Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Salwator
internet, wychowanie, dzieci
poradniki
FoggyScent

Najtroskliwsi rodzice i wychowawcy nie zdołają powstrzymać dzieci przed kontaktem z mediami. Telewizor, komputer, internet czy telefon komórkowy towarzyszą młodym na co dzień. Podstawowym problemem jest dzisiaj nauczenie dzieci właściwego używania nowoczesnych mediów. W książce poruszane są m.in problemy: * Internet placem zabaw * Second Life - drugie życie mojego dziecka *...

W książce poruszane są m.in problemy:

* Internet placem zabaw
* Second Life - drugie życie mojego dziecka
* cybermobbing
* pornografia w internecie
* moje dziecko pisze blog
* wirtualni przyjaciele
* telefon komórkowy - towar pierwszej potrzeby
* portale społecznościowe - współczesne targowisko próżności?
* uzależnienie od gier komputerowych
* na zakupy do WWW.

źródło opisu: Wydawnictwo Salwator, 2011

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Ines | 2012-01-09
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Książka Juergena Holtkampa "Co ogłupia nasze dzieci? Nowe media jako wyzwanie dla rodziców" to propozycja skierowana przede wszystkim do matek i ojców oraz troskliwych wychowawców, chcących nauczyć dzieci właściwego użytkowania nowoczesnych mediów i ustrzec je przed wszelkimi zagrożeniami. W dzisiejszym świecie dzieci najszybciej uczą się korzystać z ich dobrodziejstw, jednakże nie zawsze robią to właściwie. Zapominają nie tylko o zasadach etycznych, ale i o własnym bezpieczeństwie, które jest przecież najważniejsze. Telefon komórkowy, internet, telewizja cyfrowa, chaty, portale społecznościowe, gry online, fora internetowe, to zjawiska obecne w życiu (prawie) każdego młodego człowieka, opanowujące wszystkie obszary jego egzystencji i prowadzące (często) do uzależnienia. To właśnie podobne problemy autor stara się nam uświadomić na kartach swojej książki.

To, że media zmieniają naszą kulturę, społeczeństwo i rodzinę nie ulega wątpliwości. Rzadko jednak myślimy o tym, jaki to...

Silviana | 2014-07-05
Przeczytana: czerwiec 2014

"Co ogłupia nasze dzieci" jest książką popularnonaukową, która wprowadza czytelnika w świat mediów i prawideł rządzących społeczeństwem informacyjnym.

Jürgen Holtkamp pokrótce wyjaśnia czym są media, analizuje poszczególne narzędzia internetowe oraz omawia telewizję, radio, Internet, WEB 2.0., portale społecznościowe, telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne.

Autor ukazuje, w jaki sposób można wykorzystać media w codziennej działalności człowieka: w pracy czy też w edukacji. Wielokrotnie stwierdza, iż życie młodego człowieka w świecie wirtualnym odziera go z jego dzieciństwa, kieruje ku szybkiej dorosłości. Jednak stwierdza również, iż brak lub nieumiejętność korzystania z narzędzi internetowych powoduje społeczną izolację człowieka.

W trakcie swojej analizy autor objaśnia także, jakie zagrożenia wynikają z oglądania telewizji i użytkowania przez dzieci i młodzież Internetu oraz gier komputerowych. Przy tych ostatnich dokonuje ich podziału, omawia ich rolę w życiu młodych...

sandra_MJ | 2016-10-31
Siro | 2015-01-02