Wielka próba

Okładka książki Wielka próba Anna Kowalska
Okładka książki Wielka próba
Anna Kowalska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
164 str. 2 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1951-01-01
Liczba stron:
164
Czas czytania
2 godz. 44 min.
Język:
polski
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Ocena 6,8
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...
Okładka książki HINDI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Gramatyka i rozmówki. Część 1 Anna Kowalska, Umesh Nautiyal
Ocena 0,0
HINDI DLA POCZ... Anna Kowalska, Umes...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
168
145

Na półkach:

Jak dotąd przeczytałem wiele powieści socrealistycznych - zarówno polskich, jak i radzieckich. Niestety ta pozycja nie przypadła mi specjalnie do gustu. Brak tu m.in. spójności treści. W pewnym momencie przeskok akcji wynosi aż pięć lat, co nie jest należycie zaakcentowane. Ponadto nie jest to typowa literatura produkcyjna. Tego typu wątek jest potraktowany marginalnie. Autorka ciągle tylko przytacza jakieś "przesłodzone" rozmowy. Nie też niemal wzmianki o odbudowie zniszczonych fabryk, miast itd. Brak też należytego wstępu i wprowadzenia poszczególnych postaci. Dochodzi do tego dopiero później.

Książka została napisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej, co może świadczyć, że jest to w jakimś stopniu powieść autobiograficzna. Początkowo główna bohaterka, Ragoń i inni mieszkają w Makowicy u doktora Płońskiego. Płoński pomaga Ragoniowi, który to w trakcie Powstania Warszawskiego utracił obie ręce. Przeżycie to powoduje utratę pewności siebie i depresję Ragonia. Kolejno zaś bohaterka wraz z Ragoniem i resztą swoich znajomych opuszcza Makowicę. Starają się oni w ciągu ostatnich dni/miesięcy II Wojny Światowej wrócić do swoich rodzinnych miejscowości. Po drodze poznają Raubiszkę. Z początkiem lat 50-tych bohaterka rozpoczyna serię odczytów w fabrykach, tak w końcu trafia do zakładu szkolenia osób niepełnosprawnych. Tam ponownie spotyka Ragonia. W zakładzie tym spędza dłuższy okres czasu. Ponownie spotyka się z Płońskim, który przypadkiem rozpoczyna pracę w tym zakładzie. Opisano tu proces aktywacji osób niepełnosprawnych i ich szkolenia zawodowego. Autorka starała się tu wykazać, że osoby te mogą powrócić do społeczeństwa. Końcowa scena to wyruszenie grupy osób kończących szkolenie przed czasem do zakładów przemysłowych.

Jak dotąd przeczytałem wiele powieści socrealistycznych - zarówno polskich, jak i radzieckich. Niestety ta pozycja nie przypadła mi specjalnie do gustu. Brak tu m.in. spójności treści. W pewnym momencie przeskok akcji wynosi aż pięć lat, co nie jest należycie zaakcentowane. Ponadto nie jest to typowa literatura produkcyjna. Tego typu wątek jest potraktowany marginalnie....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielka próba


Podobne książki

Przeczytaj także