautiyal
Ocena 0,0
HINDI DLA POCZ... Anna Kowalska, Umes...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
380
225

Na półkach:

Książka o długiej historii. Pisana w latach 30. wspólnie, a w dużych partiach przez samego J. Kowalskiego, rozrosła się w trzy tomy; dwa z nich przepadły w czasie wojny; ocalony pierwszy został przepisany, o połowę skrócony i opracowany po śmierci J. Kowalskiego przez samą Annę Kowalską i wyszedł w 1961 r. O tym wszystkim dowiadujemy się z autorskiego wprowadzenia. Strach pomyśleć, jak rzecz wyglądała przed tą obróbką, którą i tak ocenić trzeba jako klęskę. Lata międzywojenne, Lwów, dzieje dziwnej, nieodwzajemnionej miłości w małżeństwie Wiktora i Ludwiki, potem jej romans ze szwagrem - Marcelkiem, wreszcie "ucieczka" mrocznego Wiktora na wieś do zaprzyjaźnionego dworu w otoczenie kobiet, na koniec zaś podróż do Warszawy i bywanie w środowisku literackim. Tematy jak z Nałkowskiej czy Kuncewiczowej. Wydawałoby się - ciekawy pomysł na powieść społeczno-psychologiczną, ale gdzie tam. Bohaterowie tak wielostronnie analizowani a bez życia, wręcz antypatyczni. Ludzie i sytuacje bez naturalnego powiązania, "relacjonowani", gdyż właściwego "dziania się" i przestrzeni prawie nie ma. Dialogi w większości brzmią jak wypracowania. A wszystko grzęźnie w wielostronicowych dywagacjach i roztrząsaniach, nawet pomysł na pamflet na ówczesny warszawski Parnas literacki (złośliwie opisani zostali m.in. Jan Parandowski w postaci Pawła Katabińskiego, Zofia Nałkowska w postaci Heleny Augustyńskiej oraz środowisko awangardy). Błyskają czasem piękne myśli, ciekawe spostrzeżenia i gubią się w tytułowym gąszczu. Tak, tytuł się udał, stwierdzam, gdy zmordowany wychynąłem na światło ostatniej strony. Ale po co ten gąszcz stworzono, dlaczego go nie wykarczowano i jak go sklasyfikować?

Książka o długiej historii. Pisana w latach 30. wspólnie, a w dużych partiach przez samego J. Kowalskiego, rozrosła się w trzy tomy; dwa z nich przepadły w czasie wojny; ocalony pierwszy został przepisany, o połowę skrócony i opracowany po śmierci J. Kowalskiego przez samą Annę Kowalską i wyszedł w 1961 r. O tym wszystkim dowiadujemy się z autorskiego wprowadzenia. Strach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gąszcz


Podobne książki

Przeczytaj także