Wielka próba

Okładka książki Wielka próba
Anna Kowalska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Państwowy Instytut Wydawniczy
1951-01-01

Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...
Okładka książki HINDI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Gramatyka i rozmówki. Część 1 Anna Kowalska, Umesh Nautiyal
HINDI DLA POCZ... Anna Kowalska, Umes...

Jak dotąd przeczytałem wiele powieści socrealistycznych - zarówno polskich, jak i radzieckich. Niestety ta pozycja nie przypadła mi specjalnie do gustu. Brak tu m.in. spójności treści. W pewnym momencie przeskok akcji wynosi aż pięć lat, co nie jest należycie zaakcentowane. Ponadto nie jest to typowa literatura produkcyjna. Tego typu wątek jest potraktowany marginalnie. Autorka ciągle tylko przytacza jakieś "przesłodzone" rozmowy. Nie też niemal wzmianki o odbudowie zniszczonych fabryk, miast itd. Brak też należytego wstępu i wprowadzenia poszczególnych postaci. Dochodzi do tego dopiero później.

Książka została napisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej, co może świadczyć, że jest to w jakimś stopniu powieść autobiograficzna. Początkowo główna bohaterka, Ragoń i inni mieszkają w Makowicy u doktora Płońskiego. Płoński pomaga Ragoniowi, który to w trakcie Powstania Warszawskiego utracił obie ręce. Przeżycie to powoduje utratę pewności siebie i depresję Ragonia. Kolejno zaś bohaterka wraz z Ragoniem i resztą swoich znajomych opuszcza Makowicę. Starają się oni w ciągu ostatnich dni/miesięcy II Wojny Światowej wrócić do swoich rodzinnych miejscowości. Po drodze poznają Raubiszkę. Z początkiem lat 50-tych bohaterka rozpoczyna serię odczytów w fabrykach, tak w końcu trafia do zakładu szkolenia osób niepełnosprawnych. Tam ponownie spotyka Ragonia. W zakładzie tym spędza dłuższy okres czasu. Ponownie spotyka się z Płońskim, który przypadkiem rozpoczyna pracę w tym zakładzie. Opisano tu proces aktywacji osób niepełnosprawnych i ich szkolenia zawodowego. Autorka starała się tu wykazać, że osoby te mogą powrócić do społeczeństwa. Końcowa scena to wyruszenie grupy osób kończących szkolenie przed czasem do zakładów przemysłowych.

Dodaj cytat z książki Wielka próba