Drogi poznania Boga

Wege der Gotteserkenntnis
978-83-7305-213-0
filozofia i etyka
n0e

Ojcu zachodniej mistyki, Dionizemu Areopagicie (żyjącemu ok. 500 roku) Edyta Stein poświęciła osobne studium, którego ostateczna wersja datuje się na 1941 r. Teoria mistyki Dionizego chronologicznie sytuuje się między rozprawami o św. Teresie z Awili (Twierdza duchowa) i o św. Janie od Krzyża (Wiedza Krzyża). Na gruncie własnych doświadczeń w Karmelu autorka rozważa, korzystając ze swego arsenału fenomenologicznego, zasadnicze kwestie z dziedziny filozofii religii, m.in.: W jaki sposób człowiek może za pomocą symboli osiągnąć poznanie Boga? Ale odnosi się również do zagadnień mistagogicznych: W jaki sposób człowiek może dzięki obserwacji natury i historii przemienić się z niewierzącego czy z ateisty w chrześcijanina, dochodząc do osobistych przeżyć mistycznych o religijnym charakterze? Niniejszy tom pism Edyty Stein zawiera również jej przekład roboczy zachowanych dzieł Dionizego Areopagity.

źródło opisu: http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=16796

źródło okładki: http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=16796