Mistyka Wschodu i Zachodu

Tłumaczenie: Tomasz Duliński
Wydawnictwo: KR
Wets-ostliche Mystik. Vergleich und Unterscheidung zur Wesensdeutung.
religia
n0e

Autor podejmuje w tej pracy próbę komparatystycznego ujęcia świadectw życia religijnego Wschodu i Zachodu, które zwykliśmy określać mianem "doświadczenia mistycznego", wychodząc przy tym ze słusznego założenia, że najlepiej oddaje ducha religii to, co jest w niej najgłębsze i nieskażone osadem racjonalności: a zatem właśnie doświadczenie mistyczne. Otto prowadzi nas w swej wędrówce przez wielkie systemy mistyczne Wschodu i Zachodu, zatrzymując się przy tak znaczących postaciach jak Śankara, Plotyn, Mistrz Eckhart, św. Jan od Krzyża, próbując w cechach charakterystycznych ich świadectw odnaleźć to, co wspólne, nie dopuścić do rozmycia się w "ciemnej nocy duszy" choćby tych kilku motywów, które poddawałyby się racjonalnemu ujęciu.

źródło opisu: Wydawnictwo KR, 2000

źródło okładki: http://literacki24.pl/