Sześć wieków malarstwa japońskiego. Od Sesshu do artystów współczesnych

83-213-3775-9
Japonia, japońskie, sztuka, malarstwo
sztuka
kaiiko

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest pierwszą w Polsce tak obszerną pracą poświęconą malarstwu japońskiemu. Przedstawione przez autorkę życiorysy i dokonania wybitnych malarzy z różnych okresów historycznych, począwszy od XIV stulecia aż po wiek XX, napisane zajmująco, a przy tym dające bogaty obraz dziejów sztuki Japonii, w przystępny sposób przybliżają kierunki i szkoły malarskie tej oryginalnej, wyjątkowej sztuki, od wielu już dziesięcioleci cieszącej się w Europie niesłabnącym zainteresowaniem. Obszerne wstępy do poszczególnych rozdziałów dają w sumie syntezę historii malarstwa japońskiego od samych jego początków. Obszerny słownik ułatwia rozróżnienie i zrozumienie japońskich terminów plastycznych. Wspaniałe, barwne ilustracje są ogromnym walorem tej książki, sprawiającym, że lektura łączy się z przyjemnością poznania najsłynniejszych obrazów. Praca ta jest cennym uzupełnieniem polskojęzycznych publikacji poświęconych kulturze Japonii.

źródło opisu: Okładka

Dociekliwy_Kotek | 2017-02-18
Przeczytana: styczeń 2017

Ten kolekcjonerski rarytas cierpliwie czekał na półce blisko dwa lata, aż dojrzeję do lektury - i wszystkim, którzy przy pierwszym zdaniu poczuli żgnięcie zazdrości gdzieś pod żebrami pragnę w tym miejscu wyjaśnić, że zazdrościć nie ma czego.

Owszem, ilustracje są cudowne, wręcz zachwycające i książki tej można pożądać dla samego oglądania obrazków. Napisana jest jednak nudnawo: zdecydowanie jeśli chodzi o sztukę Japonii wciąż - mimo upływu lat - najlepiej sprawdza się tu książka Alberowej.
Każdy rozdział poprzedzony jest ogólnikowym wstępem o dominujących wówczas prądach i kierunkach w malarstwie, zarówno "rdzennie" japońskim, jak i tym inspirowanym sztuką zachodnią. Rozumiem, że autorka chciała chociaż wspomnieć o wszystkich zjawiskach i zagadnieniach, ale ze względu na szczupłość miejsca rozwinąć tematu nie mogła, ale całość sprawia, że czyta się to trochę jak słownik wyrazów obcych: owszem, ciekawe, ale trzeba sporo wysiłku, żeby z hasłowych wyjaśnień stworzyć pełny obraz....

Dominik Sarnowski | 2011-03-10
kaiiko | 2011-02-03