Saga o niedźwiedziu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Księga puszczy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
puszcza, zwierzęta, przyroda
Aneta

"Dzień był ponury, wypełniony wilgocią, pasma mgieł snuły się po żlebach, roztokach i jarach; ich granatowe pazury czepiały się skał i ostrych sylwetek świerków."

źródło opisu: LSW, 1966

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemek | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Niestety słabsza pozycja Karpowicza. Od pozostałych książek cyklu "Księgi puszczy" odróżnia ją dość rozwinięty wątek ludzki (z angielsko brzmiącymi imionami?!), a także sceneria, w której przez lasy przejeżdżają pociągi, samochody... To burzy ten intymny kontakt z naturą, który autor potrafił zawsze budować.
Po raz pierwszy też mam wrażenie, że nie wszystko wiem o zwierzęciu, które jest głównym bohaterem... Brak tu zdarzeń, w których siła niedźwiedzia mogła by się ukazać w całej okazałości, ponieważ główny bohater jest jeszcze młody i nie osiągnął pełni rozwoju fizycznego, a jego matka ma już swoje lata. Na osłodę jest wiele na temat drugiej natury niedźwiedziej--o życiu ze zbieractwa robaków, o zdobywaniu miodu.
Zaletą książki jest jednak ukazanie jak w lesie wygląda życie "ostatecznego drapieżnika", który (po dorośnięciu) zupełnie nie ma naturalnych wrogów. Jak wszyscy schodzą mu z drogi, aż do smutnej śmierci ze starości, która rzadko jest dana innym mieszkańcom...

Flavia77 | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, Przyrodnicze
Przeczytana: 25 października 2016

Niezwykła opowieść o miłości, woli przetrwania, życiu w zgodzie z naturą. Książka przypomina mi stylem Curwooda. Też mamy historię opowiadaną przez "misia". Uwielbiam takie książki więc jeśli lubicie historie przygodowe w otoczeniu niezwykłej przyrody jestem pewna że bardzo wam się ta pozycja spodoba.

Artur | 2014-03-30
Przeczytana: 1994 rok

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Nayra Black | 2017-04-12
Magdalena | 2016-10-11